Tujina

Fernando de la Rua odstopil

Buenos Aires, 21. 12. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/R.E./J.P./STA
Komentarji
0

Zaradi nasilnih protestov v Argentini, najhujših v zadnjih desetih letih, je Fernando de la Rua odstopil z mesta predsednika države. Nemiri so zahtevali najmanj 25 žrtev, več sto ljudi pa je bilo ranjenih.

Ko so propadli še zadnji poskusi oblikovanja koalicije z opozicijsko stranko peronistov, je de la Rua odstopil. Pred tem je umaknil odlok s katerim je razglasil izredne razmere, policiji pa je podelil večja pooblastila pri aretacijah. Argentinci so odstop de la Rue sprejeli z navdušenjem.

Ramon Puerta
Ramon Puerta FOTO: Reuters

Oba domova argentinskega kongresa sta danes na skupni seji sprejela odstop predsednika države Fernanda De la Rue. Na položaj začasnega predsednika, je v skladu z ustavo imenovala predsednika senata, peronista Ramona Puerto. Dolžnost bo opravljal naslednjih 48 ur. O tem, kdo bo vodil državo do izrednih volitev, ki naj bi bile čez tri mesece, bo kongres razpravljal jutri. Večina opozicijskih peronistov se strinja s predčasnimi predsedniškimi volitvami, je sporočil guverner pokrajine Santa Cruz Nestor Kirchner.

Krvavi nemiri
Krvavi nemiri FOTO: Reuters

Nemiri so izbruhnili v četrtek, ko so se ljudje spontano zbrali na ulicah in protestirali zaradi slabih gospodarskih razmer v državi.

Posledice politične krize na gospodarstvo

Posledica odstopa je tudi današnje neposlovanje argentinske borze. Zaradi praznikov se bodo borza in menjalnice odprle šele dan po božiču. Ameriški finančni minister Paul O'Neil je po odstopu argentinskega predsednika zanikal možnost, da bi ZDA Argentini pomagale s premostitvenim posojilom.

Američani pravijo, da mora Argentina sama poiskati izhod iz krize
Američani pravijo, da mora Argentina sama poiskati izhod iz krize FOTO: Reuters

Leta 1995 so ZDA Mehiki v podobnem primeru pomagale z 20 miljardami dolarjev kredita in jo tako obvarovale pred popolnim gospodarskim zlomom. Argentina bo morala sama poiskati rešitev za 132 miljard dolarjev zunanjega dolga, je še povedal O'Neil.

ZDA in Velika Britanija sta sicer pozvali Argentino naj še naprej sodeluje z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) pri iskanju izhoda iz gospodarske krize. Argentinski problemi so povzročili tudi pritiske na newyorški borzi, čeprav padca Dow Jonesa za 0,85 odstotka in Nasdaqa za 3,25 odstotka verjetno ne gre pripisati samo položaju v Argentini.

Ruski premier Kasjanov ne vidi možnosti, da bi se argentinski scenarij ponovil pri njih
Ruski premier Kasjanov ne vidi možnosti, da bi se argentinski scenarij ponovil pri njih FOTO: Reuters

Ruski premier Mihail Kasjanov je zavrnil možnost podobne gospodarske krize kot je v Argentini tudi v Rusiji, potem ko je ruski tisk komentiral, da je kriza v Argentini prvo opozorilo za rusko gospodarstvo.

Predstavnik nemške Dresdner Bank za Latinsko Ameriko Guenter Kuehne je dejal, da gospodarska kriza v Argentini ne bo imela negativnih posledic za sosednje države niti za mednarodne finančne trge.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta