Tujina

FBI opozarja pred napadi Al Kaide

New York/Washington, 15. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

ZDA so sprejele dodatne varnostne ukrepe, potem ko je ameriški Zvezni preiskovalni urad posvaril pred morebitnimi novimi "spektakularnimi" napadi teroristične mreže Al Kaida. Vodja demokratov v ameriškem senatu Tom Daschle pa je bil kritičen do ameriškega boja proti terorizmu.

Kot svari FBI, skuša Al Kaida izvesti spektakularni napad
Kot svari FBI, skuša Al Kaida izvesti spektakularni napad FOTO: Reuters

Zvezni preiskovalni urad (FBI) je opozorilo izdal v četrtek, dva dni po objavi zvočnega posnetka terorističnega voditelja Osame bin Ladna. Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan drugih podrobnosti ni hotel navesti.

Po svarilu FBI naj bi obstajali podatki, da naj bi se Al Kaida pripravljala v kratkem izvesti "spektakularen" napad. Cilj napada naj bi imel zagotovo zelo velik simboličen pomen v ameriški družbi, pri tem bi moralo umreti tudi kar največ ljudi, po možnosti pa naj bi napad zadal tudi hud udarec ameriškemu gospodarstvu.

Katarska televizija Al Džazira je sicer v torek objavila zvočni posnetek Osame bin Ladna, na katerem ta pozdravlja zadnje teroristične napade v svetu in ostro napada ameriškega predsednika in njegove sodelavce.

Kongres potrdil ustanovitev komisije za 11. september

Dashle napada administracijo, ker še vedno niso našli Osame bin Ladna
Dashle napada administracijo, ker še vedno niso našli Osame bin Ladna FOTO: Reuters

Daschle je to dejal v pogovoru z novinarji glede predloga zakona o ustanovitvi ministrstva za domovinsko varnost, v katerem je bilo prvotno predvideno določilo o ustanovitvi posebne neodvisne komisije, ki bi preiskala okoliščine napadov 11. septembra 2001. Administracija je to določilo črtala iz predloga, ker želi po Daschleovih besedah imeti popoln nadzor nad delom komisije, kar menda ne bo ravno zagotovilo njene nepristranskosti. Bela hiša je medtem danes sporočila, da je s kongresom dosegla soglasje o oblikovanju neodvisne preiskovalne komisije o slabostih obveščevalnih služb pred 11. septembrom. Kot je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan, bi bilo v komisiji po deset članov obeh strani, predsednika bi izbral predsednik ZDA George Bush, podpredsednika pa demokrati.

"Bin Ladna ne moremo najti, prav tako tudi nismo dosegli večjega napredka pri iskanju drugih ključnih članov Al Kaide, ki ostaja še naprej grožnja, tako kot je bila pred letom dni. Kako lahko potem trdimo, da smo bili uspešni," se sprašuje Daschle, ki na svojo žalost tega ni povedal pred volitvami 5. novembra, na katerih so demokrati izgubili večino v senatu.

Daschle se je vprašal, ali ZDA sploh dobivajo vojno proti terorizmu, če doslej še niso uspeli ujeti Osame bin Ladna. Svetovna javnost se je preko arabske televizije Al Džazira pred dnevi seznanila z novim zvočnim posnetkom, na katerem je po mnenju ameriških obveščevalcev skoraj zagotovo glas Bin Ladna, za katerega doslej niso bili prepričani ali je živ ali pa že mrtev.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan je Daschlove kritike odpravil s trditvijo, da imajo ZDA velikanske uspehe v vojni proti terorizmu in da so razbili Al Kaido. Prav tako bodo ZDA še naprej preganjale te "izurjene morilce", njihove voditelje in jih privedle pred roko pravice. McCLellan je dejal, da je predsednik George Bush telefoniral filipinski kolegici Glorii Macapagal Arroyo in ji čestital za aretacijo voditelja teroristične skupine Abu Sajaf, ki je povezana z Al Kaido, in ki naj bi nameravala v kratkem nastaviti avtomobil bombo pred ameriško veleposlaništvo v Manili in napasti še nekatere druge objekte v filipinski prestolnici. To je eden izmed dokazov, da vojna proti terorizmu teče kot je treba.

Rumsfeld ni odgovoril na novinarsko vprašanje, ali je Osama bin Laden še živ
Rumsfeld ni odgovoril na novinarsko vprašanje, ali je Osama bin Laden še živ FOTO: Reuters

Medtem ko se je obrambni minister Donald Rumsfeld izognil odgovoru na vprašanje ali je Osama bin Laden še živ in ali vojna proti terorizmu ne poteka dovolj hitro, pa je vodja senatnih republikancev Trent Lott dejal, da so bile Daschlove kritike neprimerne, saj se predsednika ne sme kritizirati, ko je država v vojni.

Ameriški senatorji glasovali za višje plače

Ameriški senatorji so si že četrto leto zapored izglasovali novo povišanje plač, medtem ko je predstavniški dom višje plače potrdil že julija. Po zakonu iz leta 1989 se plače ameriških poslancev avtomatično zvišajo vsako leto v skladu z inflacijo, razen če se kongresniki sami odločijo, da povišanja ne bo. Doslej se to še ni zgodilo.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7