Rusija je danes prvič priznala, da so na ladji, ki se je morala vrniti iz britanskih voda, jurišni helikopterji za Sirijo. Hkrati so napovedali, da bo ladja poslej plula pod rusko zastavo. Ladja je sicer močno vznemirila zahodne in arabske države, ki so večkrat pozvale Moskvo, naj prekine vsakršno vojaško sodelovanje s Sirijo zaradi vladnega nasilja nad uporniki. Po drugi strani pa so se pojavili novi namigi, da naj bi tudi uporniki dobivali vojaško pomoč iz ZDA.
Amnesty International Slovenije (AIS) pa je prav zaradi ruske podpore režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. AIS opozarja, da sirski režim nad civilnim prebivalstvom izvaja hude kršitve človekovih pravic ter celo vojne zločine in zločine proti človečnosti. "Čas je, da se Rusija postavi proti nasilju in pozove sirsko vlado, da preneha s prelivanjem krvi in izpolni svoje obveznosti iz mirovnega načrta," so poudarili.
Direktorica AIS Nataša Posel je Rusijo tudi pozvala, naj prekine dobavo orožja Siriji in podpre mednarodni embargo na prodajo orožja tej državi.
Ruski veleposlanik v Sloveniji Doku Zavgajev pa je ob tem poudaril, da si Rusija kot ena vodilnih svetovnih držav aktivno prizadeva za ustavitev nasilja. Pri tem se trudijo, da bi sprti strani v Siriji sedli za pogajalsko mizo in dosegli mirno rešitev konflikta.
Sirski pilot prebegnil v Jordanijo
V Siriji pa je minil še en krvav dan. Sirska vojska je še silovito obstreljevala nekatere predele mest Homs in bližnjega Kuseira. Gre za predele, ki so jih pred tem zavzeli uporniki, pri čemer so bili ubiti številni vladni vojaki. Sirski vojaki skušajo sedaj z vso silo znova prevzeti nadzor nad njimi. Po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo samo danes ubitih najmanj 119 ljudi, večinoma civilistov.
Na sever Jordanije pa je skupaj z bojnim letalom priletel nek sirski vojaški pilot in zaprosil za politični azil, so sporočile oblasti v Amanu. Vojak je dezertiral iz sirske vojske, zveste režimu predsednika Bašarja al Asada. V Damasku so ga že označili za izdajalca in zahtevali letalo nazaj. Predstavnik jordanske vlade je sporočil, da bo pilot lahko ostal v Jordaniji "iz humanitarnih razlogov". Dodal je, da bi pilota, če bi ga vrnili v Sirijo, zelo verjetno mučili.
Prebeg sirskega pilota so pozdravili v ZDA. V Washingtonu so izrazili upanje, da ne bo zadnji, ki se bo odločil "narediti pravo stvar" in dezertirati iz sirske vojske.
Slovenija proti vojaškemu posredovanju v Siriji
Pri nas doma pa je odbor državnega zbora za obrambo in zunanjo politiko precejšnjo pozornost namenil dogajanju v Siriji, kjer je Slovenija prisotna z enim opazovalcem v okviru misije ZN. Obrambni minister Karl Erjavec je dejal, da je Slovenija proti vojaškemu posredovanju, ker je prepričana, da bi to samo poslabšalo razmere in razširilo nestabilnost na celotno regijo.
Ne glede na to, je Slovenija po njegovih besedah vedno sodelovala v misijah in operacijah samo, če je bilo to pod okriljem Združenih narodov, torej z ustreznim sklepom Varnostnega sveta ZN oziroma če je šlo za evropsko operacijo z ustreznim sklepom EU. Da bi računali na misijo Nata, po besedah Erjavca ni veliko možnosti, upa pa, da zavezništvo ne bo sodelovalo pri razreševanju vprašanja Sirije, ker bi to naletelo na zelo močne odzive.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.