Po včerajšnjem incidentu med Severno in Južno Korejo, ko je severnokorejska vojska izstrelila več granat na južnokorejski otok Jeonpjeong in sta pri tem umrla dva južnokorejska vojaka, zdaj južnokorejski mediji poročajo, da so na otoku našli še dve trupli civilistov.
Na ulicah Seula protestniki zahtevajo posledice za severnokorejske poteze, a Severna Koreja vztraja pri svojem in izpostavlja, da je Južna Koreja tista, ki provocira. Prepričana je, da je Južna Koreja tista, ki s svojimi dejanji polotok vodi v vojno. Severna Koreja poudarja, da je Južna Koreja napadla prva. "Južnokorejski sovražnik je kljub našim večkratnim opozorilom ob 13. uri izvedel brezobzirno vojaško provokacijo z izstrelitvijo topovskih granat na naš morski teritorij blizu otoka Jeonpjeong," je v sporočilu zapisalo vrhovno poveljstvo severnokorejske vojske. Južna Koreja je sicer priznala, da so na območju izvajali vojaške vaje in da so tudi izstrelili granate, a ne proti severu, temveč zahodu.
Medtem odmeva tudi novica, da bo na vojaških vajah, ki bodo v Južni Koreji potekale od nedelje do srede, sodelovala tudi ameriška letalonosilka George Washington, ki nosi 75 vojaških letal, njeno posadko pa sestavlja več kot 6000 ljudi. "Ta vaja je obrambne narave," pravijo Američani, ki zanikajo, da bi bila njihova udeležba pri vojaški vaji Južne Koreje povezana z včerajšnjim incidentom. "Vajo smo načrtovali že dolgo pred včerajšnjim napadom. Vaja kaže, da je povezava med Južno Korejo in ZDA močna ter da smo odločni, da regija postane stabilna," pravijo v ameriški vojski.
Ameriški predsednik Barack Obama je bil zaradi napada Severne Koreje ogorčen, vendar ni želel komentirati, ali je mogoča kakšna ameriška vojaška akcija.
ZDA: Svojo besedo bi morala povzdigniti Kitajska
Kitajska bi morala uporabiti svoj vpliv in pritisniti na Severno Korejo, meni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva PJ Crowley. Kitajska je namreč edina država, ki lahko vpliva na uradni Pjongjang, Crowely pa upa, da ga bo tudi izkoristila. "Najprej za umiritev napetosti, ki so izbruhnile ob severnokorejski provokaciji in nato za vzpodbujanje k jedrski razorožitvi," je dejal. Kitajsko pa so k podobnim ukrepom pozivali tudi japonski diplomati.
Kitajski zunanji minister Hong Lei je danes obžaloval žrtve včerajšnjega obstreljevanja in škodo, ki je pri tem nastala. Izrazil je zaskrbljenost nad nastalim položajem. "Obe strani pozivamo, da ostaneta mirni in se začneta pogovarjati kar se da hitro, da bi tako preprečili ponovitev takih incidentov," je še povedal Lei.
Protesti in ustavitev pomoči
Dan po vojaškem obstreljevanju je Južna Koreja severni sosedi že ustavila vse oblike pomoči. Seul je septembra obljubil pomoč v rižu, rezancih, cementu in drugih nujnih potrebščinah v vrednosti 6,5 milijona evrov po hudih poplavah, ki so prizadele sever. Južnokorejsko ministrstvo za združitev je sporočilo, da so na sever že poslali 5000 ton riža, tri milijone paketov instantnih rezancev in 3000 ton cementa, zdaj pa so ustavili pošiljko 7000 ton cementa in medicinske opreme v vrednosti 580 milijonov wonov.
V Seulu pa se je danes zbralo nekaj deset protestnikov, ki so zažigali severnokorejske zastave in pozivali k maščevanju za severnokorejski topniški napad na južnokorejski otok, v katerem so bili ubiti štirje ljudje. Približno 40 protestnikov, ki so se zbrali pred ameriškim veleposlaništvom v Seulu, je pozvalo Kitajsko, naj stopi na stran drugih svetovnih sil in obsodi torkov napad. "Kitajska mora prenehati ščititi Severno Korejo in se mora pridružiti mednarodni skupnosti," je dejal vodja protestnikov Park Čan-Sung.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.