Tujina

FOTO: 23 let od jedrske nevihte

Kijev, 26. 04. 2009 14.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Čeprav sta od černobilske jedrske katastrofe minili že dobri dve desetletji, pa je spomin na žrtve še vedno živ. V Ukrajini so ponoči pred spomenik žrtvam položili vence, potekalo je tudi nočno bedenje.

Okoli 100 ljudi, med njimi ukrajinski predsednik Viktor Juščenko in drugi vidni politični predstavniki države, je včeraj ponoči položilo vence pred spomenik žrtvam černobilske jedrske katastrofe v Kijevu. Danes namreč mineva 23 let od najhujše jedrske nesreče v zgodovini, do katere je prišlo v ukrajinski jedrski elektrarni Černobil.

Juščenko se je poklonil žrtvam jedrske katastrofe.
Juščenko se je poklonil žrtvam jedrske katastrofe. FOTO: Reuters

Veliko ljudi, po nekaterih ocenah več kot 25.000, je umrlo, ko so odpravljali posledice nesreče in gradili poseben betonski sarkofag, s katerim so prekrili razdejani reaktor. Ti ljudje so prihajali iz Ukrajine, Rusije in Belorusije, znani pa so bili pod nazivom likvidatorji. Preživeli "likvidatorji" so bili na današnjih slovesnostih še posebej čustveni.

Nočno bedenje

V mestecu Slavutič, ki je od Černobila oddaljeno 50 kilometrov in kjer je pred nesrečo živelo največ zaposlenih v jedrski elektrarni, je ponoči potekalo nočno bedenje, v okviru katerega je več sto ljudi položilo sveče in cvetje k spomeniku žrtvam černobilske katastrofe.

V jedrski elektrarni v Černobilu je med izvajanjem varnostnega preizkusa v prvih urah 26. aprila 1986 eksplodiral četrti reaktor. Strupeni oblak je tedaj prizadel skoraj vso Evropo, še posebej pa Ukrajino, Belorusijo in Rusijo.

Umrli reševalci, ki so takoj priskočili na pomoč

Danes se z globoko žalostjo spominjamo tistih junakov, ki so se borili proti jedrski nevihti in žrtvovali svoja življenja za nas in naše otroke. Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko

Kot je v poročilu iz leta 2005 ugotovil t. i. Černobilski forum, skupina, sestavljena iz predstavnikov osmih agencij ZN pod vodstvom Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) ter ruske, beloruske in ukrajinske vlade, je neposredno zaradi izpostavljenosti sevanju umrlo 50 ljudi. To so bili večinoma reševalci, ki so posredovali takoj, med in po nesreči in so večinoma umrli v mesecih po dogodku, nekateri pa tudi kasneje.

Poleg tega so med letoma 1992 in 2002 odkrili 4000 primerov raka ščitnice, večinoma pri tistih, ki so bili v času nesreče otroci ali najstniki. Številni so bili primeri obolenj za levkemijo, bolezni srca in ožilja, psihosomatskih bolezni in drugih bolezni, ki jih je moč pripisati nesreči.

Nevladne organizacije tem številkam oporekajo. Samo v Ukrajini naj bi namreč zabeležili, da je posledice nesreče utrpelo 2,3 milijona ljudi.

Spomin na Černobil-5
Spomin na Černobil-5 FOTO: Reuters

Decembra 2000 dokončno zaprli elektrarno


Elektrarno so dokončno zaprli decembra 2000. Grožnjo za okolje kljub vsemu predstavlja sarkofag, v katerem je okoli 200 ton radioaktivne magme in na katerem se že pojavljajo razpoke.

Ukrajinske oblasti so sicer zaključile obnovo starega betonskega sarkofaga, ki je bil zgrajen takoj po nesreči, vendar pa so že izdelani načrti za nov, jeklen sarkofag, ki bo prekril starega in preprečil možnost radioaktivnega sevanja.

Z gradnjo naj bi začeli še letos ali najkasneje v začetku naslednjega leta, dokončali pa naj bi jo do leta 2012. Projekt bo v veliki meri financirala Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD). Gradnjo bo izpeljal konzorcij Novarka, v katerem glavno vlogo igrata francoski gradbeni podjetji Bouygues in Vinci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vetlan
28. 04. 2009 08.54
igor.gojcic, ""Umrli reševalci, ki so takoj priskočili na pomoč" O njihovem pogumu ni dvomiti, so prepozno ugotovili, v kaj so se sputili, saj jim oblasti sploh niso povedale, kaj se v esnici dogaja. Enako velja za prebivalce Černobila, ki so se ravno tako prepozno odzvali, tudi na račun molka oblasti, ki molčala celo pred vsem svetom." Narobe si obveščen. Niso tako neumni, da ne bi vedeli, v kar se spuščajo. Res je da svet ni bil dva dni obveščen, ampak gasilci so vedeli, da je to jedrska centrala. Sem poslušal njihovo pričanje. Imeli so malo upanja, da bodo preživeli po presaditvi kostnega mozga in istočanočasno na to niso računali, ampak so tudi vedeli, da se nekdo mora žrtvovati. Drugega izhoda ni bilo. Moral bi to slišati, človeku je šlo na jok. Ta tvoja varianta z NLP pa lahko zraste samo v bolni glavi. Tudi posledice so precej hujši, kot gigantizem. insaner, pozanimaj se, kako se širi kontaminacija v trenutku eksplozije atomske bombe (cca 150/180 - 30 km od centra), očitno smo imeli srečo, da je pihalo v drugo smer. Verjetno (skoraj sigurno) smo tudi malo"fasali", sicer minimalnemu sevanju smo izpostavljeni vsak dan. Zboliš takrat, ko je presežena določena doza.
Ramzess
27. 04. 2009 11.12
"Danes namreč mineva 23 let od najhujše jedrske nesreče v zgodovini ..." pa še vedno pobira davek. "Umrli reševalci, ki so takoj priskočili na pomoč" O njihovem pogumu ni dvomiti, so prepozno ugotovili, v kaj so se sputili, saj jim oblasti sploh niso povedale, kaj se v esnici dogaja. Enako velja za prebivalce Černobila, ki so se ravno tako prepozno odzvali, tudi na račun molka oblasti, ki molčala celo pred vsem svetom. "Danes se z globoko žalostjo spominjamo tistih junakov, ki so se borili proti jedrski nevihti in žrtvovali svoja življenja za nas in naše otroke." Že že, a ob tem je mirno pozabil na številne posredne žrtve, tudi otrok, medtem, Černobilske nesreče. Kot vedno tudi tu obstaja dve resnici, uradna in neuradna. Neuradna resnica tudi pravi, da bi bil obseg škode oz. posledice veliko večji, če se v dogodek ne bi vmešal NLP, tj, nezemljani, in zmanjšali škodo, kakor pač dovoljuje zakoni svobodne volje in karme. Dogodek je dokumetiran, tudi slikovno. V novejšem času so na območju Černobila ugotovili tudi pojav gigantizma pri živalih, žuželke in manjše živali, vendar je znano, da ta pojav ni omejen samo na omenjene živali. Ta pojav je bil zaznan povsod kjer je prišlo do nesreč z jedersko energijo, in kjer so preiskušali jederske bombe, tako na kopnem kot zlasti pod morjem, oz. oceani. Nevarnost, po mnenju poznavalcev, ki izhaja iz tega ni zanemarljiva. Zanimive so tudi zgodbe iz elektran drugod po evropi, kjer so imeli težave z zaposlenimi, ki so bili obsevani, ko so prišli na delo, pri čemer so se oglasili alarmi, seveda so jih pristojni, ne da bi sploh vedeli zakaj so obsevani, temu ustrezno obravnavali, kar pa za zaposlene ni bilo prijetno, saj so znali biti celo česa tudi po krivem obtoženi. Šele čez čas so pristojni dognali, da je težava zunaj v zraku, in tudi od kot je prišla, tako je resnica o nesreči v Černobilu tudi prišla v Evropo in naprej v svet. Tudi o teh dogodkih govori nek dokumetarec. "Jedrska energija je v osnovi zelo fajna zadeva, samo če gre pa kaj narobe gremo pa lahko vsi samo k vragu." Jedrska energija v nobenem primeru, ne se slepit, ni fajna zadeva, kajti reč je zelo envarna in posledice nepredvidljive. Obstaja kar nekaj dokumtarcev, ki so bolj 'informativne' narave, ker je verodostojnost, kot ponavadi, vprašljiva.
User80209
26. 04. 2009 23.14
Upajmo, da se kaj takšnega ne ponovi NIKJER. Jedrska energija je v osnovi zelo fajna zadeva, samo če gre pa kaj narobe gremo pa lahko vsi samo k vragu.
User442557
26. 04. 2009 16.31
jao kake debilne komentarje mate eni prou smilte se mi
User402141
26. 04. 2009 15.44
nekaj takega lahko pričakujemo tudi letos,ko bodo Izraelci napadli Iranske jedrske zmogljivosti....
User307216
26. 04. 2009 15.39
vetlan .04.2009, 15:19, si si dal po vrnitvi izmerit svojo kontaminiranost !? če si še danes zdrav, si jo dobro odnesel.
vetlan
26. 04. 2009 15.32
No ja, gasilci so pokopani v Moskvi.
vetlan
26. 04. 2009 15.19
Prvimi so sli v ta pekel mladi gasilci (20-26 let), čeprav so vedeli, da bodo umrli. Večna jim slava.V času eksplozije sem bil na službeni poti, 30 km od Črnobila. Prva dva dni nismo nič vedeli, samo na vsakih par metrov so ležali mrtvi ptiči, ali pa so kar padali pred nami. Kasneje sem videl umirati črnobilske otroke. Grozni prizori (mlad organizem se bori, zato je smrt zelo mučna). Precej sem tam gorja videl, in močno upam, da se nikjer v svetu ne bo več zgodila takšna tragedija.
User402141
26. 04. 2009 15.09
Govori pa se tudi,da sta imela Kučan in Cvikel prste vmes..
User413659
26. 04. 2009 14.51
pilot1!!! ja kaj pa naj naredijo po tvoje-vsako leto zgodbo malce spremenijo al kaj?? malce razmisli,preden izpadeš butl
User402141
26. 04. 2009 14.50
danes cel svet ve,da so to naredili ameriški agenti namerno..
User429552
26. 04. 2009 14.46
24 ur kaj ste samo številko 22 spremenil v 23 članek iz prejšnega leta ima namreč podobne oz. nekatere celo iste stavke.
User392557
26. 04. 2009 14.23
spomnim se da so tisti cas bili pridelki iz vrtov neuzitni