Čeprav del današnje Zambije velja za enega od krajev, v katerem je nastajala afriška civilizacija, je država za Evropejce postala zanimiva šele leta 1855, ko je David Livingstone odkril čudovite slapove in jih poimenoval po kraljici Viktoriji.
Angleži so nato tam vpliv le še krepili, čeprav njihovo zanimanje nikakor ni bilo zgolj turistične narave. Leta 1888 je Cecil Rhodes dobil koncesijo za izkoriščanje rudnih bogastev in s tem spremenil Zambijo v območje pod britanskim vplivom. Leta 1924 pa je Zambija, ki se je takrat imenovala še Severna Rodezija, skupaj z Južno Rodezijo ali današnjo državo Zimbabve, postala britanska kolonija.
Dolga leta je Zambija veljala za eno najbogatejših afriških držav. Potem pa je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja strmoglavila cena najpomembnejša izvoznega produkta – bakra. In Zambija je naenkrat postala država, zaznamovana z revščino, lakoto in epidemijo aidsa. Leta 2003 je bila na lestvici revščine na 166. mestu od 177 držav.
Danes je tam s HIV okužen eden od petih ljudi, pričakovana življenjska doba je padla pod 40 let, mladi, stari od 20 do 25 let, pa so izobraženi manj od svojih staršev.
Po letu 2000 se je ekonomska slika države, kjer živi okoli 12 milijonov ljudi, sicer izboljšala, leta 2006 so spet beležili inflacijo z le enomestno številko, BDP je začel rasti in prihajati so začeli tuji investitorji. A pot okrevanja je dolga in mnogim Zambijcem nekoliko olajšanja prinesejo le humanitarni delavci različnih organizacij, ki delujejo v državi ali pomagajo preko donacij.
Kakšno je življenje v Zambiji, si oglejte v fotogaleriji.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.