Praznovanja ob 60. obletnici vladanja kraljice Elizabete II. se približujejo koncu. Veliko slavje ima sicer eno pomanjkljivost, zbolel je kraljičin soprog, princ Filip, ki so ga morali zaradi vnetja mehurja odpeljati v bolnišnico, zaradi česar je že izpustil včerajšnji koncert, ni pa ga niti med današnjim programom.
Zadnji dan štiridnevne slovesnosti se je začel z zahvalno mašo v londonski katedrali sv. Pavla, ki se je je poleg članov kraljeve družine udeležilo še približno 2000 povabljencev, med drugim tudi britanski premier David Cameron in nekateri tuji voditelji. Elizabeta II. je nato sama, brez Filipa, stopila do rezidence londonskega župana Borisa Johnsona. V Mansion House so gostili okoli 250 gostov, medtem ko so preostale člane kraljeve družine gostili v mestni hiši Guildhall londonskega Cityja.
Zatem je kraljica z druščino sedla k slavnostnemu kosilu v Westminster Hallu, najstarejšem delu stavbe britanskega parlamenta. Prisotnih je bilo okoli 700 povabljencev različnih poklicev, dobrodelnih organizacij in šol. Vrhunec zaključka uradnih praznovanj pa je kraljeva povorka kočij do Buckinghamske palače. Ker sta za Britance ponedeljek in današnji dan prosta dneva, se je na ulicah znova zbrala nepregledne množice ljudi.
Na čelu povorke je bila Elizabeta II., ki sta ji v kočiji namesto obolelega moža družbo delala prestolonaslednik Charles s soprogo Camillo, sledili so jim princ William s soprogo Catherine in princ Harry. Povorka je pot zaključila v Buckinghamski palači, temu pa sta sledila nov izbruh navdušenja in energično mahanje z zastavami, ko je Elizabeta II. z družino pozdravila množico. Na balkon palače so skupaj z njo stopili njen prvorojenec princ Charles s Camillo, princ William s Catherine in princ Harry. Posebej mlada trojica se je vidno zabavala, princ Harry pa si je s svojo svakinjo izmenjal vrsto, po odzivih sodeč, zabavnih dovtipov.
Sledila sta še prelet letal britanskih kraljevih letalskih sil in častna salva.
Ganjena kraljica se je zahvalila za pozornost
Zvečer so britanski mediji objavili posnet nagovor kraljice, v katerem se je ta zahvalila državljanom. Kot je dejala, jo je globoko ganilo, da se je toliko ljudi udeležilo praznovanj. Posebno zahvalo je, tudi v imenu soproga, princa Filipa, namenila organizatorjem dogodkov, ki so se v minulih štiri dneh zvrstili na Otoku. "To je bil ogromen izziv in prepričana sem, da se vsi, ki so uživali v teh slavnostnih dogodkih, zavedajo, koliko dela je bilo potrebnega. Upam, da bodo spomini na letošnje vesele dogodke razvedrili naša življenja tudi v prihodnjih letih," je dejala Elizabeta II.
Poglejte si utrinke z včerajšnjega koncerta pred Buckinghamsko palačo:
Velika gostija je bila že v ponedeljek, ko so povabljenim na kraljičinem pikniku na vrtu Buckinghamske palače postregli s tipično angleškim hladnim menijem, ki sta ga sestavila znameniti kuharski mojster Heston Blumenthal in glavni kraljičin kuhar Mark Flanagan. Za uvod je bila hladna angleška zelenjavna juha, ki je temeljila na kumaricah in paradižniku, začinjena pa je bila z meto in kisom. Sledil je prekajeni škotski losos v črnem kitajskem čaju, nato pa kronski piščanec po receptu iz leta 1953. Pozabili niso niti na vegetarijance, ki so imeli na voljo parfe iz šampinjonov.
Ponudili so tudi sire, v prvi vrsti znameniti angleški cheddar, z ovsenimi piškoti znamke Duchy Originals. Gre za blagovno znamko, ki jo je na trg v 90. letih dal princ Charles, da bi spodbudil uporabo organsko pridelane hrane. Za posladek so bili majhni kolački, cupcakes. In da bi bila zabava popolna, je sledila še beljakova pita z jagodami s kraljičinega posestva Sandringham. Jagode so obrali že lani in jih prav z namenom, da bi jih postregli na jubilejni zabavi, zamrznili. Jagode so bile oblite z rožno vodo in bezgovim sirupom.
Na odru so se sicer zvrstili številni znani glasbeniki, vključno z Eltonom Johnom, Annie Lennox, Tomom Jonesom in Steviejem Wonderjem, koncert pa se je končal z nastopom Paula McCartneyja in spektakularnim ognjemetom. Za zaključek večera je kraljica prižgala slovesno baklo, nato jih je po vsej državi in na območju Britanske skupnosti narodov, Commonwealth, v njeno čast zagorelo še okoli 4000.
Preveč potratno slavje?
V času krize, ko Britancem vlada narekuje zategovanje pasu, se nekaterim zdijo slovesnosti preveč potratne. Po prvih ocenah bodo Britanci zapravili več kot milijardo za patriotske simbole, kot so zastave, klobuki in drugi spominki.
Koliko pa bo skupna vsota zapravljenega denarja za slavje, ni znano, spet nekateri pa predvidevajo, da bi lahko porabili več milijard evrov oziroma letni proračun majhne države. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, ali nemara ne bi bilo bolj smotrno denar porabiti za reševanje nujnejših problemov v državi.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.