Velika Britanija je Iran pozvala, naj v roku 48 ur zapre svoje veleposlaništvo v Londonu. Vodja britanske diplomacije William Hague je v parlamentu tudi povedal, da je Velika Britanija že zaprla svoje veleposlaništvo v Teheranu in od tam umaknila vse osebje. Tudi Italija razmišlja, da bi zaprla svoje veleposlaništvo v Teheranu. Nemčija se je tudi odločila odpoklicati svojega veleposlanika iz Irana. Obenem je ministrstvo v Berlinu zaradi torkovega incidenta na pogovore poklicalo iranskega veleposlanika v Nemčiji. Svojega veleposlanika je iz Teherana umaknila tudi Nizozemska.
Berlin je odločitev sprejel potem, ko je Velika Britanija zaradi torkovega napada zaprla veleposlaništvo v Teheranu in od tam umaknila vse osebje. Poslopje so napadli demonstranti, domnevno študenti, London pa je prepričan, da je bila v napad vpletena iranska vlada.
"Ideja, da iranske oblasti niso mogle zavarovati veleposlaništva ali da se je napad lahko zgodil brez določene privolitve režima, je nenavadna," je dejal britanski minister. Iranske varnostne sile so namreč napadalce ustavile šele po nekaj urah, ko so že razdejali poslopje veleposlaništva.
Vodja britanske diplomacije je sicer zanikal, da zaprtje veleposlaništva pomeni formalno prekinitev odnosov med Londonom in Teheranom, in pojasnil, da so odnosi zgolj spuščeni "na najnižjo raven".
Protest se je sprevrgel v nasilje
Včeraj so se iranski protestniki zbrali pred britanskim veleposlaništvom v Teheranu, saj je uradni London sporočil, da namerava proti iranskim oblastem uvesti nove sankcije. Protest se je nato sprevrgel v nasilje – zbrani so v stavbo metali zažigalne bombe, kamenje, zažgali so britansko zastavo in nato vdrli v veleposlaništvo, kjer je sledilo uničevanje. Nato so protestniki vdrli v še eno drugo britansko diplomatsko poslopje v Teheranu.
Uradni London je zgrožen, iranske oblasti pa pravijo, da se od incidenta distancirajo. Napad na veleposlaništvo je med drugim obsodil tudi Varnostni svet Združenih narodov, ki je Teheran spomnil na mednarodno obvezo zaščite diplomatskih predstavništev na svojem ozemlju. Iranski predstavniki pa so na kritiko VS ZN odgovorili s svojo kritiko. Pravijo, da je kritika varnostnega sveta prenagljena. Predsednik iranskega parlamenta Ali Laridžani je dejal, da je šlo za dejanje študentov, ki jih je razjezilo ravnanje Londona po desetletjih oblastnega obnašanja Velike Britanije v Iranu.
Norveška vlada je sporočila, da je po incidentih zaprla svoje veleposlaništvo v Teheranu. Osebje veleposlaništva je še vedno v iranski prestolnici, odločitve o morebitni evakuaciji pa niso sprejeli, je povedala tiskovna predstavnica ministrstva Hilde Steinfeld.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.