Newyorški policisti so le dan po uspešni akciji v Oaklandu očistili še protestniški tabor v parku Zuccotti, ki se nahaja v newyorškem finančnem okrožju, in iz njega izselili nasprotnike finančnega kapitalizma oz. pristaše gibanja Occupy Wall Street, ki so bili tam utaborjeni že drugi mesec.
Tiskovno predstavništvo županove pisarne Michaela Bloomberga je sporočilo, da "morajo protestniki začasno zapustiti območje parka in porušiti šotore in ponjave".
"Imeli so dva meseca, da okupirajo park s šotori in spalnimi vrečami. Zdaj bodo morali okupirati prostor z močjo njihovih argumentov,“ je dejal Bloomberg in dodal, da je celotna situacija postala "nesprejemljiva". V delih parka se namreč širi vonj po urinu, cvetlične grede so pomečkane, oblasti pa beležijo vse več spolnih napadov, tatvin in preprodaje drog.
V nočni akciji aretirali 70 protestnikov
Tiskovni predstavnik newyorške policije Paul Brown je povedal, da so mestne oblasti z lastniki parka, družbo Brookfield Office Properties, demonstrantom razdelile letake, s katerimi so jih pozvale, naj zapustijo park zaradi čiščenja, ki se je začelo ob eni uri zjutraj.
Brown je v izjavi za javnost potrdil, da so med nočno akcijo v parku Zuccotti priprli več kot 70 izgrednikov, ki so se upirali ukazani izselitvi. Na letakih je zapisano, da so se lastniki parka in mesto odločili, "da neprekinjeno zavzetje parka Zuccotti predstavlja veliko zdravstveno in varnostno nevarnost za utaborjene v parku kot tudi za okoliško prebivalstvo“.
Protestniki: Prednost imamo na bojišču idej
Po besedah protestnikov pa jim je policija pred posredovanjem dala na voljo le 20 minut časa za samostojno izselitev, med akcijo pa so proti njim uporabili tudi solzilec. V parku je s sklenjenimi rokami kuhinjo branilo od 50 do 80 protestnikov, nekateri pa so se priklenili tudi na drevesa.
V elektronskem pozivu javnosti so protestniki poudarili, da "ne more nihče izgnati ideje, katere čas je nastopil. Nekateri politiki nas lahko fizično odstranijo z javnih površin – naših površin – in jim to fizično lahko celo uspe. Prednost imamo na bojišču idej. Naše mnenje je, da morajo politične strukture služiti ljudstvu – vsem nam in ne samo tistim, ki premorejo bogastvo in moč,“ še poudarjajo.
Newyorška policija je nato še enkrat poudarila, da se demonstranti po čiščenju lahko vrnejo v park, a brez šotorov in taborniške opreme.
Očiščen park zdaj ostaja zaprt
Lastnik parka je sprejel določena pravila, ki omejujejo pravico do protestiranja, in ta pravila naj bi policija z nočno akcijo uveljavila. A odvetniki gibanja Okupirajmo Wall Street so se obrnili na sodišče, ki je že odločilo, da mesto New York protestnikov ne sme nasilno preganjati iz parka in jim ne sme prepovedovati, da se vanj vrnejo s šotori.
Bloomberg je pozneje sporočil, da je park sedaj očiščen in pripravljen na vrnitev protestnikov, vendar pa ga še niso odprli, ker še preučujejo odlok sodišča. Napovedal je že tudi pritožbo na odlok ter ponovil stališče, da protestniki v parku lahko protestirajo, ne smejo pa tam kampirati oz. parka znova povsem zavzeti. Kot je poudaril, želi mesto sicer ščititi pravice ljudi, a ohranjanje javne varnosti ima prednost.
Spomnimo ...
Protestniki so tabor v parku postavili 17. septembra in iz parka odhajali na proteste proti finančni represiji ter hegemoniji kapitala. Demonstranti so si sredi parka postavili kuhinjo, postavili pa so tudi šotor za medicinsko pomoč, šotor za družabne dogodke in knjižnico. V parku je vsako noč prenočevalo več sto protestnikov. Gibanje Occupy Wall Street je podžgalo podobne proteste proti ekonomski neenakosti tudi drugod po državi.
Po zgledu ameriških kolegov so se izgona protestnikov z javnih površin in iz parkov lotili tudi evropski policisti. V Zürichu so posebne policijske enote začele z rušenjem tabora gibanja Occupy Paradeplatz v mestnem parku Lindenhof. Protestniki so tam taborili od oktobra dalje.
O ukrepanju proti protestnikom gibanja očitno znova razmišljajo tudi v Londonu, saj so tamkajšnje oblasti sporočile, da bodo ponovno sprožile pravni postopek za deložacijo njihovega tabora pred katedralo sv. Pavla. Tam že od 15. oktobra stoji okoli 200 šotorov, zaradi česar so morali katedralo celo začasno zapreti.
Pred dvema tednoma so londonske oblasti tovrstni postopek proti protestnikom ustavile in jim ponudile kompromis, po katerem bi jim dovolile ostati pred katedralo, če bi obljubili, da bodo po novem letu prostovoljno odšli. A ker na to niso želeli pristati, jih bodo oblasti sedaj očitno znova poskušale nasilno pregnati. Akcijo proti protestnikom sicer vodijo le še mestne oblasti, potem ko so predstavniki Cerkve oziroma katedrale sv. Pavla od nje dokončno odstopili.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.