Pri zadnjih obiskih različnih lokacij je severnokorejskega voditelja, okoli 30 let starega Kim Jong Una, spremljala skrivnostna ženska, za katero se je po večtedenskih ugibanjih izkazalo, da je, kot je poročala tamkajšnja državna televizija, tovarišica Ri Sol Ju, Unova žena.
Ob tem niso povedali, kako dolgo sta poročena. Nekateri domnevajo, da že vse od leta 2009, imela pa naj bi tudi otroka.
Ri je Una spremljala na obisk koncerta, vrtca in zabaviščnega parka, ker pa je predstavniki za tisk v svojih sporočilih niso omenjali, je za njeno identiteto vladalo veliko zanimanje.
Žena za bolj simpatično podobo?
Analitiki menijo, da Kim Jong Un s tem, ko je javnosti predstavil svojo ženo, prekinja vezi z vladavino svojega očeta Kim Jong Ila, ki je bil znan predvsem po tem, da je nadvse cenil zasebnost in skrivnostnost, ki ga je obdajala.
Kim Jong Il na primer ni nikoli predstavil katere od svojih spremljevalk ali otrok. Tudi Kim Jong Un je bil, preden je bil leta 2010 uradno predstavljen svetu, znan le malokomu.
Un se je tako očitno odločil bolj slediti svojemu dedku Kim Jong Suku, ki je bil pogosto viden v družbi svoje žene in otrok. Ahn Chan Il s Svetovnega inštituta za severnokorejske študije v Južni Koreji meni, da se Un s tem nagiba k bolj zahodnjaški podobi voditelja. "Status umirjenega, poročenega moškega mu tudi daje več ugleda med starejšimi člani partije in vojske." meni Il. Poleg tega naj bi Un z ženo in otrokom deloval kot mnogo bolj človeški, prijazen in simpatičen voditelj.
Ljudstvo strada Tako so z novo soprogo nekaj "iger in veselja" dobili tudi Unovi državljani. Če že kruha ni. Nedavno poročilo Združenih narodov namreč kaže, da sta dve tretjini 24-milijonskega ljudstva na robu lakote ali sta ga že prestopili. Poleg tega več delov države pesti težak dostop do pitne vode. Redukcije elektrike so stalnica, v nekaterih podeželskih delih države pa elektrike sploh ni, prav tako je omejen dostop do zdravil. Združene narode skrbi tudi, da zapornike – politične in druge – še vedno zadržujejo v prisilnih delovnih taboriščih po zgledu nekdanje Sovjetske zveze. Prenos oblasti je potekal presenetljivo hitro in brez težav Kim Jong Un je na oblasti sicer manj kot eno leto, v tem času pa se mu je, tako vsaj pravi poročilo Mednarodne krizne skupine o tveganjih in nestabilnosti v obeh Korejah, uspelo trdno zasidrati na oblasti. "Kljub predvidevanjem, da bo po smrti Kim Jong Ila na vladarskem mestu nastal vakuum in da bo državi namesto močnega posameznika vladala komunistična partija in vojaška oblast, je prenos oblasti Kim Jong Unu že zaključen. V kratkem času si je podredil tako partijo kot vojsko, okoli sebe je zbral majhno skupino mladih svetovalcev, nima večjih nasprotnikov oziroma je z njimi že obračunal. Vse to daje slutiti, da bi lahko na oblasti ostal več desetletij," so zapisali.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.