Na filipinskem otoku Leyte, ki ga je tajfun Haiyan najbolj prizadel, novinarji sprašujejo preživele, ali imajo sporočila za sorodnike v tujini. V tujini namreč živi okoli 10,5 milijona Filipincev, ki delajo v 217 državah po svetu. Večina jih je v ZDA – 3,4 milijona, sledita Savdska Arabija z 1,6 milijona in Kanada z 850.000 filipinskimi državljani. Številni nimajo informacij o svojcih, ker so pretrgane komunikacijske vezi.
''Sporočam vam, da je Josie umrla. Prosim, oprostite mi. Nisem je mogel rešiti. Ločila sva se, ko naju je zajel visok val,'' je za ABS-CBN v solzah povedal preživeli, ki mu je umrla hčerka. ''Ločila sva se, nisem je mogel zadržati ob sebi. Josie je na vogalu. Njeno truplo je tam že tri dni,'' je dodal.
Ljudje tragične novice o umrlih svojcih sporočajo po televiziji, ker so pretrgane vse komunikacije. Splet in telefonske povezave po divjanju tajfuna ne delujejo. ''Vem, da gledaš. Materi mojih otrok, ki trenutno živi v Virginiji, Justin in Ella sta umrla. Oba sta mrtva,'' je dejal neimenovani moški.
V Združenih arabskih emiratih Naicy Yu Bono ne ve, kaj se je zgodilo z njeno družino, ki je živela v Taclobanu. Pogreša mamo in dve hčerki, osemletno Rheinzi in 22-letno Reanne. ''Nazadnje sem se v petek okoli 1. ure pogovarjala s starejšo hčerko. Rekla mi je, da se boji, ker je veter zelo močan,'' je povedala. V tujino je šla služit denar, ki ga je pošiljala domov družini. Zdaj je na filipinskem veleposlaništvu in čaka na zapustitev države. ''Odšla bom domov in poiskala hčerki,'' je odločena.
Nekateri imajo več sreče. David Armstrong, ki živi v Londonu, je uspel vzpostaviti stik z ženo Ruby, ki je v Ormocu. Obenem je opozoril na neizmerno trpljenje preživelih. Štiri od šestih hiš, v katerih so živeli njegovi sorodniki, so uničene. ''Piti morajo oporečno vodo, saj ni druge. 90 odstotkov stavb v Ormocu je uničenih, med njimi tudi bolnišnice, banke in supermarketi,'' je povedal.
''Ne morejo dvigniti denarja, da bi lahko kupili še tisto malo hrane, ki jo še prodajajo. Pomoči ne dobijo,'' je dejal. Opozoril je, da se vsi osredotočajo na Tacloban, ki je največje mesto, prizadeto po tajfunu, medtem pa je ogromno manjši mest, ki so prav tako uničena. Skušal se bo čim prej vrniti v Ormoc, da bi družini prinesel hrano in vodo.
Žena mu je povedala, da so dobili sporočilo, da bodo brez elektrike vsaj do januarja, saj je porušena večina električnih drogov na otoku. ''V edinem supermarketu, ki je še odprt v mestu, zmanjkuje hrane. V edini lekarni je še zelo malo zdravil. Ljudje več ur stojijo v vrsti, da bi dobili želeno,'' je povedal.
Na opustošenih območjih vlada kaos. Na ulicah ležijo trupla v črnih plastičnih vrečah, mrtve ponekod pokopavajo v množična grobišča. Ni pitne vode in elektrike, primanjkuje hrane. Večina komunikacij je pretrganih.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.