Tujina

'Fašistična agresija'

Beograd, 24. 03. 2007 18.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Srbiji in na Kosovu obeležili osmo obletnico začetka bombardiranja nekdanje Zvezne republike Jugoslavije.

Zaradi dogajanj na Kosovu je zveza NATO izvedla bombni napad, ki je trajal do 10. junija 1999. V cerkvi Svetega Marka v Beogradu pa so se zadušnice za žrtve napada udeležili tudi srbski premier Vojislav Koštunica ter drugi funkcionarji njegove Demokratske stranke Srbije (DSS).

Zgradba nekdanjega CK ZKJ po bombardiranju
Zgradba nekdanjega CK ZKJ po bombardiranju FOTO: Reuters

Srbska radikalna stranka (SRS) je ob obletnici žalostnega dogodka ocenila, da je NATO z agresijo nad Srbijo nadaljeval tudi po letu 1999, saj ji poskuša tudi danes odvzeti del njenega ozemlja - Kosovo. Vendar SRS ne bo nikoli dovolila, da bi NATO in njihovi srbski lakaji spremenili zgodovino ter proglasili žrtve za zločince, zločince pa za angele in junake, so poudarili v stranki. "Fašistična agresija" iz leta 1999 ne sme biti nikoli pozabljena, zločinci pa morajo za svoja dejanja odgovarjati pred zakonom, so še opozorili. Pred srbskimi sodišči in državljani pa bodo morali odgovarjati tudi tisti srbski predstavniki, ki so umaknili tožbe proti zvezi NATO zaradi njegovega napada, opozarjajo.

Podobne izraze so ob spominu na napad izbirali tudi predstavniki Socialistične stranke Srbije (SPS). Predsednik SPS Ivica Daćić je tako dejal, da je bil cilj NATO napada leta 1999 isti, kot je danes cilj "nekaterih velikih sil", to je Srbiji izmakniti Kosovo. Stranka bo "večno branila spomin in spoštovanje do vseh, ki so sodelovali v obrambi države in ki so dali življenje v obrambi Kosova," je še dejal Daćić, potem ko je SPS žrtve intervencije počastila z minuto tišine. V obrambi domovine pred napadom je bilo ubitih več kot 2000 ljudi, porušenih 61 mostov, tisoč objektov, 12 bolnišnic in 50.000 stanovanj, so še spomnili socialisti.

Sklep o napadu na ZRJ je leta 1999 sprejel takratni generalni sekretar zveze NATO Javier Solana pozno zvečer 23. marca 1999, tedanja zvezna vlada v Beogradu pa je istega dne razglasila razmere neposredne vojne nevarnosti. Prve bombe so padle na Prištino naslednjega dne nekaj pred 20. uro, zračni napadi pa so bil prekinjeni dan po 9. juniju, ko so predstavniki takratne jugoslovanske vojske in zveze NATO v makedonskem mestecu Kumanovo podpisali t.i. vojaško-tehnični sporazum, s katerim so opredelili podrobnosti umika vojske in policije ZRJ s Kosova.

Solana je dan pozneje izdal ukaz o prekinitvi bombardiranja ZRJ, Varnostni svet ZN pa je sprejel resolucijo 1244, na podlagi katere je bil odobren prihod mednarodnih sil na Kosovo (KFOR). Vse vojaške in policijske enote ZRJ so se umaknile s Kosova, prve enote KFOR pa so prišle v pokrajino 12. junija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

amel505@msn.com
25. 03. 2007 19.18
krajisnik:pejd si rajs gate zamejat pa ne nakladi s to srpska propagando
anzi_mahackala
25. 03. 2007 15.08
mkoc : prav imas. EU ze prosi Srbijo, da pride v EU. Ce bo Srbija dovolj pametna, da se bodo spomnili njihove agresije, ki so jo izvajali nad njihovo drzavo in ce ne mislijo se slabse ziveti kot zivijo, potem sigurno ne bodo izbrali EU.
popzdravnik@email.si
25. 03. 2007 09.47
Ja vidm, da imamo veliko nacionalističnih srbinov v Sloveniji npr. gepardbg. V Sloveniji ne morejo hrvati, srbi in bošnjaki biti manjšina, ker niso avtohtonega izvora, tako da ne klobasaj neumnosti. Potemtakem pomeni, ce bi se 100 Slovencev odločil, da gredo živet v Kongo v neko odmaknjeno vas bi že lahko zahtevali, da so manjšina??!?? Ja se vid, da si srbski nacionalist brez primere, da Slovenija ne bi obstajala brez srbije je pa tud iz trte zvita. Ce ne ves je prvo kraljevina SHS bila brez kraljevine srbije le Slovenija in hrvaška nekaj srbskega ozemlja po nekaj mesecih pa se je se kraljevina srbija pridruzila. Edina slabost, ki jo je naredil NATO ko je napadel srbijo je pa ta, da jo je osem let prepozen!
mkoc@email.si
25. 03. 2007 06.34
kot nacionalno-nevtralni, stranski opazovalec ugotavljam, da bo na koncu še EU prosila Srbijo, da vstopi, Srbija pa nam bo postavljala pogoje... Čist drugače, kot Slovensko ali Hrvaško brezmejno ritolizenje EU in NATO... Modeli so mogoče "balkanci" ipd... Vendar eno je sigurno: imajo jajca in ponos. Pa čestitke gepardbg-u za odličen post z dokaj zdravim in točnim opisom trenutnega stanja slovenske "demokracije"!
gepardbg@yahoo.com
25. 03. 2007 01.38
Dolejo prej ko boš rekel še kakšno neumnost trikrat premisli kaj hočeš povedati. Pred vsem to kar govoriš za Koroško so popolne neumnosti. Da ni bilo Kraljevine Srbije Slovenija danes niti ne bi obstaja. Spomni se kaj je s Slovenijo bilo v drugi svetovni vojni. Ni obstajala. Bila je razdeljena, mnogi Slovenci pa izgnani v Srbijo in Beograd kje so bili odlično sprejeti. To na drugi strani ne da reči za te, tebi podobne in tiso nedemokratično Slovenijo kako se obnaša do vseh ostalih ki niso Slovenci. Še nekaj naj ti povem, da ni bilo Srbov in Rusov in preboja Sremske fronte danes bi govoril nemško in sie heil. Premisli kaj govoriš ker čez kakšno leto boš v Sloveniji imel podobno situacijo kot je na Kosovem. Saj bodo Slovenci kmalu nacionalna manjšina v Sloveniji. Ko smo že pri nacionalnih manjšinah, Srbi, Hrvati in Bošnjaki po svojem številu v Sloveniji in veljavni zakonodaji imajo pravico na status nacionalne manjšine podobno kot Italijani, Madžari in Avstrijci. Zakaj jim takšen status ki ga ureja zakonodaja ni urejen. Zaradi tega ker ta država še zdaleč ni demokratična. To se odlično vidi tudi v odnosu države in prebivalstva ko se gre za vprašanja Romov. Vsa ta vprašanja bodo kmalu dodatno začela obremenjevati itak zelo slabo politično pozicijo Slovenije. Čim prej Slovenija začne reševati svoje težave to bo boljše za vse v tej državi. V nasprotnem primeru situacija bo podobna kot je danes na Kosovu in Metohiji tj. Srbiji. Lahko se zgodi da bo Istra neodvisna država. Ali to da se noben v Sloveniji ne bo hotel boriti za Istro in mejo z Hrvaško.
anzi_mahackala
25. 03. 2007 01.06
dolejo: razlika pri nas v Sloveniji je da nihce noce nobeno odcepitev. Ceprav so ponekod vecina.
dolejo
24. 03. 2007 22.54
Če Srbom kaj ne paše naj se poberejo pri priči v Srbijo, ali pa branit Kosovo. Dost mamo že tega njihovega javkanja o Kosovu in krivdi Slovencev.Naj jih spomnimo, da so oni krivi , da smo izgubili Koroško. Če pa Srbi mislijo živet v Sloveniji, naj najprej spoštujejo državo in slovensko kulturo, ki prevladuje v njej. Srbi so si sami krivi za vse težave in morda si bodo še naprej grenili svoj usodo. Jaz njihove usode ne mislim deliti z njimi, zato naj utihnejo in naj nam ne grejo na živce.
anzi_mahackala
24. 03. 2007 19.53
Nedolzne? Drzal bi malo bolj usta in ne tolko trobili o odcepitvi pa bi blo vse v redu. Ce jim kaj ne pase naj se poberejo pri prici v Albanijo. Ce pa mislijo zivet tam naprej pa naj spostujejo meje drzave in kulturo, ki prevladuje v njej. Albanci so si sami krivi za to mogoce si bodo spet.
amel505@msn.com
24. 03. 2007 18.54
Ja sj prav da so vas zdelal,ce ne bi se itk pobijal nedolzne albance na Kosovu...Zdj je pa situacija kontra na Kosovu,itk se vam slabo pise z vseh strani