Od bombnega napada v Bostonu je minilo že deset dni, odgovora na vprašanje, zakaj se je to zgodilo, pa še vedno ni. Kljub temu v medije vsak dan prihaja vse več podrobnosti tako o samem napadu, ki je zahteval tri življenja, kot tudi o obeh osumljencih – 19-letnem Džoharju in pokojnem 26-letnem Tamerlanu Carnajevu.
Bomba je bila sprožena z daljinskim upravljalnikom

Preiskovalci so na primer ugotovili, da je bila doma narejena bomba v loncu za kuhanje na pritisk sprožena z daljinskim upravljalnikom, ki ni imel zelo velikega dometa, kar pomeni, da je moral biti sprožen z oddaljenosti nekaj ulic. Džohar naj bi po podatkih policije tik pred eksplozijo v rokah držal mobilni telefon.
Tamerlan je bil pod budnim očesom Cie
Zdaj je tudi znano, da je bil FBI ob dveh različnih priložnostih, marca in septembra leta 2011, obveščen o Tamerlanu, in sicer ga je obvestila ruska obveščevalna agencija FSB, ki je verjela, da se je pridružil podzemni organizaciji. FBI ga je vzel pod drobnogled, ga zaslišal, a ni ugotovil, da bi bil povezan s terorističnimi skupinami ali da bi načrtoval kakšno nezakonito dejanje, zato je primer še isto leto opustil. "V obeh primerih so nam posredovali podobno informacijo, ta pa je bila zelo skopa. Želeli so, da ga zaslišimo in preverimo, ali je postal radikalen. FBI je Ruse zaprosil za več informacij, a jih ni dobil," je za CNN opisal eden od odgovornih.
So pa Tamerlana na zahtevo Cie pred 18 meseci uvrstili v bazo TIDE (Terrorist Identities Datamart Environment), ki vključuje zaupne podatke o imenih mednarodnih teroristov ali osumljencev, ki jih predlagajo Cia, DIA, FBI, NSA in druge. V njej je okoli 745.000 posameznikov, ki niso nujno tudi na seznamu teroristov.
Kot je znano, so se pri tem primeru pojavili številni očitki, da je FBI vedel za nevarnost, ki je obstajala, a ni dovolj hitro ukrepal. Na to temo se je za zaprtimi vrati sestal tudi ameriški odbor za nacionalno varnost, ki je sklenil, da napak ni bilo. "Mislim, da so storili vse v skladu s protokolom, potem ko so enkrat prejeli informacijo," je dejal kongresnik Dutch Ruppersberger.
Mati meni, da so mu krivdo podtaknile tajne agencije

Da so Džoharju in Tamerlanu krivdo podtaknile tajne agencije, zato ker sta bila muslimana, je prepričana njuna mati Zubeidat Carnajeva. Svojo sumničavost gradi na domnevnem velikem zanimanju FBI za njihovo družino v zadnjih letih. Za spletni portal Russia Today je povedala, da so agenti FBI večkrat prihajali k njim na dom in ji govorili, da je Tamerlan v resnici voditelj skupine skrajnežev in da je zelo nevaren. "Nadzirali so vsak njegov korak in zdaj pravijo, da je zagrešil teroristično dejanje. To ni res, moja sinova sta nedolžna," je še dejala pretresena mati
'Amerika mi je vzela otroka'
Mati domnevnih napadalcev ne verjame, da sta sinova zakrivila smrt treh oseb na cilju bostonskega maratona. Na novinarski konferenci je Zubeidat Carnajeva obžalovala, da so se pred leti preselili v ZDA in dodala, da ji je ''Amerika vzela otroka''.
Carnajeva je še dodala, da ji ameriške oblasti ne dovolijo, da bi obiskala 19-letnega sina, ki je v bolnišnici. Po besedah oblasti so domnevnega napadalca že zaslišali, a mati navaja besede Džoharjevih odvetnikov, češ da zaslišanja še ni bilo, ker je v preslabem stanju.
V čolnu ni bil oborožen?
Materi so še povedali, da ima 19-letnik veliko rano na desni strani vratu. To naj bi si, kot poročajo ameriški mediji, zadal sam.

Ameriška pripadnika oblasti sta, kot navaja AP, dejala, da 19-letnik v čolnu, v katerem so ga nazadnje ujeli, ni bil oborožen. Prva poročila ameriške policije so govorila, da so se policisti in Džohar obstreljevali več kot eno uro, preden so ga obvladali. A uradnika, ki želita ostati anonimna, zdaj trdita, da v čolnu niso našli nobene pištole.
Načrtovala napad na newyorški Time Square
Newyorški župan Michael Bloomberg je potrdil nekatere navedbe, da sta Carnajeva načrtovala še drugi bombni napad, in sicer na Time Square v New Yorku. Tega naj bi izvedla prejšnji četrtek. Kot je znano, sta takrat ugrabila voznika avtomobila v Bostonu, želela pa naj bi se, skupaj s sedmimi bombami, odpeljati v New York.
Tam naj bi jih detonirala, a načrt je propadel, ker ju je obkolila policija. Policija je starejšega brata ubila, mlajši je takrat pobegnil.
Bloomberg je dejal, a ga je o tem obvestil FBI. Preiskovalcem pa naj bi načrte razkril 19-letni Džohar, ki okreva v bolnišnici.
Spomnimo. Dve bombi, ki ju je 15. aprila razneslo na cilju bostonskega maratona, sta ubili tri osebe, več kot 180 pa ranili. Policija je starejšega brata ubila med spopadom, potem ko je bil na Tehnološkem inštitutu Massachusetts v Bostonu ubit policist, mlajši brat pa okreva v bolnišnici in na vprašanja preiskovalcev zaradi strelne rane v grlu odgovarja le pisno in s kimanjem glave. Zoper njega so že vložili obtožnico.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.