Na Unescov seznam naravne in kulturne dediščine so v letošnjem letu dodali 19 novih čudovitih krajev. Seznam šteje več kot 980 znamenitosti, na njem so tudi nekatere slovenske lepote, od letošnjega leta pa je daljši za 14 kulturnih in pet naravnih znamenitosti.
Na novo vpisano je arheološko najdišče Al Zubarah v Katarju. Šlo je za trgovsko središče, ki je cvetelo konec 18. stoletja in v začetku 19. stoletja. Leta 1811 so ga uničili. Kot so zapisali na spletni strani Unesca, je plast peska zaščitila ostanke palač, mošej, ulic in hiš.
Tudi ukrajinsko starodavno mesto Tauric Chersonese, ki se nahaja ob Črnem morju, so vpisali na seznam. Cvetoče mesto je bilo znano po vinogradništvu. V mestu je mogoče najti tako grške stavbe kot krščanske spomenike, ki stojijo ob ostankih iz kamene in bronaste dobe. Nemški park Bergpark Wilhelmshöhe se ponaša z ogromnim kipom Herkula, čudovitimi slapovi in brzicami ter vodometi. Nove na seznamu so tudi kitajske riževe terase Honghe Hani, ki se raztezajo na več kot 16.000 hektarih v južnem Junanu.
Iran je dodal palačo Golestan, ki je mojstrovina ere dinastije Kadžar. Palača je mešanica perzijske umetelne obrti in elementov 18. stoletja. Še ena arhitekturna mojstrovina se je znašla na seznamu, in sicer indijske trdnjave v državi Radžastan (Chittorgarh, Kumbhalgarh, Sawai Madhopur, Jhalawar, Jaipur in Jaisalmer). Zgodovinsko središče Agadez se nahaja v Nigru in ga imenujejo tudi vrata v puščavo, saj leži na južnem robu Sahare.
Severna Koreja se je letos na seznamu znašla z zgodovinskimi spomeniki Kaesong. Kulturni spomenik je sestavljen iz 12 različnih komponent, ki pričajo o dinastiji Korjo med 10. in 14. stoletjem. Na seznamu je tudi pristaniško mesto Levuka na Fidžiju. Mesto so med kokosovimi in mangovimi drevesi zgradili Američani in Evropejci, ki so postavljali skladišča, trgovine, pristaniške pisarne, rezidence, šole in verske ustanove.
Italija se je na seznam uvrstila s toskanskimi vasmi in vrtovi, ki so nastali v času Medičejcev. Na seznamu je tudi kanadski Rdeči zaliv, ki prikazuje najbolj ohranjeno pričanje o evropski tradiciji kitolovstva. Portugalska pa je na seznam vpisala univerzo Coimbra, ki je rasla in se razvijala več kot sedem stoletij. Poljska in Ukrajina se ponašata tudi z zanimivimi lesenimi cerkvami (tserkva) v Karpatih.
Seznam je bogatejši tudi zaradi italijanske Etne in japonskega Fudžija. Pri Unescu so zapisali, da je japonski velikan, pogosto pokrit z belo kapo, že stoletja navdih za umetnike in pesnike, že stoletja pa privablja tudi številne romarje. Sicilijanska Etna je najvišji delujoči vulkan v Evropi, ki meri 3300 metrov, je že 2700 let predmet zapisov in je, kot so zapisali na Unescu, vulkan z najbolje dokumentirano zgodovino izbruhov.
Med na novo vpisano naravno dediščino je tudi mehiška puščavska pokrajina Reserva de la Biosfera El Pinacate in Gran Desierto de Altar. Pokrajina je sestavljena iz dveh različnih delov – spečega vulkana Pinacate na vzhodu in peščene puščave na zahodu. Namibija se je na Unescov seznam vpisala s pečenim ''morjem'' oziroma slikovito peščeno puščavo, Tadžikistan pa z nacionalnim parkom, ki gosti tudi nekatere ogrožene vrste ptic in sesalcev, med njimi snežnih leopardov. Na seznamu naravne dediščine je tudi kitajski gorati Sinkiang Tianšan.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.