
"Nikoli ni bilo takšnega letala, ki bi bilo sposobno leteti – tako velikega in lahkega, ki bi porabilo tako malo energije,“ je dejal konstruktor letala na sončno energijo Bertrand Piccard, ki je leta 1999 sodeloval v zgodovinskem preletu sveta z balonom brez enega samega postanka. "Zato je bilo veliko dvomov in vprašanj.“
Vendar pa je prvi daljši let prototipa letala solar impulse, ki ga poganja izključno sončna energija, minil brez težav. Letalo je bilo v zraku 87 minut, dvignilo pa se je na višino 1200 metrov. Piccard namerava s svojo ekipo prototip v prihodnjih mesecih še izpopolniti, za leto 2012 pa že snujejo načrte o tem, da bi z njim obkrožili svet.
Štirje motorji na sončno energijo

Gre za tehnološko izjemno dovršen prototip, ki lahko v zraku razvije hitrost do 45 kilometrov na uro, poganjajo pa ga štirje motorji na sončno energijo, izmed katerih vsak premore okoli deset konjskih moči. Letalo se ponaša z nekoliko nenavadno obliko, pri čemer je razpon kril s 45 metri primerljiv različici Airbusovega potniškega letala A340, vzdolž kril pa je razporejenih okoli 1200 solarnih celic, ki napajajo okoli 400 kilogramov nameščenih baterij. Teža letala je medtem približno enaka teži običajnega osebnega avtomobila, in sicer okoli 1600 kilogramov.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.