
Evropski poslanci so danes v Strasbourgu z veliko večino podprli dogovor o reformi direktive o evrovinjeti, ki omogoča, da države članice pri cestninjenju tovornjakov zaračunavajo tudi dejanske stroške za onesnaževanje zraka in hrup, ki jih povzroča ta promet. Dokončno zeleno luč prenovljeni zakonodaji morajo dati še države članice Unije.
Sprejeto besedilo zagotavlja, da se bodo prihodki v prihodnje porabili za financiranje načinov prevoza, ki bodo učinkovitejši in prijaznejši okolju. Prav vprašanje uporabe zbranih finančnih sredstev je bilo eno najbolj spornih v pogajanjih med parlamentom in Svetom EU, ki sta kompromisni dogovor dosegla 24. maja.
Povprečni dodatni strošek za vozilo naj ne bi presegel tri do štiri cente na prevoženi kilometer. Države članice bodo morale 15 odstotkov sredstev zbranih z višjimi dajatvami obvezno vlagati v posodobitve vseevropskih omrežij. Preostala sredstva naj bi uporabili v korist prometnega sektorja, za zagotovitev bolj trajnostnega prometa in izboljšanje celotnega prometnega sistema. Države bodo morale o uvedenih pristojbinah in uporabi z njimi zbranega denarja redno poročati Evropski komisiji.
Direktiva zajema vseevropske avtocestne prometne koridorje (Ten-T) in bo veljala za tovorna vozila s skupno dovoljeno maso nad 3,5 tone. Tiste članice Unije, ki bodo želele uveljavljati izjeme za tovornjake do 12 ton, bodo morale o razlogih obvestiti Evropsko komisijo.
Za tovornjake, ki manj onesnažujejo okolje, pristojbine na začetku še ne bodo veljale. Izjema za tovornjake s pogonskimi motorji, ki izpolnjujejo standarde EURO V, bo veljala do 1. januarja 2014, za vozila po standardu EURO VI pa do 1. januarja 2018.
Direktiva o evrovinjeti je bila sprejeta leta 1999 in predstavlja okvir za cestninjenje tovornjakov za uporabo 15.000 kilometrov cest, ki so del vseevropskega omrežja. Direktiva države članice pooblašča, ne pa tudi zavezuje.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.