Iz sveta prihajajo obsodbe današnjih terorističnih napadov v Bruslju, ki so zahtevali več življenj in ranjenih.
Razlogov za dvig stopnje ogroženosti v Sloveniji ni, je dejal Cerar
Premier Miro Cerar je izrekel globoko sožalje Belgiji. Povedal je, da je bil ranjen en Slovenec, ki pa ni v smrtni nevarnosti.
Dejal je, da so bile danes znova napadene temeljne vrednote evropske družbe - demokracije, strponosti, solidarnosti in miru. Prav zato bomo te vrednote še bolj zagovarjali. Gre za skrajno sovražna dejanja, ki želijo v našo družbo vnesti strah. ''Terorizem je zlo,'' je poudaril Cerar in dodal, da ga Evropejci absolutno obsojamo in zavračamo.
Prebivalcem sporoča, da bi bili napadi povezani s Slovenijo, da bi bili cilji tudi v Sloveniji. Napadi v Bruslju ne vplivajo neposredno na varnostne razmere v Sloveniji; ni podatkov, ki bi zahtevali dvig stopnje ogroženosti, je poudaril Cerar in dodal, da se je že sestal sekretariat za nacionalno varnost. Na podlagi njihovih informacij se bo odločil, če se bo sestal tudi svet za nacionalno varnost.
Dejstvo je, da grožnja potrebuje preudarno ukrepanje. Pristojni organi razmere budno in aktivno spremljajo ter sodelujejo z drugimi državami, je dejal Cerar in dodal, da so organi povečali stopnjo aktivnosti. Slovenija veliko vlaga v to, da zagotovi varnost in takšna je tudi naša zunanja politika.
Policisti dobili dodatna navodila
Generalni direktor policije Marjan Fank je dejal, da policija poostreno spremlja dogajanje že od napadov v Franciji. So pa zdaj poostrili nadzor na mejah, letališčih, prav tako bodo budneje spremljali določen del populacije.
''Z današnjim dnevom so dobili policisti prejeli dodatna navodila za poostritev ukrepov na mejah, letališčih in za spremlanje določene populacije v notranjosti naše dražve. Poudarek je na mestih, kjer je večje število ljudi, javnih prireditvah, ampak te usmeritve so policisti prejeli že pred meseci,'' je dejal Fank in dodal, da so od belgijskih kolegov dobili le informacije, da je trenutno zaprt zračni prostor. Poudaril je, da smo vseskozi v stiku s tujimi varnostnimi organi.
Napade obsoja tudi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. Dodala je, da slovenska policija po današnjih dogodkih v Belgiji pozorno spremlja varnostne razmere in jim prilagaja svoje aktivnosti in operativne ukrepe. Pri tem sodeluje z vsemi varnostnimi agencijami v Sloveniji in tujimi varnostnimi organi. Varnostne razmere v Sloveniji ostajajo nespremenjene.
Pahor pisal belgijskemu kralju
Predsednik republike Borut Pahor je poslal sožalno pismo belgijskemu kralju Philippeju. ''Globoko me je pretresla vest o današnjih terorističnih napadih v Bruslju, ki so nasilno vzeli življenje mnogim nedolžnim žrtvam. Gre za zavržno dejanje v osrčju Evrope, ki mora biti deležno najostrejše obsodbe vsega svobodnega in miroljubnega sveta. Izražamo globoko solidarnost slovenskega naroda z belgijskim,'' je med drugim zapisal Pahor.
Gre za nizkotno in zavrženo dejanje tistih, ki želijo zasejati paniko ne samo med prebivalce Bruslja, ampak državljane celotne EU, je ocenil predsednik DZ Milan Brglez. Napadi niso usmerjeni le proti nam, ampak proti vrednotam demokracije, svobode, človekovih pravic in solidarnosti, je dodal. Te vrednote nam želijo vzeti, pravi Brglez. A "kot predsednik državnega zbora in državljan EU" zatrjuje, da si teh skozi stoletja priborjenih vrednot ne bomo pustili vzeti. Napadi v zadnjih letih in zadnjih dneh nam namreč ne bodo vzeli poguma, ampak bomo zaradi njih še bolj povezani, bolj zavezani svobodi, demokraciji, človekovim pravicam in solidarnosti, je še dejal Brglez. Svojcem žrtev je izrekel sožalje, poškodovanim pa zaželel čimprejšnje okrevanje. Izvršna oblast mora zdaj po njegovem ugotoviti, kakšno je stanje in kako ukrepati, torej, ali je potrebna poostritev varnostnih ukrepov. Če pa se bo zahtevalo kakšno zakonodajno rešitev, bo DZ storil, kar mora, je povedal.
Tudi ministrstvo za zunanje zadeve najostreje obsoja današnje teroristične napade na bruseljskem letališču in v samem mestu Bruslju, ter izraža vso solidarnost in podporo Belgiji. ''Slovenija kot odgovorna članica mednarodne skupnosti ostaja zavezana boju proti terorizmu in si bo po svojih močeh še naprej prizadevala za preprečevanje vseh oblik radikalizacije, nasilja in ekstremizma, ki v končni fazi vodijo v terorizem,'' so sporočili in dodali, da je minister za zunanje zadeve Karl Erjavec sožalje posredoval belgijskemu kolegu Didieru Reynedersu.
Voditelji EU s skupno izjavo
Voditelji EU so v izjavi dejali, da je bil to napad na demokracijo in so ob tem izrazili sožalje vsem svojcem žrtev. ''Naše evropske institucije stojijo v Bruslju, zahvaljujoč velikodušnosti belgijske vlade in belgijskih prebivalcev. EU in njene članice trdno stojijo ob Belgiji in so odločene, da se bodo skupaj z vsemi sredstvi soočile z grožnjami,'' so zapisali in dodali, da zadnji napad le še krepi odločenost, da branimo evropske vrednote.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je izrazil zgroženost nad napadi, ki so na letališču Zavantem in evropski četrti v Bruslju zahtevali več nedolžnih življenj. Žrtvam in svojcem je izrazil sožalje. "S tem so teroristi dosegli novo dno v službi sovraštva in nasilja," je zapisal v sporočilu za javnost. "Evropske institucije so v Bruslju zahvaljujoč velikodušnosti belgijske vlade in ljudi. Evropska unija sedaj vrača to solidarnost in bo izpolnila svojo vlogo in pomagala Bruslju, Belgiji in Evropi kot celoti v boju proti terorističnim grožnjam, s katerimi se vsi soočamo," je dodal.
Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je na svojem Twitterju objavil besede sožalja, napade pa je ostro obsodil. Vse je pozval, naj ostanejo na varnem in upoštevajo navodila oblasti.
Tudi komisarka za proračun Kristalina Georgieva, ki je pristojna tudi za osebje, je prek družbenega omrežja Twitter sporočila, da je šokirana nad dogajanjem. V evropskih institucijah so razglasili oranžni alarm, kar pomeni, da so vsi sestanki odpovedani. Dostop do stavb imajo le zaposleni z uradnimi izkaznicami.
Visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini je poudarila, da gre za "zelo žalosten dan za Evropo".
ZDA pripravljene pomagati tudi z vojsko
ZDA so danes obsodile teroristične napade v Bruslju, v njihovi luči pa v New Yorku in Washingtonu krepijo varnost. Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da so "misli in molitve ameriškega ljudstva z ljudmi v Belgiji," ter dodal, da bodo ZDA storile vse, "kar je potrebno za podporo naši prijateljici in zaveznici Belgiji".
"Gre za opozorilo, da mora svet stati skupaj," je ob robu svojega obiska na Kubi dejal Obama ter pripomnil: "Proti terorizmu se moramo združiti, moramo biti skupaj, ne glede na narodnost, raso ali vero." Obama je po navedbah Bele hiše po napadih že govoril po telefonu z belgijskim premierjem Charlesom Michelom.
Pripravljenost ameriške vojske "izkazati pomoč našim prijateljem in zaveznikom v Evropi, če je to potrebno" je izrekel tudi ameriški obrambni minister Ashton Carter, poroča politični tednik Politico.
Po več ameriških mestih so medtem že okrepili varnost.
Slovenska komisarka in evropski poslanci obsojajo napad
Oglasila je tudi naša komisarka Violeta Bulc, ki je prav tako šokirana, vsem pa želi, da ostanejo na varnem.
Obsojam napadalce, sočustvujem z žrtvami in svojci. Dejanja, nevredna človeka. Stiska nas združuje. Ekstremisti ne morejo zmagati. #EP
— Tanja Fajon (@tfajon) March 22, 2016
Evropska poslanka Tanja Fajon je sporočila še, da je terorizem star toliko kot človeštvo in ne pozna meja. A orožje proti terorizmu ni strah, temveč pogum, in ne sovraštvo, temveč jasno sporočilo: ne bomo se predali. "V Evropskem parlamentu smo ta trenutek še vedno zaprti v stavbi, nimamo posebnih navodil, dogajanje spremljamo preko elektronskih medijev. Nadaljujemo s svojim delom, kolikor se seveda da," pravi.
"Obžalujem, da se je na socialnih medijih ponovno vnela razprava, ki deli ljudi na tiste za in tiste proti beguncem. Na pavšalne obsodbe in zmerjanja, ki sem jih deležna, imam samo en komentar: še naprej se bom zavzemala za odprto in strpno družbo, ker je to edini način, da naredimo svet lepši. Sami begunci nimajo povezave s terorističnimi napadi, prav tako ne ekonomski migranti. Begunci so žrtev terorja in ne njihov povzročitelj. Za večino dosedanjih napadalcev se je izkazalo, da so državljani EU, in ne tujci, kar pomeni – in to sem večkrat javno poudarila - da je treba krepiti zavedanje EU vrednot in izobraževanje. Dejstvo je, da je vsak radikalizem lahko potencialna teroristična grožnja, kar velja tudi za islamskega. Evropa je imela skozi zgodovino in posebej od sredine prejšnjega stoletja izjemno močne teroristične organizacije (skrajnih desničarjev, levičarjev, nacionalističnih skupin) in posameznike, ki so v Evropi izvedli nekaj tisoč terorističnih akcij, ki so zahtevale preko pet tisoč nedolžnih žrtev. Evropa se je že pred desetletji spremenila in se še spreminja, ker se spreminja svet. Utopično je pričakovati, da bomo živeli na izoliranem ozemlju. Globalizacija sveta zahteva prilagajanje razmeram, in temu se bo morala prilagoditi tudi Evropa. Zapiranje vrat tujcem ne bo veliko spremenilo, saj so se teroristični napadi dogajali tudi pred begunskim valom. Verjetno se jim tudi v prihodnosti ne bomo mogli popolnoma izogniti, vendar pa pozivam k strpnosti. Nevaren je vsak ekstremizem, ne le islamski. Muslimani ni enako teroristi," je zaključila Fajonova.
Evropska poslanca Franc Bogovič in Patricija Šulin sta oba sporočila, da sta v Bruselj priletela včeraj.
Evropski poslanec Igor Šoltes je povedal, da je ravno, ko je vstopil v Evropski parlament, zgodila prva eksplozija in začele so prihajati slike z letališča. "Med zasedanjem enega od odborov smo dobili informacije o eksploziji na metroju na postaji Maelbeeck. Težave so v komunikacijah, tudi telefonskih. Evropski parlament je sedaj zaprt za vse, razen za člane parlamenta. Poseben nadzor izvajajo nad avtomobili. Obvestili so nas, da nam strogo priporočajo, da ostanemo v stavbi," je povedal Šoltes. "Zaskrbljeni smo zaradi stanja, ki spominja na izredno. Predvsem pa je močan občutek nepredvidljivosti, obkrožajo nas nepopolne informacije. Želimo si popolnejše slike o stanju, o transportnih možnostih. Danes v Bruslju ni prijetno," je še dejal evropski poslanec.
Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je današnje dogajanje v Bruslju označil za "strahopeten napad na vrednote EU". Izrazil je sožalje svojcem žrtev terorističnih napadov, obenem pa izrazil prepričanje, da takšni dogodki le krepijo solidarnost in povezanost v EU. V NSi ob tem ponovno predlagajo zvišanje proračuna za varnostni oz. obrambni resor.
Predsednik SD Dejan Židan je prav tako obsodil napade v Bruslju in izrazil sožalje svojcem žrtev. Židan je poudaril, da je za boj proti terorizmu nujno potrebno globalno sodelovanje.
Država bo tako kot doslej vsem državljanom zagotavljala pogoje za varno, strpno in nemoteno življenje, je po terorističnih napadih v Bruslju dejala vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Skupno z drugimi evropskimi državami bomo enotno stopili v bran miru, svobodi in varnosti, je še poudarila.
Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec je po današnjih napadih v Bruslju izrazil pieteto do žrtev ter sočustvovanje z njihovimi sorodniki in bližnjimi. Hkrati je opozoril, da nas "dogodki ne smejo zavesti, da bi se nanje odzvali s sovraštvom do tujcev, beguncev ali pripadnikov islamske verske skupnosti".
Preberite tudi:
Oglasil se je tudi grški premier Aleksis Cipras, ki je sporočil, da je grški narod solidaren z državljani Belgije in Evropske unije. Opozarja, da ne smemo dovolite, da nas v Evropi prevzame strah, verska nestrpnost in rasizem.
Nemški pravosodni minister Heiko Maas je tvitnil: "To je črn dan za Evropo. Grozljivi dogodki v Bruslju vplivajo na vse nas. Odločno stojimo na strani Belgije".
Španski premier Mariano Rajoy je Belgiji izrazil vso podporo in poudaril, da "nas terorizem ne bo premagal".
Švedski premier Stefan Lofven pa je napade označil za "napad na demokratično Evropo". "Nikoli ne bomo pristali na to, da teroristi napadajo našo odprto družbo," je poudaril v sporočilu za javnost.
Tudi njegov danski kolega Lars Lokke Rasmussen je obsodil "odvratne napade". "Moje misli so z žrtvami in njihovimi družinami. Stojimo ob strani Belgiji," je zapisal na Twitterju.
Ruski predsednik Vladimir Putin je izrazil sožalje belgijskemu kralju Philippu in vsem Belgijcem ob smrti civilistov ter ostro obsodil te "barbarske zločine". "Boj proti temu zlu zahteva najvišjo raven mednarodnega sodelovanja," je poudaril v izjavi za javnost.
KOMENTARJI (738)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.