Tujina

'Nenadoma se je stemnilo, komaj smo videli pet metrov pred seboj'

New Delhi, 03. 05. 2019 07.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vzhodno obalo Indije je dosegel močan ciklon Fani, najmočnejša nevihta na tem območju v zadnjih dveh desetletjih. Oblasti poročajo o najmanj treh smrtnih žrtvah, močnem vetru, podrtih drevesih, prekinjeni dobavi vode in električne energije. Ciklon naj bi sicer že postopoma slabel.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Ciklon Fani je dosegel Indijo
    02:28
    Iz 24UR: Ciklon Fani je dosegel Indijo
  • Ciklon Fani dosegel vzhodno obalo Indije
    00:39
    Ciklon Fani dosegel vzhodno obalo Indije

 

Tropski ciklon Fani, ki naj bi bil po napovedih najmočnejši ciklon na tem območju v zadnjih 20 letih, je okoli 9.30 ure zjutraj po lokalnem času dosegel vzhodno obalo Indije, natančneje zvezno državo Odiša. Na poti ciklona, ki se vzpenja po vzhodni obali Indije (v soboto zjutraj naj bi dosegel Bangladeš), živi kar 100 milijonov ljudi. Indijske oblasti so z najbolj ogroženih območij že evakuirale približno milijon prebivalcev in vzpostavile približno 900 zavetišč, predvsem v šolah in vladnih ustanovah. Vremenoslovci sicer poročajo, da je ciklon že začel slabeti, a obilno deževje in močan veter še vztrajata.

Ena največjih neviht, ki je v zadnjih letih prišla z Indijskega oceana, je dosegla obalo blizu hindujskega svetega mesta Puri, ki ga vsako leto obišče več milijonov turistov. V zadnjih dneh so v zvezni državi Orisa, kjer je leta 1999 doslej najbolj smrtonosen ciklon v Indiji zahteval 10.000 življenj, pred prihodom Fani evakuirali 1,2 milijona ljudi iz nižje ležečih obalnih območij.

Močan veter podira drevesa, poročajo o prvih žrtvah

Na poti ciklona se je znašlo tudi sveto mesto Puri, ki je znano predvsem po hindujskem templju Šree Džaganath. Iz Odiše poročajo o izruvanih in porušenih drevesih ter o močnem vetru, sunki po nekaterih podatkih dosegajo kar 240 kilometrov na uro. "Nenadoma se je stemnilo, komaj smo videli pet metrov pred seboj," je povedal eden od lokalnih prebivalcev. Spet drugi pripoveduje o avtomobilu, ki ga je po cesti nosil močan veter. Policija je v Odiši medtem že začela čistiti ceste in odstranjevati podrto drevje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Poročajo tudi o najmanj treh smrtnih žrtvah. V Indiji sta umrla najmanj dva človeka: moški je podlegel srčnemu napadu v enem od zatočišč, drugi pa je odšel ven kljub opozorilom in umrl, ko je nanj padlo drevo.

Oblasti v Bangladešu pa so potrdile smrt najmanj ene ženske, ki jo je zadelo drevo. V Bangladešu naj bi po nekaterih navedbah umrli še štirje ljudje, ko je riževo polje zadela strela.

Mediji so sicer poročali o najmanj šestih mrtvih, a oblasti tega niso potrdile.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ponekod je prekinjena dobava vode in električne energije - po podatkih AFP naj bi brez elektrike ostalo že 200.000 ljudi.

Oblasti se bojijo tudi obsežnih poplav, vremenoslovci pa opozarjajo na morebitno "popolno uničenje" slamnatih hiš, ruvanje električnih in komunikacijskih stebrov, poplavljanju poti, preko katerih je mogoče pobegniti, ter škodo, ki jo bo ciklon povzročil na poljih oziroma pridelku.

V Odišu so zaprte šole in univerze, vsi leti z letališča Bhubanesvar in v Kolkatu so odpovedani, zaprte so številne ceste, ohromljen je tudi železniški promet.

Leti so odpovedani.
Leti so odpovedani. FOTO: AP

V mestu Bhubaneswar je med divjanjem ciklona 32-letnica rodila hčerko in jo poimenovala kar Fani.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Bangladešu ogroženi begunci iz Mjanmarja

Na območju Bangladeša, natančneje na meji z Mjanmarjem, je ogroženih tudi na tisoče beguncev manjšine Rohinga, opozarjajo dobrodelne organizacije. Več kot milijon jih na tem območju živi v začasnih zatočiščih: "Pričakujemo uničenje zatočišč, poškodbe in zemeljske plazove," pravi Zja Čhoudhuri iz organizacije CARE. V Bangladešu so poplave ob tropskih nevihtah sicer pogoste.

Ciklon se počasi že pomika severovzhodno proti indijski zvezni državi Zahodna Bengalija in Bangladešu, predvidoma v soboto zjutraj naj bi dosegel indijsko metropolo Kolkata, kjer živi 4,5 milijona ljudi. V Zahodni Bengaliji so odredili evakuacijo več sto tisoč ljudem, iz bangladeških obmorskih vasi pa so evakuirali okoli 400.000 ljudi.

Po napovedih bo ciklon počasi sicer postopoma oslabel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Intimnanega3
03. 05. 2019 17.50
+4
Danes je lpp bus povozil kolesarko v mestu. A o tem se ne bo nič napisalo? Dvomim da je gospa prezivela
RamzesII
03. 05. 2019 16.51
-2
"morebitno "popolno uničenje" slamnatih hiš" Se hecate s takim zapisom, saj veste da slama te zdrži. Razen če nimajo več slamnatih hiš, pa tega še ne veste.
SkokecPokec
03. 05. 2019 13.02
+18
O ko bi malo pihnilo tudi pri nas, da bi iz glav slovenskih politikov odpihnilo meglo.
0OO7
03. 05. 2019 10.59
+60
Niti zavedamo se ne, v kakem zlatem koncu sveta smo doma. Če bi imeli še poštene politike več ne bi bilo za obstati...
0OO7
03. 05. 2019 15.56
-1
Gle.., nehče mi je stisnil minus. Gotovo Jajo...
Kimberley Echo
03. 05. 2019 09.40
+36
Problem ni toliko veter, pač pa enormne količine dežja in plimni val, ki bo višji tudi zaradi nove lune. Center orkana bo na srečo obšel Kolkato (15 milj. preb.), ne bo pa ji prizanesel z dežjem. Kot zanimivost naj povem, da Kolkata leži skoraj 160 km stran od zaliva, a je 3/4 mesta le na nadmorski višini dobrega metra. To je prvo mesto v Indiji, ki so mu preuredili kanalizacijo in zdaj se bo pokazalo kako dobro ali slabo so to izvedli.