Donald Trump se je rodil 14. junija 1946 v newyorškem Queensu, kjer je njegov oče Fred gradil stanovanjske bloke za reveže in srednji razred. Trumpov oče je bil potomec nemških priseljencev, mama Mary Anne MacLeod pa škotskih. Donald ima še dva brata in dve sestri, tretji brat Fred mlajši pa je umrl zaradi alkoholizma.
Zaradi neprimernega obnašanja na vojaško akademijo
Donald je imel težave z obnašanjem že v osnovni šoli in starši so ga s 13 leti poslali na vojaško akademijo New Yorka, kjer je končal šolanje s činom stotnika. Nato je dve leti študiral na univerzi Fordham v Bronxu, potem pa se je podal v Pensilvanijo na poslovno šolo Wharton študirat nepremičninske posle.
Izogibal se je vietnamski vojni
Služenju v vietnamski vojni se je izogibal zaradi študijskih obveznosti, ko je teh zmanjkalo, pa zaradi poškodbe stopala. Delal je v družinskem oziroma očetovem podjetju, ki ga je kasneje prevzel in preimenoval v Trumpovo organizacijo.
Dobil 'majhno žepnino v višini enega milijona'
Med kampanjo se hvali, da je od očeta dobil majhno žepnino v višini milijona dolarjev, iz katerih je ustvaril deset milijard dolarjev vredno premoženje, a v to zgodbo verjame le sam.
Koliko denarja sploh ima? Skrbno skriva davčno napoved
Nobenega dvoma ni, da je izjemno bogat, vendar nihče ne ve natančno, koliko denarja ima. Med drugim zato, ker Trump vrednost samega sebe oziroma svojega imena ocenjuje na več kot tri milijarde dolarjev. A hkrati noče objaviti svojih davčnih napovedi z izgovorom, da zvezna davkarija izvaja revizijo. Trump pravi, da napoved ni pomembna, ampak je pomembneje to, kar pravi sam.
Stečaji, bankroti
Po očetovi smrti leta 1999 je dobil del okrog 300 milijonov dolarjev vredne zapuščine in z denarjem si je opomogel po težavah v začetku 90. let prejšnjega stoletja. Naložbe v Atlantic Cityju so ga leta 1991 namreč spravile v stečaj in izgubil je polovico lastništva hotela Taj Mahal.
Do leta 2014 je delež v podjetju Trump Entertainment Resorts padel na deset odstotkov, podjetje pa je spet šlo v stečaj. Lani ga je kupil milijarder Carl Ichan.
Rad toži
New York Times je leta 2005 poročal, da je Trump vreden med 150 do 250 milijonov dolarjev, kar je Trump zavrnil ter vložil tudi tožbo, ki jo je izgubil. Isti časopis je jeseni prišel do Trumpove davčne napovedi in jo objavil. Ta pravi, da je pred dvema desetletjema prijavil skoraj milijardo dolarjev izgub, zaradi česar mu potem davkov na dohodek ni bilo treba plačevati.
Rad se pohvali, da zna izkoristiti zakone sebi v prid
Trump je med kampanjo večkrat povedal, da s pridom izkorišča ameriške zakone o stečaju, da mu ni treba vrniti celotnih dolgov, po objavi številk o veliki izgubi pa je samohvale na račun izkoriščanja davčne zakonodaje nekoliko umiril. A to zdaj s pridom izkoriščajo demokrati.
Iz svojega imena ustvaril blagovno znamko
Trump je gradil igrišča za golf, hotele in stanovanjske zgradbe, na katerih je njegovo ime, čeprav ni njihov lastnik. Živi v svoji stolpnici na 5. aveniji na Manhattnu in na Floridi, kjer ima veliko posestvo. Hiše z zlato notranjostjo ima tudi v Kaliforniji, Virginiji in na Karibih, naokrog pa se vozi s svojim letalom. Nobenega dvoma torej ni, da je bogat.
Kaj še vse počne?
Poleg gradbeništva se je ukvarjal s številnimi drugimi posli. Bil je finančni svetovalec boksarja Mika Tysona, ki podpira njegovo kampanjo, do leta 2015 je bil delni lastnik tekmovanj Miss USA, Miss Teen USA in Miss Universe. Zaradi izjav o Mehičanih je ostal brez tekmovanj za miss.
Od leta 2004 do leta 2015 je na televiziji NBC gostil oddajo Vajenec, za kar je dobil 200 milijonov dolarjev.
Trump ima svoje ime na hollywoodskem pločniku slavnih, ima dve nominaciji za televizijsko nagrado emmy, poznajo ga ljubitelji ameriške poklicne rokoborbe.
Pripada prezbiterijanski cerkvi in ima rad katoliškega papeža Frančiška, čeprav ga je ta kritiziral zaradi napovedi gradnje zidu na mehiški meji.
Najprej demokrat, nato republikanec, nato spet demokrat, potem neodvisen, spet republikanec
Njegova politična ideologija je precej pisana. Do leta 1987 je bil demokrat, potem nekaj časa republikanec, spet demokrat, nato neodvisen, zdaj je spet republikanec. Leta 2000 je nekaj časa kandidiral za predsednika kot član reformne stranke, s kandidaturo se je spet poigraval leta 2012. Podpiral je politične kandidate obeh strank, Hillary in Bill Clinton pa sta bila leta 2005 celo na njegovi poroki z Melanijo Knavs.
Vneto iskal rojstni list
Leta 2011 se je pridružil gibanju t. i. rojstnikov, ki so dvomili, da je bil predsednik Barack Obama rojen v ZDA. Tudi po objavi Obamovega rojstnega lista ni odnehal, dokler mu ni komik Bill Maher ponudil pet milijonov dolarjev, če dokaže, da ni plod spolnih odnosov svoje matere z orangutanom. Trump je pokazal rojstni list in Maherja tožil, ker mu ni plačal pet milijonov dolarjev, a je po dveh mesecih tožbo umaknil.
Enkrat ja, drugič ne
Prav tako spremenljiva so njegova stališča. Včasih je podpiral pravico do splava, zdaj je ne, enkrat je za legalizacijo istospolnih porok, nato spet ne, enako je z odnosom do konoplje in višjih davkov za bogate ter minimalne plače. Brez dvoma podpira smrtno kazen in pravico do orožja, kakor tudi izgon nezakonitih priseljencev in prepoved vstopa muslimanov v ZDA.
Rusi so enkrat super, drugič jim spet žuga
Razmišlja o ukinitvi zveze Nato in hkrati povsem podpira Izrael, pa tudi pošteno posredništvo med Izraelci in Palestinci. Z Rusijo bi enkrat prijateljeval, drugič ji spet kazal mišice, zagovarja širjenje jedrskega orožja na Japonsko, v glavnem pa izstreli, kar mu pade na pamet.
Leta 2005 na Donaldovi poroki z Melanio:
Leta 2000:
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.