Jemen krvavi – najbolj pa njegovi najmlajši prebivalci. To dokazujejo tudi prizori iz bolnišnice v Sani. Ta je v ruševinah, primerne zdravstvene oskrbe pa ni. Pred vojno je bila večina zaposlenih iz Azije, a ko je konflikt izbruhnil, so jih njihove matične države evakuirale. Ostali so nekvalificirani domači zdravstveni delavci, ki pa nimajo potrebnega znanja – vsaj ko govorimo o oskrbi nedonošenčkov in podhranjenih otrok. Težava je seveda tudi pomanjkanje zdravil in hrane.
Za lažje razumevanje razmer: 21. julija je v pristanišče Aden vplula ladja z nujno humanitarno pomočjo. In to je prva ladja Združenih narodov, ki je prispela v Jemen po štirih mesecih spopadov. Pred tem so Združeni arabski emirati v Jemen uspeli dostaviti nekaj pomoči, a vse skupaj je bilo več kot premalo.
V državi sicer velja humanitarna prekinitev ognja, ki jo je razglasila koalicija arabskih držav pod vodstvom Savdske Arabije, a hutijski uporniki se dogovora ne držijo. Vsaj ne na jugu države.
Spomnimo, da je arabska koalicija, ki z zračnimi napadi podpira enote, zveste predsedniku Abedrabu Mansur Hadiju, 25. julija naznanila petdnevno prekinitev ognja, ki naj bi začela veljati od torka opolnoči. Tako so želeli omogočiti dostavo humanitarne pomoči, obenem pa si pridržujejo pravico do odziva na "vojaško aktivnost ali premike". Šiitski Hutiji so sicer prekinitev ognja zavrnili.
Jemen že mesece pretresajo spopadi med šiitskimi Hutiji in enotami, zvestimi predsedniku Hadiju, ki se je zatekel v izgnanstvo. Te podpira tudi koalicija pod vodstvom Savdske Arabije.
Največje žrtve obeh strani pa so tako kot vedno neoboroženi civilisti.
'Pred vojno smo dostojno živeli'
Ali Mohammed al-Tawaari je star šest mesecev in umira. Mati je to dejstvo že sprejela in bi ga rada odpeljala iz bolnišnice v Sani na sveti kraj, kjer bi skupaj z njim molila. Ali je močno podhranjen, utrpel pa je tudi zaplete po postopku obrezovanja.
Alijeva mati je novinarjem, ki so se prebili do bolnišnice, povedala, da so pred konfliktom živeli dostojno življenje. Imeli so svoj družinski posel, tudi pridelek na njivi. A zdaj, ko so cene nafte in vode poletele v nebo, si obdelave zemlje več ne morejo privoščiti, denarja, da kupijo hrano, tudi nimajo.
A tudi če bi imeli denar, je do hrane težko priti, saj je kar 90 odstotkov osnovnih živil še pred izbruhom vojne v Jemen prišlo z uvozom. Ko je izbruhnila vojna, uvoza ni, še tisto malo hrane, ki sploh pride, pa je tako draga, da si je večina ljudi ne more privoščiti.
Jemen je po podatkih svetovnih organizacij imel tudi pred vojno velike težave s podhranjenostjo med otroki. Kar polovica otrok pod petimi leti starosti je premajhnih, kar je posledica kronične podhranjenosti.
Unicef poroča, da se trenutno v državi zaradi podhranjenosti zdravi več kot 16.000 otrok, še 1,3 milijona otrok pa je zaradi nje ogroženih. "Tisto, kar Jemen potrebuje v tem trenutku, je mir," pravijo v Unicefu.
A vse kaže, da miru še nekaj časa ne bo, za Alija in še druge številne otroke pa bo žal prepozno. "Če pogledate v njegov obraz, vidite, da se smrt približuje," je dejala njegova mati, ne da bi umaknila pogleda s svojega sina.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.