
Agenti FBI bodo lahko odslej še svobodneje nadzorovali internet, knjižnice, cerkve, politične organizacije in posameznike. Skupine za zaščito državljanskih in človekovih pravic in svoboščin so nova pooblastila ostro obsodile, administracijo pa obtožile, da ZDA spreminja v policijsko državo iz časov senatorja Josepha McCarthyja in zloglasnega direktorja FBI J. Edgarja Hooverja. Ashcroft obtožbe zavrača in trdi, da bodo nova pooblastila služila samo za preprečevanje terorističnih dejanj in se ne bodo zlorabljala, na primer za zbiranje kartotek o posameznikih. Vendar zagovorniki pravic trdijo, da zgodovina kaže, da se prevelika policijska pooblastila praviloma zlorabljajo.
Tudi ameriški predsednik George Bush je menil, da so spremembe nujno potrebne, ker se FBI ni več sposoben spopadati z izzivi sodobnega časa in zatrdil, da bodo kljub temu spoštovali ustavo in svoboščine, ki jih ta zagotavlja. Agenti FBI so lahko že doslej izvajali prisluškovanje in nadzor sumljivih oseb, vendar le, če so prej dobili sodni nalog. V 70. letih prejšnjega stoletja so bile sprejete dodatne omejitve v pooblastilih glede poseganja v osebnostne pravice in v pravice do svobode veroizpovedi, ki jih zagotavlja ustava ZDA. FBI je lahko preiskoval le že storjene zločine. Omejitve so uvedli predvsem zaradi preteklih zlorab, ko je FBI pod vodstvom Hooverja zbiral umazane podrobnosti o javnih osebnostih ter drugih posameznikih in organizacijah. Zaradi tega je bil Hoover tudi dosmrtni direktor FBI-ja, potem ko je umrl, pa so po njem poimenovali sedež FBI v Washingtonu.
Kritiki širših pooblastil trdijo, da ni nikakršnega zagotovila, da se bodo agenti omejili na preiskave terorizma. Pomembna sprememba je tudi v tem, da bodo lahko agenti na terenu hitreje sprejemali odločitve, pri čemer jim ne bo več treba za vsako malenkost spraševati centrale. Agenti FBI bodo lahko odslej bolj svobodno brskali po spletnih straneh in pregledovali elektronsko pošto ljudi, ki se jim bodo zdeli sumljivi. Teoretično bodo lahko šli tudi v mošeje in pogledali, ali kdo morda hvali Osamo bin Ladena, ali kritizira ameriško politiko do Izraela.
Ameriška zveza za državljanske svoboščine (American Civil Liberties Union) opozarja, da se bodo ponavljale pretekle zlorabe, saj se vladnih agentov ne sme dati na predolgo vrvico, ker se izpridijo in začnejo zatirati drugače misleče. Muslimanske skupine so večinoma prepričane, da je ukrep naperjen proti njim. Tudi demokratski kongresnik iz Michigana John Conyers nasprotuje novim pooblastilom in meni, da je to korak nazaj za državljanske svoboščine v ZDA.
Vodstvo FBI v zvezni državi New Jersey pa se je odločilo izboljšati odnose z veliko muslimansko skupnostjo v mestu Paterson, kjer je kar šest udeležencev terorističnega napada 11. septembra, pred napadom najelo stanovanja. FBI se je po napadih zapodil v Paterson in aretiral desetine muslimanov, ki so bili po več tednov zaprti brez obtožnice, nato pa izpuščeni. Od skupaj 300 agentov FBI v New Jerseyju niti eden ne govori arabsko, zato so se pri FBI odločili, da bodo skušali v Patersonu najti kandidate za nove agente. Večina mladih muslimanov za zdaj še ne kaže navdušenja, ker je še živ spomin na preganjanje po 11. septembru. Poleg tega se jim zdi, da jih skuša FBI najeti, da bi vohunili za ljudmi iz lastne skupnosti.