Tujina

Evropski tisk o Bližnjem vzhodu

Pariz/Dunaj/Rim/Varšava, 11. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropski časniki komentirajo dogajanje na Bližnjem vzhodu. Francoski levoliberalni dnevnik Liberation je prepričan, da še obstajajo možnosti za pomiritev sprtih strani na Bližnjem vzhodu.

Rimska La Repubblica pa poudarja, da so ameriški pritiski na izraelskega premiera Šarona postali javni. Konzervativni avstrijski dnevnik Die Presse pa ZDA pripisuje sokrivdo za izbruh nasilja na Bližnjem vzhodu.

Francoski Liberation piše, da upanje na pozitivni razvoj dogodkov še nikoli ni bilo tako majhno, vendar pa kljub temu obstaja, čeprav na zelo krhkih nogah. Po eni strani so morali Američani zmanjšati svojo brezpogojno podporo izraelskemu premieru Arielu Šaronu. Ameriški zunanji minister Colin Powell, t.i. "čistun" ameriške diplomacije, je vnovič v ospredju reševanja spora, njegov posebni odposlanec Anthony Zinni pa se vrača v regijo. Po drugi strani pa je Šaron napovedal, da palestinskega voditelja Jaserja Arafata ne bodo več dolgo zadrževali v njegovi rezidenci v Ramali in da se lahko začnejo pogajanja s Palestinci. Pri tem izraelski premier ne zahteva več enotedenskega premirja.

Poljski časnik Rzeczpospolita poudarja, da je posredovanje na Bližnjem vzhodu v interesu ZDA. Vendar ne bi smeli iskati odgovorov na vprašanje, kdo je kriv, saj bi to trajalo več mesecev, temveč bi se morali odločno upreti valu nasilja, da bi tako preprečili izbruh sporov v vsej regiji. Dobiti bi morali naklonjenost vsega arabskega sveta. Na podlagi teh dejstev je ameriška politika končno vnovič vzela zadevo v svoje roke. Posrednik Zinni se vrača na Bližnji vzhod. Svetovna sila se vrača na Bližnji vzhod.

Italijanska La Repubblica piše, da je ameriški zunanji minister Powell nedavno pritisnil na premiera Šarona, da bi dosegel manj nasilno reakcijo na palestinske napade in večjo pripravljenost na dialog. Vendar te zahteve takrat niso bile javno izražene. Vendarle pa so se ZDA minuli teden obrnile neposredno na javnost in prvič javno kritizirale ravnanje Jeruzalema. Ni dvoma, da se je ameriška politika v zadnjih dneh spremenila. Zinni bo lahko med obiskom regije v svojo prid izkoristil tri prednosti: prvič, izraelsko zaskrbljenost pred zmanjšano podporo ZDA, drugič, popolno Powellovo podporo pri obljubi, da bodo na območje poslali opazovalce, in tretjič, sodelovanje v okviru obiska ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya.

Avstrijski Die Presse poudarja, da bo na Bližnjem vzhodu sedaj visokih mož iz Washingtona preveč. Mojstrski načrt predvideva, da naj bi v koncentrirani akciji posrednik Zinni pomiril bližnjevzhodno fronto, medtem ko bo podpredsednik Cheney v istočasni misiji iskal podporo za nov vojni pohod na Irak. Tleča majhna vojna med Izraelom in Palestinci bi tam le motila. Vendar se popolni načrt ne izide - nasilja ni mogoče ustaviti s poveljem, saj je že davno razvilo brezupno lastno dinamiko. K temu ne pripomore niti politični pritisk od zunaj. ZDA sedaj plačujejo za izgubo časa v polpretekli zgodovini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta