Facebook je razkril, da je od ameriških varnostnih organov v drugi polovici lanskega leta prejel med 9000 in 10.000 zahtevkov za razkritje podatkov uporabnikov tega družbenega omrežja.
Zahtevki so so nanašali na od 18.000 do 19.000 tisoč uporabniških računov, povezani pa so bili tako z lokalnimi zločini kot nacionalno varnostjo.
Facebookov odvetnik Ted Ullyot je na blogu podjetja zapisal, da so se zahtevki med drugim nanašali na to, da je lokalna skupnost poskušala najti pogrešanega otroka, da so skušali ujeti pobeglega zločinca, da so preiskovali napade. So se pa zahtevki nanašali tudi na preiskave terorističnih groženj.
''Z več kot 1,1 milijarde aktivnih uporabnikov po vsem svetu na mesečni ravni je ameriško državo ali ameriške lokalne oblasti zanimalo le o majhnem delčku uporabniških računov,'' je še zapisal Ullyot, ki pa ni razkril, v kolikšni meri je Facebook zahtevkom ugodil.
Poudaril je le, da podjetje ''agresivno'' ščiti uporabniške zasebne podatke.
Afera, ki se je začela z razkritjem, da ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA) zbira telefonske podatke, ima precej večje razsežnosti, kot se je zdelo sprva.
Minuli teden se je namignilo, da so nekateri spletni giganti – med njimi Facebook, Google, Yahoo, Apple in Microsoft – NSA in njihovemu programu za zbiranje podatkov Prism preprosto dovolili prost dostop do svojih serverjev.
Podjetja so takšne govorice zanikala, so pa povedali, da so prejeli nekaj zahtevkov za razkritje uporabniških podatkov.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.