Tujina

Direktor tovarne aluminija v priporu

Budimpešta, 11. 10. 2010 09.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.S./STA/Reuters/M.R.
Komentarji
33

Na Madžarskem so našli truplo osme žrtve nesreče v tovarni aluminija, iz katere je iztekla strupena rdeča gošča. Pogrešanih tako ni več. Premier Orban pa je sporočil, da so prijeli direktorja tovarne.

Madžarska policija preiskuje tovarno, ki ji grozi plačilo globe za okoljsko škodo. Ta zdaj skupaj znaša skoraj 100 milijonov dolarjev.

Madžarske oblasti so aretirale direktorja tovarne aluminija in ga odpeljale na zaslišanje, je sporočil premier Viktor Orban in dodal, da ga je policija pridržala za 72 ur. Premier je še povedal, da bodo tovarno začasno nacionalizirali ter da bi morali odgovorni za nesrečo nositi finančne posledice.

Orban je tudi napovedal, da naj bi na Madžarskem imenovali odposlanca za zaščito pred nesrečami. Odškodnine naj bi po napovedih madžarskega premierja plačalo podjetje, ki je odgovorno za nesrečo, in ne davkoplačevalci. Ponovil je tudi, da bodo morali odgovorni za nesrečo prevzeti odgovornost. Poslanci so njegove besede pospremili z aplavzom.

Že osma žrtev nesreče

Na prizadetem območju so našli truplo osme žrtve nesreče. Pogrešanih zdaj ni več, 45 ljudi pa ostaja v bolnišnici, je sporočil predstavnik madžarske reševalne službe Tibor Dobson.

Lastniki tovarne so sicer danes izrazili sočutje vsem družinam, ki so zaradi okoljske nesreče izgubile svoje bližnje, sicer pa

Na pomoč strokovnjaki

Ekipa civilne zaščite bo delala na obnovi prizadetih območij in ocenjevala dodatna tveganja. Glavna skrb ostaja vprašanje, kako zmanjšati posledice morebitnega novega razlitja gošče, kar naj bi bilo po mnenju madžarskih uradnikov neizogibno. Zaščitni zid iz kamenja in zemlje sestavljajo na hitro, saj želijo zajeziti pričakovano novo izlitje.

Razsežnosti katastrofe so najbolj vidne iz zraka.
Razsežnosti katastrofe so najbolj vidne iz zraka. FOTO: Reuters

Strokovnjake iz EU je zahtevala Madžarska, ki se trudi razumeti okoljske in zdravstvene posledice zaradi rdečega blata, ki pokriva površino okoli 40 kvadratnih kilometrov, vključno z več mesti in vasi.

Blato, ki je ostanek letne proizvodnje aluminijevega oksida, je zelo alkalno in vsebuje težke kovine, zato bo prva naloga mednarodnih strokovnjakov oceniti nevarnost za podtalnico in zemljo ter nevarnost za zdravje ljudi, ko se strupeno blato izsuši in bo nevarnost v zraku.

Petčlanska ekipa civilne zaščite bo kasneje poskušala obnoviti naravno okolje na opustošenih območjih in poskušala preprečiti nadaljnje nevarnosti. "Hitra izbira te ekipe ... jasno kaže, da evropska solidarnost deluje," je povedala komisarka EU za krizno odzivanje Kristalina Georgieva. Glavna skrb je zdaj drugi rezervoar, ki lahko vsak čas popusti.

Izlitje kemikalij na Madžarskem - 6
Izlitje kemikalij na Madžarskem - 6 FOTO: Reuters

Okoljski državni sekretar Zoltan Illes je v nedeljo povedal, da je kolaps rezervoarja neizogiben. Tisoč petsto metrov dolg in štiri metre visok zaščitni nasip s temelji, širokimi 30 metrov, s katerim nameravajo zaščititi bližnje vasi pred morebitnim novim razlitjem strupene gošče, je končan do treh četrtin, dela pa potekajo v skladu z načrti, je povedal tiskovni predstavnik reševalne operacije Tibor Dobson.

Če zid ne bi zdržal, bi v okolje steklo dodatnih od pet do sedem milijonov ton rdečega blata. ''Nasip, če bi imeli dodatne tri dni časa, bi lahko zaustavil vsakršno novo izlitje strupene gošče,'' je povedal. Oblasti zdaj upajo, da bodo delo končali pravočasno ter da ne bo več deževalo, saj lahko blato zato postane bolj tekoče in tako težje obvladljivo.

Madžarski direktorat za boj proti naravnim nesrečam je danes sporočil, da so meritve pokazale, da v zadnjih 24 urah niso nastale nobene nove razpoke na poškodovanem rezervoarju, ki je počil minuli teden in iz katerega se je razlila strupena gošča.

Novo razlitje bi lahko prizadelo območje do kilometer na sever, če ga ne bodo uspeli zajeziti. Več tisoč prebivalcem vasi Devecser so zato že naročili, naj bodo pripravljeni na hitro evakuacijo. Dobson je povedal tudi, da čiščenje vasi, ki jih je poplavila strupena rdeča gošča, napreduje. Do zdaj so očistili 16 stavb in jih poškropili s sadro, ki nevtralizira visoko alkalnost strupene gošče.

Potočnik opozarja na nesorazmernost med zakonodajo in nadzorom

Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je danes v Ljubljani opozoril na pogosto nesorazmerje med strogo evropsko okoljsko zakonodajo in ustreznostjo nadzora ter implementacije na nacionalni ravni. Potočnik je opozoril, da je zakonodaja EU na področju okoljske ustreznosti industrijskih objektov sicer stroga in jo je pri prilagajanju evropskemu pravnemu redu najtežje vnesti v nacionalne pravne sisteme, a dodal, da mora biti implementacija na nacionalni ravni in regionalnih ravneh ustrezna.

Janez Potočnik
Janez Potočnik FOTO: Reuters

Komisar ni želel ugibati, ali se je to zgodilo tudi v primeru nesreče na Madžarskem, zato je po njegovem prepričanju prav, da se to temeljito preveri. Okoljsko dovoljenje IPCC je madžarska tovarna aluminija namreč dobila leta 2006, kakor je Potočnik obveščen, pa so nedavno izvedli tudi inšpekcijo.

V Bruslju bodo na podlagi ugotovitev preiskave proučili, ali je treba spreminjati ali dopolnjevati zakonodajo. Potočnik meni, da je zakonodaja EU taka, da bi morali biti objekti v EU ustrezni, a to po njegovih besedah znova privede do vprašanja implementacije in nadzora, ki ju je treba okrepiti. Še posebej se po njegovi oceni odpira vprašanje, kako združiti nadzor in implementacijo na nacionalni ravni s tisto na ravni Unije.

Po Potočnikovi oceni je odgovornost podjetja v tem primeru precej jasna. Pri vprašanju škode pa ne vidi druge možnosti kot postopek proti podjetju pred nacionalnimi sodišči.

Pričakovati, da lahko Evropska komisija igra vlogo splošnega evropskega nadzornika, je po njegovih besedah namreč preprosto nemogoče, saj v Bruslju kadrovsko niso dovolj opremljeni. Potočnik je tako opozoril na nesorazmerje med pričakovanji državljanov in držav ter sredstvi, ki so jih pripravljeni Komisiji nameniti za nadzor nad okoljsko zakonodajo.

Glede možnosti posebnega solidarnostnega sklada za primere okoljskih nesreč, kot obstaja v primeru naravnih nesreč, je Potočnik zatrdil, da so v Bruslju odprti za tovrstne pobude, vendar je ob tem dejal, da gre za denar držav članic in njihovo pripravljenost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

picajzel
12. 10. 2010 08.47
V tej brozgi je tudi eden največjih strupov arzen...dobesedno jih je zalilo strupeno blato...posledice bodo umiranje na obroke za nekaj generacij...uničena je zemlja, zrak in podtalnica...umirajo in bodo umirali živali in ljudje...oni pa zaprejo direktorja...pasti bi morala vlada, pa še kdo za nazaj, saj problem ni od včeraj...neustrezno skladiščenje odpadkov je tudi pri nas aktualno...npr. Cinkarna Celje...pa še kaj bi se našlo..
Alexx7
12. 10. 2010 06.43
Gandolfini11.10.2010, 17:212 še dobro da pri nas direktorje ne pripirajo Zakaj je to dobro? To ni dobro, to je slabo in v neskladu z zakonom...
aktivist1
11. 10. 2010 21.42
In kaj je to rdece blato keri strup je to?
bruselj3
11. 10. 2010 18.28
pa še to so se verjeten zmigali, ker so jim Srbi rekli, da bodo tožili EU, ker se je ta brozga zlila v Donavo! tožbo bodo pa dobili!
bruselj3
11. 10. 2010 18.27
ta EU se pa hitro zmiga, s polžjo hitrostjo!
lazycocos
11. 10. 2010 18.23
sam tole je pa res ogromna mlakuža rdeče brozge bla
Ramzess
11. 10. 2010 18.17
Lazycocos="kaj pa napišeš v google earth, da ti pokne ven tovarno" Ime tovarne menda, logično, a je tebi odpovedalo tudi to, osnovna logika.
lesnikovsok
11. 10. 2010 17.53
butnskalca: hvala. ti bi mogu bit novinar :)
01xxy
11. 10. 2010 17.45
Ali Madžari delajo po ZGD? In- ali so madžarski menagerji podjetje sploh privatizirali?
butnskalca
11. 10. 2010 17.40
na google iskalnik napiši mesto AJKA prvi zadetek bo mesto in zemljevid mesta odpri stran in na desni strani zgoraj imaš opcijo satelit odpri in blizu mesta Kolotan boš zagledal velik rdeč bazen lahko si ga povečaš na 10 m - sicer pa ne vem kdaj je bila slika narejena
Gandolfini
11. 10. 2010 17.21
še dobro da pri nas direktorje ne pripirajo
lazycocos
11. 10. 2010 17.19
kaj pa napišeš v google earth, da ti pokne ven tovarno
Uporabnik261021
11. 10. 2010 17.05
Potočnik, Italija bo podobno strupeno stvar postavila v Tržaški zaliv, pa ste vsi tiho. Vemo tudi zakaj, isto je bilo s to aluminjevo tovarno. Zadosti debela kuverta naredi še tako strupeno tovarno, povsem neškodljivo.
przelmuding
11. 10. 2010 17.04
Ti Madžari so res čudni pri nas bi direktor tovarne dobil odpravnino milijon evrov oni pa ga zaprejo. Res čudno za naše pojme.
butnskalca
11. 10. 2010 16.55
lesnikovsok11.10.2010, 16:28 sliko tovarne si lahko ogledaš na Google Earth-u do najmanjšega detajla PS.sicer pa mislim da je tale Zoltan bolj rdeč kot blato katero se je razlilo, tko da.............
nik500
11. 10. 2010 16.54
Na Madžarskem okoljska inšpekcija vsaj odregira in pripre direktorja podjetja, ki je odgovorno za tako škodo. Prinas bi bilo kod, da te nesreče ni.
Igor Hari 1
11. 10. 2010 16.36
Le kaj jim bo direktor , nesreče se pač dogajajo .............
lesnikovsok
11. 10. 2010 16.28
še skos čakam na sliko tovarne... a ste tok nesposobni ene slike prikazat? predvsem me zanima slika tega bazena da si ljudje lahko predstavlamo kako to zgleda iz kje je pršlo etc....
ljx
11. 10. 2010 16.22
A ni ta lastnik tovarne po izlitju izjavil da gošča ne predstavlja nobene nevarnosti za zdravje,pa naj ga mal not namočijo pa pol vprašajo za second apinion.
shishmish
11. 10. 2010 15.50
Potočnik je dejal to, Potočnik je dejal ono, na Madžarskem pa kaos... žal smo spet tam.. govorit zna vsak, dejansko kaj narediti pa očitno nihče.