Gre za korak nazaj," je na novinarski konferenci v Norrkoepingu, kjer zasedajo ministri petnajsterice za socialne zadeve, ocenila evropska komisarka za socialne zadeve Ana Diamantopulu. Obenem je poudarila, da ZDA "niso kandidatka za vstop v EU", zato unija "ne more vplivati na Georga Busha, lahko pa izrazi zaskrbljenost".
Švedska ministrica za enake možnosti Margareta Winberg je podprla stališče komisarke Diamantopulojeve in opozorila, da pri tem ne gre za nepomembno vprašanje. "Toliko let smo se tako na Švedskem kot tudi v EU borili za to, da bi dobili ustrezno zakonodajo," je dejala Winbergova, ki je obenem napovedala, da bo vprašanje preučila s švedskim premierom Goeranom Perssonom, ta pa naj bi zadevo omenil tudi na prihodnjem vrhu EU-ZDA. Datum vrha sicer še ni določen, zagotovo pa ga bodo pripravili še v času švedskega predsedovanja petnajsterici, ki se konča konec junija.
Bush je s sprejemom omenjenega ukrepa že prvi delovni dan v Beli hiši izkoristil za potezo, ki je nasprotna stališču administracije prejšnjega predsednika Billa Clintona. "Predsednik ne podpira tega, da bi uporabljali denar davkoplačevalcev za zagotavljanje splavov," je pojasnil tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer. Ameriško pomoč mednarodnim skupinam, ki zagovarjajo pravico do splava, sta ustavila nekdanja predsednika Ronald Reagan in George Bush starejši. Ukrep je napovedal Reagan na konferenci o prebivalstvu v mehiškem glavnem mestu Ciudad de Mexico leta 1984. Clinton, ki je podpiral zagovornike pravice do splava, pa je dva dni po nastopu na položaj ameriškega predsednika obnovil pomoč tem organizacijam.