Grški parlament je potrdil odmeven vladni sveženj novih, še ostrejših varčevalnih ukrepov, katerih sprejetje je pogoj za izplačilo nove tranše mednarodne finančne pomoči. Grški premier George Papandreu je pozdravil potrditev novega svežnja ukrepov, ki sicer v tej močno zadolženi članici območja evra sprožajo val protestov in stavk.
Na tej podlagi se Grčiji obeta sprostitev nove tranše posojila EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v višini osmih milijard evrov. Dokončne odločitve o izplačilu te tranše sicer še ni.
Novi varčevalni ukrepi sledijo letu in pol večkratnih rezov v javno porabo in ponavljajočega višanja davkov. Vključujejo nova povišanja davkov, sveže reze v pokojnine in plače ter prerazporeditev 30.000 javnih uslužbencev na delovna mesta s plačo v višini le 60 odstotkov njihove osnovne, pri čemer jih bodo po letu dni bodisi premestili bodisi odpustili.
Že drugi dan protestov
Pred poslopjem parlamenta v Atenah, kjer se je na že drugi dan protestov proti varčevalnim ukrepom zbralo več deset tisoč ljudi, so izbruhnili spopadi med mirnimi protestniki in skupino več sto večinoma zamaskiranih izgrednikov. Policija je proti slednjim posredovala s solzivcem. Poškodovanih je bilo najmanj 16 oseb, ena oseba pa je umrla. Sicer še ni jasno ali je moški doživel srčni napad ali pa je podlegel poškodbam, ki jih je utrpel med protesti.
Protestnike na atenskem trgu Sintagma je napadlo okoli 500 mladih izgrednikov, ki so med ljudmi sprožili paniko in se zapletli v spopade s protestniki. Na udeležence protestov in policijo naj bi metali zažigalne naprave in steklenice. Policija je poskušala razjarjeno množico razgnati s solzivcem. Več tisoč ljudi je v paniki zbežalo s trga.
Do nasilja je prišlo že v sredo, na prvi dan 48-urne splošne stavke v državi, ki jo po vsej državi spremljajo množični protesti proti novim varčevalnim ukrepom grške vlade. Ranjenih je bilo najmanj 45 ljudi, škodo pa so utrpele tudi trgovine, banke in hoteli v središču Aten.
Samo v Atenah se je po podatkih policije zbralo najmanj 100.000 protestnikov, po navedbah sindikatov pa celo 200.000. Protesti so se ponekod v prestolnici in v Solunu sprevrgli v spopade med policisti in protestniki. Slednji so oboroženi z molotovkami, palicami in kamni. Oboroženi pa niso le mladi, temveč tudi starejši.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.