Baskovska separatistična organizacija ETA, ki je v sredo napovedala trajno premirje, je objavila še eno sporočilo za javnost, v katerem potrjuje svojo pripravljenost odložiti orožje. Potrjuje tudi, da bo premirje začelo veljati danes opolnoči.
V sporočilu, ki je praktično identično prvemu, je ETA zapisala, da bi morali na koncu tega procesa prebivalci Baskije imeti pravico povedati in odločiti o svoji prihodnosti ter spor rešiti po demokratični poti. Poleg tega je skupina pozvala Španijo in Francijo, naj ne ovirata demokratičnega procesa.
Kot poročajo tuji mediji, se je večina Špancev na sporočilo odzvala pozitivno, vendar zadržano. Španska vlada je napoved ETA pozdravila, a ob tem pozvala tudi k previdnosti.
'Dobra novica za Špance in Evropejce'
Precej zadržano se je na novico odzvala tudi Evropska komisija in pojasnila, da je od posameznih članic unije odvisno, ali bodo ETA sedaj umaknile s seznama terorističnih organizacij.
Predsedujoči Evropski uniji, avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, ter visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana sta odločitev baskovske separatistične organizacije pozdravila. "Pozitivno je, da so se razširili indikatorji miru v Španiji," je poudaril Schüssel, Solana, ki je po rodu Španec, pa je dejal, da je napoved ETA dobra novica za vse Špance in Evropejce.
Odzivi so predvsem zadržani
Združenje žrtev ETA pa po napovedi premirja ostaja skeptično. Predsednik združenja Francisco Jose Alcaraz je premirje označil kot past in izsiljevanje za dosego političnih ciljev.
Zadržano so odločitev ETA za premirje pozdravile tudi ZDA. Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Sean McCormack pa je dejal, da mora Washington stopiti v stik s špansko vlado in se seznaniti s podrobnostmi. "Vsak odločilni korak ETA v smeri opustitve uporabe nasilja je treba pozdraviti."
Francoski predsednik Jacques Chirac je v odzivu dejal, da predstavlja sporočilo organizacije "upanje za Španijo in boj proti terorizmu".
ETA, ki jo tako ZDA kot Evropska unija uvrščata na seznam terorističnih organizacij, je premirje razglasila že leta 1998, vendar so mirovni pogovori po novih bombnih napadih propadli. V sporočilu, ki ga je v sredo prejelo več španskih medijev, je ETA zapisala, da je njen cilj začeti "demokratičen proces" v španski Baskiji.
Število članov organizacije se je v zadnjih letih zmanjševalo, pa tudi bombnih napadov je vedno manj. Zadnji bombni napad Ete z smrtnim izzidom se je zgodil leta 2003. Moč organizacije je okrnila še vrsta aretacij njenih članov, poleg tega pa se je po velikem terorističnem napadu islamistov v Madridu 11. marca 2004 še bolj ostro proti njenemu delovanju obrnilo tudi javno mnenje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.