Evropska komisija je od evropskega sodišča zahtevala, naj Finsko obtoži kršitve predpisov EU, ker na ladjah, ki plujejo na Aland in z njega dovoljuje neobdavčeno prodajo tobaka za njuhanje snus, ki je sicer v uniji prepovedan.

Aaland sedaj Bruselj poziva, naj mu dovoli, da na Sodišču Evropskih skupnosti v Luksemburgu zagovarja svoj 'tobačni' primer. Predstavnica aalandske vlade Britt Lundberg je ta teden na srečanju z evropsko komisarko za institucionalne odnose in komunikacijsko strategijo Margot Wallstroem opozorila, da se bo v nasprotnem primeru javno mnenje na otoku obrnilo proti Uniji.
Dolgoročno lahko prebivalci Aalanda po besedah Lundbergove zaradi vse pogostejših prepovedi iz Bruslja začnejo razmišljati tudi o izstopu iz evropske povezave. Dejstvo, da otok ne sme odločati niti o notranjepolitičnih zadevah, postavlja pod vprašaj podporo Aalandcev
evropski ustavni pogodbi, je opozorila Lundbergova. Finska je sicer že sporočila, da podpira odločitev komisije.
Prodaja prepovedanega tobaka glavni vir dohodka
Prodaja švedskega snusa na potniških ladjah, ki plujejo na Aaland in z njega, je glavni vir dohodka otočanov, čeprav je v EU prepovedana. Dovoljena pa je na Švedskem, ki si je to pravico zagotovila, češ da gre za del njene kulturne dediščine. Aalandci trdijo, da so kulturno in zgodovinsko del te države, kar pomeni, da bi morala izjema veljati tudi zanje.
Aaland je postal del Finske leta 1921, vendar je ohranil avtonomijo na področju notranjih zadev - v izobraževanju, kulturi, zdravstvu, pošti in policiji - medtem ko o zunanji politiki, carinskih in denarnih zadevah odloča vlada v Helsinkih.
Ko se je Finska leta 1996 pridružila EU, se je za vstop v povezavo odločil tudi otok Aaland, vendar pod pogojem, da lahko obdrži nekatere ključne zakone, na primer tistega, ki določa, da je švedščina edini uradni jezik otoka, in zakon o popolni demilitarizaciji otoka. Aaland je zahteval tudi, da vode, ki ga obkrožajo, ostanejo pod njegovo pristojnostjo, ne pod pristojnostjo EU, kar omogoča neobdavčeno prodajo na potniških ladjah, ki plujejo v sosednje države ali iz njih.