Okoli 50.000 ljudi se je 68 let po tem, ko je v japonski Hirošimi eksplodirala atomska bomba, zbralo v tamkajšnjem spominskem parku. Umrlo je 140.000 ljudi, čez tri dni pa je bomba eksplodirala še v Nagasakiju.
Japonski premier Šinzo Abe je ob tem dejal, da je dolžnost Japonske, ki se je doslej edina srečala z uničujočimi posledicami atomske bombe, da najde pot do popolne prepovedi tega orožja.
Obletnica bolj kot v spomin na dogodek tokrat mineva v znamenju jeze Japoncev na jedrsko energijo v današnjem času, saj se spopadajo s posledicami nesreče v jedrski elektrarni v Fukušimi po cunamiju leta 2011. Zaradi te nesreče se domov še vedno ne more vrniti 100.000 ljudi.
"Vemo, kako se počutijo," pravijo tisti, ki so preživeli Hirošimo. Danes jih živi še okoli 200.000, povprečno so stari 79 let.
Boj za zapuščino
Na smrtonosni napad z atomsko bombo skoraj sedem desetletij pozneje poleg spominskega parka v Hirošimi spominjajo tudi stavbe, ki so preživele.
Z nekaj državne pomoči so jih doslej večinoma vzdrževali zasebni lastniki, a je kriza naredila svoje in zdaj jih stoji le še 86. "Vem, da je zapuščina pomembna, a konec meseca moram delavcem izplačati plačo," je dejal lastnik tovarne, ki je lani podrl eno od stavb, da bi lahko zaradi znižanja stroškov dela na njenem mestu postavil skladišče. Ohranil je le del stene, ki je vključen v nov objekt.
Mestne oblasti si želijo, da bi stavbe, ki jih imenujejo "žive priče" tragedije, ostale nedotaknjene, a priznavajo, da najbrž prosijo preveč. Vzdrževanje stavb je drago, glede na njihovo stanje pa so za drugačne namene neuporabne.
Napadli, da bi državo prisilili k predaji
Bomba iz obogatenega urana, poimenovana Deček (Little Boy), je bila težka štiri tone. Eksplodirala je na višini 567 metrov, udarni val pa je imel moč 35 ton na kvadratni meter.
S hitrostjo 440 metrov na sekundo je v krogu 500 metrov od eksplozije uničil skoraj vse stavbe in ljudi.
Ob 140.000 smrtnih žrtvah, ki so umrle do konca leta 1945, je treba upoštevati še vse, ki so pozneje umrli zaradi posledic sevanje, večinoma zaradi raka na ščitnici, pljučih, prsih in levkemije.
Bomba Debeluh (Fat man) je v Nagasakiju terjala še okoli 70.000 življenj, Japonska pa je čez šest dni razglasila kapitulacijo, s čimer se je končala druga svetovna vojna.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.