
Vozniki taksijev v Parizu, Londonu, Berlinu, Madridu, Rimu in drugih evropskih mestih so se danes odločili za stavko, ki je protest proti mobilnim aplikacijam, kot je Uber, ki ogrožajo dejavnost taksistov. Več sto taksijev je tako blokiralo uvoze in izvoze na glavnih dveh pariških letališčih - Charles de Gaulle in Orly, nato pa so se v koloni odpravili proti mestu, kjer so blokirali glavne vpadnice in povzročili velike zastoje.
Taksisti so se za stavko odločili zaradi nezadovoljstva nad aplikacijami za pametne telefone, prek katerih je mogoče naročiti taksi. Njihov največji gnev je namenjen podjetju Uber iz Kalifornije. Prek njihove aplikacije je mogoče naročiti in plačati taksi, s tem pa med drugim ni več potrebe po dispečerskem centru, prav tako ni več poslovanja z gotovino. Odpade tudi plačilo npr. v Franciji obvezne 240.000 evrov vredne licence za uradne lastnike taksijev. V Franciji naj bi prek Uberja delovalo že okoli 10.000 voznikov avtomobilov in motorjev.
Taksisti so stavko pripravili le nekaj dni zatem, ko so vrednost Uberja ocenili na 12 milijard evrov, kar je ena od največjih vrednosti za kak tehnološki startup kadarkoli doslej.

Stavke niso odgovor na nove tehnologije
Podpredsednica Evropske komisije Neelie Kroes, pristojna za digitalno agendo, je na blogu zapisala, da se z izzivi, ki jih predstavljajo nove tehnologije, ni mogoče soočiti tako, da jih "ignoriramo, stavkamo proti njim ali želimo doseči njihovo prepoved". Inovacije prinesejo "ukinitev nekaterih delovnih mest in spremenijo druga, a hkrati izboljšajo večino delovnih mest in prav tako prinesejo ustanovitev novih delovnih mest," je še zapisala.
Na stavko so se danes odzvali tudi v Uberju. Kot je dejal Patrick Studener, ki je odgovoren za širitev v Evropi, se s kritikami ne more strinjati, Uber pa ponuja dodatno možnost prevoza. "Smo samo ena od izbir," je še dejal. Prav tako je dodal, da Uber skrbno preveri voznike in njihova vozila.
Stavkajo tudi francoski železničarji
V Franciji poleg taksistov danes stavkajo tudi železničarji. 24-urna stavka se je začela v torek zvečer, njene največje posledice pa številni potniki občutijo danes. Stavka vpliva tako na primestni promet kot na železniške povezave z nekaterimi drugimi državami. Vlak Eurostar proti Londonu naj bi vozil po običajnem voznem redu.
Francoski železničarji so stavko pripravili teden dni pred razpravo v spodnjem domu francoskega parlamenta o predlagani reformi francoskih železnic, s katero naj bi jim pomagali izkopati se iz globokih dolgov. Sindikati, ki so sklicali stavko, na drugi strani menijo, da predlagani ukrepi k temu ne bodo pripomogli.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.