Ameriški vesoljski raketoplan Discovery je končal 13-dnevno misijo in uspešno pristal na Floridi. S tem je tudi končal svoj zadnji polet, saj se bo po 27-letih dokončno upokojil. Raketoplan bodo sedaj poslali v muzej Smithsonian. Enaka usoda čaka še ostala dva raketoplana Endeavor in Atlantis po njunih naslednjih misijah, ki bosta prav tako zadnji.
Discovery je na svoji zadnji misiji, ki je trajala 13 dni, dva več, kot je bilo sprva predvideno, na Mednarodno vesoljsko postajo ponesel šest astronavtov, zaloge in humanoidnega robota "robonavt 2". To je bila 39. izstrelitev Discoveryja, najstarejšega iz flote treh preostalih raketoplanov in skupaj 133. izstrelitev raketoplana.
Pristanek je potekal brez težav, poveljnik Steve Lindsey pa je na koncu še zadnjič poročal v teksaški Houston, kjer se nahaja kontrola vesoljskih poletov, da so se kolesa ustavila.
Tudi zadnja pot Discoveryja je bila namenjena dokončanju ISS. Discovery so prvič izstrelili avgusta 1984. Letos bosta sicer opravljena še zadnja dva poleta raketoplanov v vesolje. Aprila namreč potuje Endeavor, junija pa Atlantis. Nato bodo za ISS skrbeli predvsem Rusi s svojim sojuzom ter tudi Evropejci in Japonci. Američani pa bodo počakali na dve zasebni podjetji, Space Exploration Technologies in Orbital Sciences, ki izdelujeta svoji vesoljski plovili. Ameriška vesoljska agencija Nasa se bo medtem posvetila drugim projektom, kot je pot človeka na Mars.
Discovery so izdelali leta 1983 in ima za seboj bogato zgodovino poletov. Med drugim je v vesolje ponesel teleskop Hubble, decembra 2006 pa tudi kranjsko klobaso. S seboj jo je odnesla ameriška astronavtka slovensko-indijskega rodu Sunita Williams.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.