Finski predstavniki med prednostnimi nalogami za čas predsedovanja na prvem mestu omenjajo širitev, nadaljevala naj bi se razprava o evropski ustavi, precej pozornosti pa želijo v Helsinkih nameniti tudi krepitvi konkurenčnosti unije ter odnosom z Rusijo.
V času finskega predsedovanja v EU ne bo vstopila nobena nova članica, bo pa postalo jasno, ali bosta Romunija in Bolgarija v povezavo vstopili 1. januarja 2007 ali leto kasneje. Poleg tega se bodo nadaljevala pristopna pogajanja s Hrvaško in Turčijo.
Glede slednje je pričakovati precej zapletov, saj Ankara odločno zavrača kakršno koli priznanje Cipra, ene od članic unije. Finski zunanji minister Erkki Tuomioja je bil ta teden v Bruslju ob predstavitvi ciljev finskega predsedstva jasen: če Turčija do konca leta ne bo začela izvajati sporazuma o carinski uniji z vsemi 25 članicami EU, tudi Ciprom, so pogajanja ogrožena.
Bodoče finsko predsedstvo v zvezi s širitvijo sicer opozarja, da državam, ki želijo v EU, še zlasti balkanskim, ne bi smeli "pošiljati slabih sporočil". Takšno sporočilo bi utegnila biti razprava o absorpcijski sposobnosti, ki bo ena od tem decembrskega vrha unije. Razprava bo tekla na podlagi posebnega poročila, ki ga bo do vrha pripravila Evropska komisija.
V zvezi z evropsko ustavo v času finskega predsedovanja ni pričakovati nobenih odločitev. Finska napoveduje nadaljevanje razprave o ustavi, da proces ne bi zastal, da bi dokazala svojo zavezanost ustavi, pa namerava še to jesen sama ratificirati ustavno pogodbo.
Med temami, s katerimi se bo ukvarjalo finsko predsedstvo, so še krepitev sodelovanja na področju pravosodja in notranjih zadev, poenostavitev evropske zakonodaje ter, skladno z odločitvijo junijskega Evropskega sveta, zagotavljanje večje odprtosti delovanja evropskih institucij. Poleg tega finsko predsedstvo načrtuje, da bo v drugi polovici tega leta sklenjen dogovor glede direktive Reach, ki bo urejala nadzor nad kemikalijami, pa tudi končni dogovor o direktivi o storitvah, ki jo mora v drugem branju potrditi še Evropski parlament.
Visoko na seznamu finskih prioritet je spodbujanje konkurenčnosti in inovacij, kar bo tudi glavna tema jesenskega vrha EU. Ta bo neformalni in bo potekal v Lahtiju. Na vrhu naj bi precej pozornosti namenili še energetski oskrbi EU, nanj pa bo povabljen tudi ruski predsednik Vladimir Putin. Na ta način želi Finska podkrepiti željo po tesnejšem sodelovanju med EU in Rusijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.