Potem, ko se je virus zika iz Mehike razširil v ZDA, so Američani pričeli s škropljenjem proti komarjem. V Južni Karolini, kjer so s pesticidnimi sredstvi škropili iz zraka, so se kmalu za tem oglasili čebelarji. V hudih skrbeh zaradi pomora več milijonov čebel so prosili oblasti, naj prenehajo s škropljenjem. Juanita Stanley, ena od čebelark na jugu države je dejala, da o ukrepih niso bili predčasno opozorjeni. Pesticidi, ki jih uporabljajo, so marsikje drugje prepovedani, zato se je kmalu za tem v javnosti vnela burna debata glede primernosti ukrepov zoper širjenja zike.
Glasno so se med drugim odzvali prebivalci Miami Beacha. Že avgusta so namreč s škropljenjem začeli tudi na Floridi. Kot poroča ameriška CBS News, so v Miamiju na ulicah posebni tovornjaki, s pomočjo katerih škropijo območja, kjer bi se lahko razmnožili komarji. Za zatiranje uporabljajo mešanico pesticidov, v kateri so tudi izvlečki organske bakterije BTI. Njena prednost je, da učinkuje na komarje in muhe, na druge organizme pa ima bojda le majhen učinek.
Kar razburja javnost, so ostale sestavine, predvsem močan nevrotoksičen pesticid, ki ga imenujejo Naled. Slednji je marsikje prepovedan, med drugim tudi v državah EU, zaradi njegove uporabe pa so protestirali tudi Portoričani, čeprav je pri njih virus zika zelo razširjen. Evropski strokovnjaki trdijo, da je Naled nevaren za nosečnice in lahko slabo vpliva na razvoj otrok.
Zaradi dvomov prebivalcev so oblasti v Miamiju odpovedale sprva načrtovano škropljenje s pomočjo helikopterjev, a bodo še vsaj štiri tedne nadaljevali s škropljenjem na tleh, pravijo.
Znanstveniki: Več kot tretjina svetovnega prebivalstva živi na območjih ogroženih z ziko
Vsaj 2,6 milijarde ljudi, kar je več kot tretjina svetovnega prebivalstva, živi v predelih Afrike, Azije in Pacifika, kjer obstaja velika verjetnost, da se bo razširil virus zika, so danes opozorili znanstveniki. Med bolj ogroženimi državami so Indija, Kitajska, Indonezija, Nigerija, Pakistan in Bangladeš.
Gre sicer za populacijo, ki je virus zika trenutno še ni prizadel. Znanstveniki so ugotovili, da so omenjena območja najverjetnejša območja za širjenje virusa. Glavna razloga sta morda primerna klima in število prisotnih komarjev. Znanstveniki so še dodali, da so to teoretske ugotovitve, v praksi pa se zastavlja vprašanje, če s prebivalci teh držav postali imuni na virus, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Posamezni primeri okužbe za virusom so bili namreč že zabeleženi v Afriki in Aziji. Niso pa prišli do ugotovitev, če bi lahko bile te posamezne okužbe dovolj, da se razvije imuniteta.
Profesor z univerze Lancaster Derek Gatherer je v komentarju na študijo dejal, da bo skupaj s širjenjem imunitete, izginil virus zika. V kolikor se bo virus razširil med nezaščiteno populacijo, pa bo verjetno prišlo do podobne zgodbe, kot je bila v Braziliji.
Znanstveniki so v svoji študiji uporabili podatke letenja, zemljevide razširjenosti komarjev, podatke o podnebju, gostoto prebivalstva in razvitost zdravstva na območju. S temi podatki so lahko razvili model možnosti izbruha epidemije.
Virus zika, ki ga prenašajo nekatere vrste komarjev, je nevaren predvsem za nosečnice, saj lahko virus vpliva na razvoj možganov še nerojenega otroka, zaradi česar pride do mikrocefalije. Znanstveniki so potrdili, da okužba z virusom lahko povzroči tudi nevarno nevrološko motnjo Guillain-Barrejev sindrom ter mielitis, ki povzroča paralizo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.