Finci, ki so znani po svojem spektakularnem severnem siju, tisočerih jezerih in tem, da tam čez leto živi Božiček, imajo še en razlog več za proslavo. Združeni narodi, ki vsako leto izdajo seznam najsrečnejših držav na svetu, so na prvo mesto uvrstili prav Fince. Sledijo jim Danci, Norvežani, Islandci in Nizozemci.
Pri ocenjevanju ZN upoštevajo šest spremenljivk, in sicer prihodek, svobodo, zaupanje, pričakovano življenjsko dobo, socialno podporo in radodarnost. "Države, ki zasedejo prvih 10 mest, imajo visoke ocene na vseh teh področjih," je za CNN dejal John Helliwell, ki je sodeloval pri urejanju poročila in je sicer zaslužni profesor ekonomije na kanadski Univerzi Britanske Kolumbije.
Ne upoštevajo le sreče ljudi, ki so se rodili v državi, temveč tudi zadovoljstvo priseljencev. "Res je, da so Finci srečnejši kot prebivalci drugih držav, vendar so tudi finski priseljenci najsrečnejši priseljenci na svetu," razlaga Helliwell in doda, "Ne gre za finski DNK. Gre za način življenja v tej državi."
Finci plačujejo visoke davke, s katerimi jim država zagotovi socialno varnost, zaupajo svoji vladi, živijo svobodno življenje in so velikodušni drug do drugega. "Res jim je mar za sodržavljane, to je kraj, kjer si ljudje živijo živeti," doda Helliwell.
Razlike med osmimi najvišje uvrščenimi državami so tako majhne, da v ZN pričakujejo letne menjave med prvimi petimi. Švica se je uvrstila na šesto mesto, za njo pa so Švedska, Nova Zelandija, Kanada in Avstrija. Od lani se je seznam spremenil le za mišjo dlako, saj je Avstrija izrinila Avstralijo z 10. mesta.
To, da se uvrščajo visoko na lestvici sreče, držav seveda ne zaščiti pred nasiljem in travmatičnimi dogodki, kot je bil na primer strelski pohod na mošeji v Christchurchu. A način, kako so se na napad odzvali, kaže, da na ta seznam spadajo, pravi Helliwell. "Kar pri srečnih in dobro povezanih družbah izstopa, je to, kako se spopadajo s slabimi stvarmi in kako vzdržljivi so. Po potresu leta 2011 in letošnjem terorističnem napadu je vidno, da se ljudje zberejo in si pomagajo ter skupnost ponovno zgradijo," dodaja in to pripisuje visokemu socialnemu kapitalu.
Velesile niso srečne
ZDA so se uvrstile na 19. mesto – od lani so tako padle za eno mesto, od leta 2017 pa za pet mest. Višje so se uvrstile edino pri oceni prihodka, in sicer na 10. mesto, medtem ko se uvrščajo precej nizko pri socialni podpori (37. mesto), svobodi (61. mesto) in na 42. mesto pri korupciji.
Soavtor študije Jefrrey Sachs pravi, da je problemi z odvisnostjo zmanjšujejo srečo Američanov. "Odvisnost obstaja v različnih oblikah, recimo zloraba prepovedanih substanc, odvisnost od kockanja ali družbenih medijev. Kompulzivno zasledovanje užitka, ki ga ljudje s tem dobijo, vodi v veliko nesrečo," pravi Sachs. Šibke socialne povezave prav tako zvišujejo tesnobnost, predvsem med mladimi, pa dodaja Helliwell.
Nobena izmed svetovnih velesil se ni uvrstila med prvih deset. Velika Britanija je pristala na 15. mestu, Nemčija na 17. mestu, Japonska na 58., Rusija na 68. in Kitajska na 93. mestu. Vsi so izgubili nekaj mest, edino Britanci so "napredovali" z lanskega 18. mesta.
Najbolj nesrečne države so v Afriki
Po raziskavi, ki vključuje 156 držav, so ljudje najbolj nesrečni v Južnem Sudanu, Srednjeafriški republiki, Afganistanu, Tanzaniji in Ruandi. Kot posledica nenadzorovane rasti prebivalstva je padla splošna raven sreče v zadnjih letih, kar je razlog padca na lestvici za Indijo na 140. mesto. Občutno so se povečala tudi negativna čustva, kot so skrb, jeza in žalost.
Butan je bila država, ki je ZN predlagala vzpostavitev Svetovnega dneva sreče leta 2011 (20. marec), leto pozneje pa so že izdali prvo poročilo, v katerem so merili srečo različnih držav.
Kje smo Slovenci?
Slovenija se je uvrstila na 44. mesto – od naših sosednjih držav je pred nami Italija, in sicer na 36. mestu ter Avstrija na visokem 10. mestu, medtem ko so se Madžari in Hrvati uvrstili na 62. in 75. mesto. Visoko smo pri indeksu svobode (na 13. mestu) in socialne podpore (14. mesto), precej nižje pa smo pri medsebojni pomoči oziroma velikodušnosti – 54. mesto – in korupciji, kjer zasedamo šele 97. mesto. Pričakovana življenjska doba je pri nas precej dobra in nas uvršča na 29. mesto, po prihodku pa smo na 34. mestu.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.