Tujina

Evropski socialni forum končan

Firence, 10. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V toskanski prestolnici Firence se je danes končal prvi Evropski socialni forum, ki je mlademu protiglobalizacijskemu gibanju omogočil strukturiranje, hkrati pa pokazal množično podporo prizadevanjem za pravičnejšo Evropo in nasprotovanju napadu na Irak.

Evropski socialni forum v Firencah
Evropski socialni forum v Firencah FOTO: Reuters

S pozivom proti vojni v Iraku se je končal tudi zadnji dan foruma. V petih dneh se je več sto razprav udeležilo kakih 50.000 nasprotnikov neoliberalistične globalizacije, vrhunec foruma pa je bil v soboto, ko se je kljub nasprotnim pričakovanjem mirnih demonstracij proti vojni v Iraku in neokapitalizmu udeležilo po različnih ocenah kar od 500.000 do milijon ljudi. Ob sklepu so predstavniki foruma, ki je veja Svetovnega socialnega foruma, za 15. februar napovedali protivojna zborovanja v evropskih mestih, na katerih bi izrazili nasprotovanje ameriški politiki do Iraka.

Naslednje srečanje foruma pa bo prihodnje leto v Parizu. Kot je povedal tiskovni predstavnik foruma Claudio Jampaglia, upajo, da bi se februarskih protivojnih zborovanj udeležilo kakih 10 milijonov ljudi, da pa morajo še izbrati mesta, kjer jih bodo pripravili.

Protiglobalisti, ki so povzročili propad zasedanja Svetovne trgovinske organizacije (WTO) v Seattlu leta 1999, so v Firencah začeli eno glavnih faz s strukturiranjem nepregledne množice združenj, nevladnih organizacij in sindikatov. "Oblikovale so se koalicije, ki so začele s poenotenjem jezika," je dejal predsednik Attac France Bernard Cassen. Dodal je, da gre za fenomen, ki narašča, čeprav še ni moč govoriti o skladnosti vseh skupin. Fausto Bertinotti, nacionalni tajnik italijanske Stranke komunistične prenove, pa je ocenil, da gre za oblikovanje alternativne levice.

Po oceni druge francoske predstavnice na forumu Monique Migneau (FSU) je nepričakovano velik uspeh foruma pokazal, da v Evropi obstaja resnična potreba po protiglobalizacijskem gibanju, katerega obseg je v Firencah presenetil tudi same organizatorje.

Izredno množična udeležba na sobotni manifestaciji, ki je kljub bojaznim minila mirno, je pomenila svojevrstno zmago za protiglobaliste, ki so jih doslej povezovali tudi z nasiljem. Kljub več kot pol milijona udeležencev po podatkih policije oziroma milijona po podatkih organizatorjev, so demonstracije minile mirno, ne da bi številne kulturne znamenitosti v Firencah utrpele eno samo prasko.

Organizatorji so pohod označili kot največjo demonstracijo proti morebitnemu napadu na Irak v Evropi. Za varnost je skrbelo 6000 policistov, ki pa so se držali v ozadju. V Italiji je namreč še vedno živ spomin na demonstracije med vrhom skupine G-8 julija 2001 v Genovi, ko je pod streli policista umrl mlad demonstrant, mestu pa je bila prizadejana ogromna gmotna škoda.

Firenški župan Leonardo Domenici je ocenil, da so s tem pridobili vsi, tako organizatorji pohoda in mladi iz vse Evrope, ki so se ga udeležili, kot tudi prebivalci Firenc. Predsednik toskanske regije Claudio Martini pa je menil, da je potrebno izkazati spoštovanje tako protiglobalističnem gibanju kot oblastem, ki so ga sprejele. Italijanski notranji minister Giuseppe Pisanu je dejal, da gre za ta uspeh zasluge pripisati vladi, policiji in demonstrantom. Zadovoljstvo ob mirnem izteku demonstracij je izrazil tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi. Pisanu je še povedal, da so italijanski obmejni organi med kontrolami, ki so jih uvedli zaradi foruma, na mejnih prehodih zavrnili 2000 ljudi. Te kontrole so po njegovem mnenju preprečile, da bi v Italijo vstopile nevarne skupine ali posamezniki.

Na forumu so govorili tudi o drugih temah, ki so se jih lotevali že na dosedanjih svetovnih ali lokalnih socialnih forumih - boju proti liberalizaciji trga v Evropi in drugod po svetu ter o promociji temeljnih pravic v času novih odnosov med gospodarsko, socialno, politično in kulturno sfero.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.