V ameriškem mestu Ferguson se je ob koncu tedna zbralo več sto protestnikov, ki so obeležili prvo obletnico policijskega streljanja, v katerem je umrl neoboroženi temnopolti najstnik Michael Brown. Njegova smrt je sprožila nemire in vsedržavno razpravo o odnosu do temnopoltih.
Tudi na obletnico je bilo čutiti precejšnjo napetost, odjeknili so celo streli. KMOV-TV je poročala, da je prišlo do spora med protestniki in policisti, potem ko je nekdo začel v policiste metati steklenice. Policisti so na območju tudi poostrili nadzor, ker je že pred shodom prišlo do več ropov lokalnih trgovin.
Po izbruhu naslilja so policisti zbrane pozvali, naj se razidejo, saj da to ni več miren protest.
Kasneje naj bi 18-letni temnopolti Tyron Harris streljal na vozilo policistov v civilu, policisti so strele vrnili in ranili Harrisa. Mladenič, ki je bil po navedbah policije oborožen, je v kritičnem stanju.
Streli so odjeknili v nedeljo pozno zvečer, ko se je ob zaključku sicer mirnih protestov velika množica ljudi zbrala na eni od ulic. Po navedbah policije je eden od policistov s streli odgovoril na streljanje, ki je bilo usmerjeno proti njemu. Krogle sta prestregli dve policijski vozili brez oznak. Ranjeni mladenič je v bolnišnici, štirje vpleteni policisti pa so začasno suspendirani.
Harrisov oče, Tyrone Harris starejši, je sicer dejal, da sta mu dekleti, ki sta bili na protestu z njegovim sinom, zatrdili, da mladenič ni bil oborožen ter da je "bežal pred smrtno nevarnostjo", ko ga je zadela krogla. Po poročanju medijev naj bi bil Harris prijatelj lani ubitega Michaela Browna.
Podnevi shod miren, nato fizični spopadi
Na čelu skupine protestnikov je sicer hodila Brownova družina. Množica je vzklikala slogane, kot so: "Roke gor, ne streljajte!" in "Za koga to počnemo? To počnemo za Mika Browna."
Shod je mirno potekal podnevi, kasneje pa so se strasti razgrele pred sedežem lokalnih policijskih oblasti. Tam se je zbralo kakih 200 ljudi, ki so zahtevali odhod "morilskih policistov". Nekaj protestnikov je preskočilo postavljene barikade in se fizično spopadlo z možmi v modrem, vseeno pa se je množica kasneje razšla brez večjih incidentov.
Demonstranti so sicer pred tem na žaru spekli prašiča, ki so mu nadeli policijsko kapo. Njegovo glavo so nato skušali vsiliti v roke policistom.

Razprave o odnosu policistov do temnopoltih
Smrt 18-letnega Browna 9. avgusta 2014 je sprožila nasilne nemire in spodbudila razpravo o odnosih med rasami v ZDA, še posebej neenakopravne obravnave policistov do temnopoltih. Brownov oče je v soboto novinarjem dejal, da se trudi ohraniti spomin na sina in storiti vse, kar je mogoče, za krepitev moči ljudi.
Na vprašanje, kaj se je spremenilo v odnosih med pripadniki različnih ras v ZDA v zadnjem letu dni, je odgovoril: "Zame nič. Nekatere družine so dobile zadoščenje zaradi zapuščine Michaela Browna, in to jim je pomagalo. Jaz pa se še vedno prebijam."
Danes se je nekaj sto protestnikov v Fergusonu zbralo ponovno, in sicer so se s štirimi in pol minutami tišine spomnili na štiri in pol ure, kolikor je na ulici ležalo truplo Browna, preden so ga po usodnem streljanju odpeljali. V tišini bodo odšli do cerkve, kjer bo potekala maša.
V ZDA po Brownovi smrti še naprej odmevajo primeri policijskih ubojev temnopoltih mladeničev. Zelo glasni so očitki, da ameriški policisti veliko prej posežejo po smrtonosnem orožju, kadar so osumljenci temnopolti.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.