Sacha Baron Cohen, zvezdnik, ki ga poznamo po filmskih vlogah Ali G-ja, Borata, Brüna in nazadnje generala Aladeena, je v svojem govoru v New Yorku ostro kritiziral Google, Twitter in You Tube, češ da milijardam ljudi po vsem svetu vsiljujejo absurde. Pri tem je še posebej izpostavil politično oglaševanje, prst pa uperil v največje družbeno omrežje Facebook.
Velikani družbenih omrežij in druga internetna podjetja so sicer pod čedalje večjim pritiskom, da končno naredijo konec ali vsaj omejijo širjenje dezinformacij okoli političnih kampanj.
Twitter je konec oktobra tako naznanil, da bo od 22. novembra prepovedal vso politično oglaševanje. V začetku tega tedna je Google napovedal konec targetiranja volivcev, ki je političnim oglaševalcem s pomočjo 'mikroocenjevanja' (to je izhajalo iz podatkov brskanja ali drugih dejavnikov) omogočilo plasiranje določene politične vsebine točno določenim uporabnikom.
Analitiki trdijo, da je tudi Facebook zdaj pod vse večjim pritiskom, da sledi temu.
Cohen je imel nagovor na vrhu srečanja 'Nikoli je zdaj', ki je izpostavilo problematiko obrekovanja, ciljal pa je predvsem na prvega moža Facebooka Marka Zuckerberga, ki je oktobra trdno zagovarjal stališče svoje družbe, da političnih oglasov, ki vsebujejo lažne novice, ne bodo prepovedali.
"Če jim plačate, bo Facebook dovolil kakršenkoli politični oglas oziroma vsebino, ki jo želite, četudi je laž. Še več, za največji možni učinek vam bodo z mikrotargetiranjem te laži celo pomagali dostaviti do primernih uporabnikov," je opozoril zvezdnik. "Če bi Facebook obstajal okoli leta 1930, bi s takšno sprevrženo logiko celo dopustil Hitlerju objavo 30-sekundnih oglasov glede njegove 'dokončne rešitve judovskega problema'."
Po njegovem mnenju je zdaj tako čas za temeljito analizo in premislek glede družbenih omrežij in njihovega načina širjenja sovraštva, zarot in laži. Baron Cohen je hkrati podvomil v Zuckerbergovo trditev, da je Facebook branik svobode izražanja, poroča BBC.
'Dobičkonosna manipulacija', ki je Facebook ne komentira
"Mislim, da bi se vsi lahko strinjali, da fanatičnim zagrizencem in pedofilom ne bi smeli dajati na voljo brezplačne platforme za širjenje njihovih stališč in targetiranje žrtev," je še dodal igralec. Facebook se na njegove izjave zaenkrat še ni odzval.
Je pa v začetku tega meseca mednarodna skupina zakonodajalcev naznanila, da bodo targetirani politični oglasi na družbenih omrežjih do nedavnega oziroma do ustrezne regulacije ukinjeni.
Odzval se je tudi Mednarodni odbor za dezinformacije in lažne novice, ki je izpostavil, da je poslovni model, ki se ga poslužujejo družbena omrežja, manipulacijo očitno naredil dobičkonosno.
Podrobne raziskave političnih oglasov za prihajajoče volitve v Veliki Britaniji se je lotil tudi BBC. Po njihovih ugotovitvah so oglasi usmerjeni k uporabnikom točno določenih starostnih skupin in iz določenih volilnih enot.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.