Evropske borze nadaljujejo ponedeljkov negativni trend, na trgih pa je zavladal močan strah pred možnostjo širitve dolžniške krize na tretje in četrto največje gospodarstvo območja evra, Italijo in Španijo. Močno zato v povprečju izgubljajo delnice na milanski in madridski borzi, vse bolj pa pada tudi vrednost evra.
Milanski FTSE Italia All-Share je trenutno pri 18.484 točkah, kar je 2,93 odstotka manj kot v ponedeljek, ko je indeks potonil za 3,80 odstotka. Osrednji indeks madridske borze trenutno medtem izgublja 3,75 odstotka in je pri 9930 točkah.
Indeksi močno padajo tudi na treh osrednjih borzah na stari celini. Na borzi v Parizu je indeks CAC 40 doslej izgubil 2,36 odstotka in se giblje pri 3718 točkah, frankfurtski DAX se je znižal za 2,26 odstotka in je pri 7066 točkah, londonski FTSE 100 pa je trenutno na ravni 5825 točk, kar je 1,76 odstotka manj kot v ponedeljek.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 izgublja 1,89 odstotka in se giblje pri 2658 točkah. Močno padajo tečaji delnic bank in zavarovalnic, saj se vlagatelji bojijo, kaj bi zaostritev razmer v Italiji in Španiji pomenila za njihovo izpostavljenost do teh držav.
Evro je izgubil na vrednosti, švicarski frank pa je dosegel najvišjo raven
Zaradi vnovične zaskrbljenosti vlagateljev pred širitvijo dolžniške krize v območju evra, zaradi česar so se finančni ministri območja evra na maratonskem ponedeljkovem zasedanju izrazili pripravljenost na sprejetje nadaljnjih ukrepov za izboljšanje sistemske zmogljivosti območja evra za preprečitev širjenja dolžniške krize, na vrednosti občutno izgublja tudi evro.
Na borzi v Frankfurtu je trenutno vreden le še 1,3885 dolarja in je na najnižji ravni v štirih mesecih. Švicarski frank, ki v časih negotovosti velja za javni pristan, je medtem zrasel na zgodovinsko najvišjo raven, trenutno pa je za evro treba odšteti 1,159 franka.
V rdečem so se v odzivu na dogajanje v Evropi in špekulacije o širitvi dolžniške krize sklenili tudi tečaji v Aziji. Indeks Nikkei je izgubil 1,43 odstotka, seulski Kospi 2,20 odstotka, tajvanski osrednji indeks se je znižal za 2,02 odstotka, hongkonški Hang Seng za 3,06 odstotka, šanghajski osrednji indeks za 1,72 odstotka, sydneyjski All Ordinaries pa za 1,79 odstotka.
Lagarde: Italijanski dolg je večinoma v domačih rokah
Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Christine Legarde je dejala, da je velik del italijanskega dolga domačega, kar pomeni, da se bo lahko izognila pritiskom mednarodnih trgov. Kljub temu meni, da bi morala biti italijanska vlada pozorna na dogajanje in skrbeti za gospodarsko rast, je poročal nemški časnik FAZ.
Italijanski trgi so se sicer zatresli zaradi govoric o nesoglasju med italijanskim premierjem Silviom Berlusconijem in finančnim ministrom Giuliom Tremontijem. Premier in finančni minister naj se ne bi strinjala glede ukrepov za fiskalno konsolidacijo.
Italijanski senat bo v četrtek sprejemal varčevalne ukrepe, ki jih je pripravila vlada. Ukrepe podpira tudi levosredinska opozicija, ki je pozvala senat, naj sprejme varčevalne ukrepe.
Berlusconi je politike pozval k enotnosti pri sprejemanju ekonomskih ukrepov
Berlusconi je zaradi pritiska vlagateljev, pod katerim se je znašla država v zadnjih dneh, pozval k enotnosti politike pri sprejemanju ekonomskih ukrepov, ki bodo kratkoročno zahtevali žrtvovanje, dolgoročno pa vendarle prinesli trajne dobičke.
Premier je v pisni izjavi zapisal še, da so italijanske banke po dodatnih dokapitalizacijah trdne, gospodarstvo pa prav tako, še posebej pa računa na inovativnost podjetnikov, na delavnost delavcev in na občutek odgovornosti socialnih partnerjev.
Frattini: Italijansko gospodarstvo je v dobri kondiciji
Italijanski zunanji minister Franco Frattini je v pogovoru za rimski časnik La Repubblica dejal, da je dogajanje zadnjih dni čisti špekulativni napad finančnih trgov. S tem je izrazil prepričanje, ki je zelo pogosto v evropskih prestolnicah. "Naše banke so v boljšem stanju kot tiste v drugih državah, nismo imeli nepremičninskega balona kot v Španiji ali finančnega balona kot na Irskem, prav tako pa naše javne finance niso podobne grškim," je pojasnil Frattini, ki je zatrdil, da je italijansko gospodarstvo v dobri kondiciji.
Salgado: Ni logike pri pritisku trgov na Španijo in Italijo
Ni logično, da sta Španija in Italija pod pritiskom finančnih trgov, saj imata močni in raznoliki gospodarstvi, je v pogovoru za špansko radijsko postajo Cadena Ser dejala španska finančna ministrica Elena Salgado. "Če jih bomo znali prepričati v našo odločnost, da se soočimo s trenutnimi težavami, bi se morali trgi umiriti," je še dodala po poročanju tujih tiskovnih agencij. Po njenem mnenju bi morali trgi vedeti, da bodo članice območja evra storiti vse, kar je potrebno, da se ohrani stabilnost območja evra. Ker je trenutno še precej nejasnosti glede dodatnega paketa finančne pomoči Grčiji, so trgi po njenih besedah nestabilni.
Italija in Grčija uspešno do novih sredstev
Grčija in Italija sta sicer danes kljub paniki na finančnih trgih v luči špekulacij o širitvi dolžniške krize v območju evra uspešno zbrali nova sredstva na kapitalskih trgih, a sta ob tem morali plačati pričakovano visoko ceno. Italija je tako z enoletnimi obveznicami zbrala 6,75 milijarde, Grčija pa z zakladnimi menicami 1,625 milijarde evrov.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.