Najbolj glasni predlogi o ukinitivi smrtne kazni prihajajo iz zvezne države Kansas, zelo resno pa naj bi o ukinitvi razmišljali tudi v Koloradu, Marylandu, Montani, New Hamsphiru, Nebraski in Novi Mehiki. Predlagatelji se poleg argumentov o finančni krizi opirajo tudi na mnenje strokovnjakov, da bi bilo prihranjeni denar bolje vložiti v programe za rehabilitacijo prestopnikov.
V Kansasu za izvrševanje smrtnih kazni letno porabijo 1,26 milijona dolarjev, doživljenjske smrtne kazni pa državo na letni ravni stanejo 750.000 dolarjev. Po podatki zvezne države Teksas za izvrševanje smrtnih kazni letno porabijo 2,3 milijona dolarjev, za doživljenjske zaporne kazni pa 750.000 dolarjev.
Zagovorniki ukinitve smrtne kazni opozarjajo tudi na velike sodne stroške, ki nastanejo v teh procesih. Sojenje, ki se konča s smrtno kaznijo, strane 16-krat več od siceršnjih procesov. Pritožbe v omenjenih procesih stanejo 21-krat več kot pritožbe v drugih procesih.
Če bi predlogi o ukinitvi smrtne kazni padli na plodna tla, bi lahko obveljalo, da je največja finančna kriza v zadnjih 80. letih celo rešila življenja. Seveda pa obstajajo tudi izjemno goreči nasprotniki ukinitve smrtne kazni. "Naš zakon o smrtni kazni je zelo koristen in prinaša pravico in zadoščenje sorodnikom, ki so zaradi okrutnih dejanj ostali brez svojcev," je prepričan državni tožilec iz Kansasa.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.