Pogled Američank in Američanov je danes uprt v nebo, saj so vsi želeli videti popolni sončni mrk, sicer precej redek in zelo spektakularen nebesni pojav. Popolni sončni mrk, ko luna za nekaj minut povsem zakrije Sonce, so lahko videli prebivalci ZDA v pasu od Salema v Oregonu do Charlestona v Južni Karolini.
Senca pojava je merila 112 kilometrov. V idealnih pogojih sončni mrk lahko doseže premer 267 kilometrov. Pas se je razprostiral preko štirinajstih ameriških zveznih držav, s hišnega praga pa ga je lahko opazovalo 150 milijonov ljudi, je pojasnil predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna. Najdlje je bil mrk viden na jugu zvezne države Illinois, in sicer kar dve minuti in 40 sekund.
Temperatura se je v času mrka spustila za nekaj stopinj
Vrhunec mrka je bil ob 19.16 po srednjeevropskem času v državi Oregon, medtem ko se je mrk končal od 20.47 pri Charlestonu v Južni Karolini. Sam del, ko bo luna povsem zakrila sonce in bo nastala tema, je trajal zgolj slabi dve minuti. Po letu 1918 je to prvi popolni sončni mrk v ZDA, saj gre za zelo redek pojav.
Temperatura je med mrkom padla za nekaj stopinj, sončeva korona pa je bila vidna kot žareč obroč okrog Lune. Ljudje, ki so si popolni mrk na obali ogledali so doživetje opisali kot spiritualno, vznemirljivo in šokantno.
Vreme je bilo skoraj za celoten trak ugodno in mrk je bil povsod lepo viden. Najdlje je trajal v nacionalnem parku zvezne države Illinois Shawnee, in sicer dve minuti in 44 sekund.
Posledice mrka: množične selitve, rekordni zastoji, razgrabljena zaščitna očala ...
Že več dni zapored so se množice obiskovalcev valile proti mestom, kjer je bil popolni mrk najbolj viden. Tako je bilo tudi v Madrasu v Oregonu. Ulice so bile polne stojnic, kjer so prodajali pripomočke za ogled mrka in različne spominke. Nekatera mesta, ki niti nimajo hotelov, so bila polna navdušencev nad mrkom, zato so marsikje vladale že skoraj kaotične razmere. Številni prebivalci teh majhnih mest so upoštevali navodila lokalnih oblasti in si naredili zaloge hrane za primer, če bi je na dan mrka zmanjkalo.
Nekateri ameriški mediji so poročali o dolgih kolonah vozil, ki so na poti na območja, kjer bo popoln mrk najlepše viden. Ponekod je mrk botroval hudim prometnim zastojem. V Oregonu in Idahu so lokalne skupnosti za 21. avgust razglasile izredne razmere.
Hoteli in kampi so nabito polni, cene navite do neba. Mrk je nekoliko vplival tudi na živali, ki so za nekaj časa 'preklopile' na nočni čas.
Carbondale v zvezni državi Illinois se je označil za 'središče mrka v ZDA', saj je tam popolni sončni mrk viden letos in bo viden tudi ob prihodnjem sončnem mrku v ZDA leta 2024, poroča BBC. Za današnji dan so v mestu, ki ima 27.000 prebivalcev, organizirali kar 60.000 parkirnih mest za obiskovalce, ki hitijo k njim.
Velik naval obiskovalcev so zaradi mrka zaznali tudi v narodnih parkih, kjer so povečali število prenosnih stranišč ter število osebja na vstopih. Mnogi pa so se na pot odpravili zadnji čas, saj so čakali na zadnjo vremensko napoved, ki bo razkrila, kje bo najbolj jasno in zato najbolj viden sončni mrk. Vremenoslovci so napovedovali največ jasnine na severozahodu, zato je za priljubljeno destinacijo navdušencev nad tem redkim pojavom veljalo prav mesto Madras v Oregonu.
V Evropi bo najbolj viden na jugozahodu Portugalske
Delni mrk bo mogoče opazovati tudi z evropskih tal, predvsem z juga Norveške, večjega dela Danske, Velike Britanije, osrednjega in zahodnega dela Francije, držav Beneluksa ter Španije in Portugalske. Po mnenju Žiberne je primerna lokacija za opazovanje v Evropi na jugozahodu Portugalske, kjer bo Luna prekrila petino Sonca.
Popolni sončni mrk lahko v Sloveniji pričakujemo šele 3. septembra 2081. Opazovati ga bo mogoče štiri minute in šest sekund, kar je dlje kot ob tokratnem dogodku v ZDA.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.