Tujina

Takšna bo nova EU, sodelovanje v njej je prostovoljno: Barroso pozval k ustanovitvi federacije nacionalnih držav

Strasbourgh, 12. 09. 2012 09.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Prvo popočitniško plenarno zasedanje Evropskega parlamenta je v Strasbourgu doseglo vrhunec z nagovorom predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa o stanju v Uniji, pri čemer je spregovoril tudi o bančni uniji.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes v Evropskem parlamentu poslance prepričeval o nujnosti bančne unije, ki bi povrnila zaupanje domače in evropske javnosti v bančni sistem.

Spregovoril je tudi o prihodnjem proračunu Unije, ki bi moral zagotoviti predvsem rast. Barroso se zavzema za vzpodbujanje rasti z vzpodbujanjem podjetij, ki razvijajo visokotehnološke produkte. Ta že zdaj v EU na leto ustvarijo več kot milijon delovnih mest.

Opozoril je tudi na pomen solidarnosti, ki po njegovem mnenju ne zavira razvoja. Države v težavah je opozoril, da so njihova naloga reforme, še posebej je izpostavil boj proti utajevanju davkov, ki bi lahko napolnil državne proračune. Stabilne članice Unije pa je opomnil, da mora biti njihovo glavno sporočilo, da si želijo ohraniti povezavo in bodo poskrbele za solidarnost.

Jose Manuel Barroso verjame v nujnost bančne unije.
Jose Manuel Barroso verjame v nujnost bančne unije. FOTO: Reuters

Bančna unija – odgovor na težave bank?

Po Barrosovem mnenju vse banke v evroobmočju, teh je okoli 6000, potrebujejo enoten nadzor, zato je Evropska komisija predlagala vzpostavitev enotnega nadzornega mehanizma, v katerem bo igrala osrednjo vlogo Evropska centralna banka. Enoten nadzornik je nujen, banke so večnacionalne, pravila pa še vedno nacionalna.

Skupen nadzornik je tudi temelj bančne unije, ki naj bi se naprej gradila s skupno shemo za zavarovanje bančnih vlog in skladom za reševanje bančnih kriz. To bi bila ena največjih predaj nacionalnih pristojnosti od rojstva evra.

A to je cena, ki bi jo bilo treba po mnenju Bruslja plačati za možnost neposredne dokapitalizacije bank iz evropskega reševalnega sklada in zagon drugega programa ECB za odkup državnih obveznic, torej za uporabo ključnih protikriznih vzvodov.

Predlog dvignil veliko prahu

Predlog Evropske komisije prinaša pozitivne učinke. Čeprav bo to predstavljalo dodatno breme za slovenske banke, pa bo doprineslo k uresničevanju cilja prenosa bremena reševanja na bančni sektor kot tudi k povečanju zaupanja javnosti v banke. Banka Slovenije

V Berlinu nasprotujejo premočnemu evropskemu nadzorniku, ki bi imel preveč vpliva pri odločanju o uporabi sredstev iz reševalnih skladov, v katere Nemčija prispeva levji delež. Zaskrbljene so tudi članice brez evra, ki ne želijo pristati v Evropi druge hitrosti. Srednje- in vzhodnoevropske države, v katerih je večina bank v tuji lasti, skrbi tudi izguba konkurenčnosti domačih bank. Odločitev se sprejema s soglasjem vseh članic Unije.

Barosso sicer meni, da se je prav po izbruhu krize izkazalo, kako zelo ekonomske poteze ene države vplivajo na ekonomijo celotne Unije v ključnih trenutkih. Bančna unija je zato pomembna tudi zato, ker gre za prvi korak k fiskalni uniji, ki bi pomenila izvajanje skupne evropske ekonomske politike.

Barosso je tudi prepričan, da za postavitev fiskalne in bančne unije Evropa ne potrebuje ustanovitev novih agencij in služb, ampak je mogoče te načrte izvajati znotraj obstoječih evropskih institucij, še posebej Evropske komisije in Evropskega parlamenta. Prepričan je tudi, da bi z bančno unijo rešili temeljne težave bančništva. Tako bi lahko po njegovem mnenju preprečili, da se bankirji večinoma ukvarjajo s špekulacijami, in dosegli financiranje realnega gospodarstva, ki je trenutno v Evropi velika težava. Tako se tudi ne bi ponovila zgodba s špekulacijami z medbančno obrestno mero libor, ki je bankam prinašala korist, škodovala pa posojilojemalcem – tako fizičnim kot pravnim osebam. A to je mogoče po Barrosovem mnenju doseči le, če obstaja skupni nadzorni organ, ki ima pravico pogledati v vsako banko, ne le v velike, tako imenovane sistemske banke. Saj se po Barrosovem mnenju v vsaki banki lahko skriva napaka, ki se lahko širi in pozneje ogrozi cel bančni sistem.

Evropa
Evropa FOTO: Thinkstock

Prihodnost Unije je politična federacija

Čeprav je prepričan, da je prvi korak, ki ga je treba storiti, stabilizacija evra in zagon gospodarske rasti, je Barroso opozoril, da se bo morala Evropa kmalu lotiti tudi korenitih političnih sprememb v Evropski uniji, predvsem v smislu večjega povezovanja. "Mislim, da je jasno, da tako ne moremo nadaljevati. Se vam zdi pravično, da od davkoplačevalcev zahtevamo, da plačujejo reševanje bank, nato pa v istih bankah izgubijo hišo, ker zaradi krize ne morejo plačati posojila? Je pravična tako visoka brezposelnost? In ne nazadnje – želimo si zaupanje finančnih trgov, pa si še sami ne zaupamo," je dejal.

Barroso zato meni, da bo prihodnji razvoj Evropske unije šel v smeri večjega političnega povezovanja. Razvila naj bi se federacija evropskih držav in ne neka "superdržava", o čemer je že tudi bil govor. "Če lahko bančno in fiskalno unijo izvajamo v okviru obstoječe evropske pogodbe oziroma z le manjšimi popravki le-te, bomo za večje povezovanje potrebovali novo evropsko pogodbo, o kateri moramo začeti govoriti že zdaj," je prepričan. Najbrž tudi na podlagi izkušenj s sprejemanjem aktualne pogodbe, ki je bilo dolgotrajno in naporno, v nekaterih državah so se odločili tudi za referendum.

A kot meni Barroso, je jasno, da v globaliziranem svetu Evropa lahko uspe le skupaj. "Seveda pa se lahko vsakdo sam odloči, ali pri tem želi sodelovati ali ne. Nikogar ne bomo izločili, seveda pa tudi nikogar ne bomo silili, da ostane," je dejal. 

Opozoril je tudi na širjenje nacionalističnih in populističnih idej, ki v kriznih časih običajno vedno padajo na plodna tla. Pozval je k jasnemu razmisleku o posledicah razpada Unije in pozval politike, da presežejo spore na domačih političnih parketih, saj to ovira razvoj. "Najslabše, kar se nam lahko v tem trenutku zgodi, pa sta pesimizem in indiferentnost med volivci," je prepričan.

'Dolgoročne vizije ne bodo rešile težke realnosti'

Na slovenskem finančnem ministrstvu so po Barrosovem govoru povedali, da pozdravljajo vse pobude in zakonodajne predloge, zaradi katerih bi se še ustrezneje varovalo finančno stabilnost v EU in v Sloveniji. Konkretno pa se do zakonodajnega predloga Evropske komisije o skupnem nadzorniku pod vodstvom ECB ne morejo opredeliti, saj ta državam članicam še ni znan.

Na Barrosov govor so se odzvali tudi nekateri slovenski evropski poslanci. Jelko Kacin meni, da federacije ne potrebujemo. "Potrebujemo nekaj veliko globljega in veliko pomembnejšega za prihodnost EU in demokracije. Potrebujemo postnacionalno unijo državljanov," meni poslanec. Mojca Kleva pa je prepričana, da "dolgoročne vizije ne bodo rešile težke realnosti".

Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec ocenjuje, da bo težko zagotoviti enoten nadzor nad vsemi bankami v območju evra, zato predpostavlja, da se bo na koncu uvedel skupni nadzor le nad 150 sistemskimi bankami, nadzor nad ostalimi pa bo ostal v rokah nacionalnih nadzornikov.

Zatrdil je, da bodo po novem vsi nadzorniki delovali po enakih pravilih, tako da ne bo več tolikšnih razlik med članicami. Zaradi raznolikosti v finančnih sistemih znotraj območja evra njihova integracija v celoti sicer ne bo mogoča, bodo pa poenotena pravila odobravanja in ocenjevanja tveganj. Na kratki rok in neposredno to ne bo vplivalo na kreditiranje gospodarstva, na dolgi rok pa bi lahko takšno poenotenje pravil gospodarstvu posredno tudi koristilo. Poenotena pravila po njegovih besedah ne bodo strožja od tistih, ki jih je do zdaj uporabljala Banka Slovenije.

Angela Merkel
Angela Merkel FOTO: Reuters

Izkazalo se je, da države očitno niso same sposobne nadzirati svojih bank

Idejo o skupnem nadzornem organu za banke je v govoru v nemškem bundestagu podprla tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Kot je dejala, ne smemo pozabiti, kje se je kriza pravzaprav začela. Zakuhale so jo banke, kar je dokaz, da jih nacionalni regulatorji niso sposobni kontrolirati. Podprla je tudi idejo bančne unije, saj se, kot je dejala, v nekaterih državah kaže interes po ohranjanju sedanjega stanja.

Tudi Merklova je pozvala k večji povezanosti Unije, saj popolna suverenost kaže težave, ki nato prizadenejo celo Evropo. Države članice sicer nekaj obljubijo, a se nato tega, ker jih nihče ne more k temu prisiliti, ne držijo. Izpostavila je dogovor o tem, da bodo članice za raziskave in razvoj letno namenjale tri odstotke BDP. Danes pa je položaj takšen, da nekatere države za to namenjajo 0,7 odstotka, določene – predvsem bolj razvite – pa 3,5 odstotka. To vpliva na gospodarsko sliko cele Evrope, je dodala. Izpostavila je tudi težave preveč različnih izobraževalnih sistemov. Kot primer je postavila uspeh nemškega dualnega poklicnega izobraževanja, ki se kaže v boljših dosežkih industrije in inovativnosti. Merklova je prepričana, da vsekakor ni nujno, da ima vsak Evropejec diplomo, saj se je izkazalo, da so tudi tisti s triletnim poklicnim izobraževanjem za gospodarstvo izjemno pomembni. Veliko bolj je pomembno usmerjanje v izobraževalne programe, ki so pomembni za gospodarsko rast, in za to bi morala skrbeti cela Evropa, je še dejala kanclerka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (538)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Oberkrainer9
20. 09. 2012 18.08
Spet trosijo neumnosti o solidarnosti.........tisti, ki imajo še kaj pod palcem denarja ne bodo več dajali tjavendan, tako, da naj se unija imenuje kakor koli - v kakšno svetlejšo prihodnost le-te, ne verjamem!!!
Tonček Balonček
13. 09. 2012 23.14
+1
Barosso? Spominja me na priimek Broz, tudi govori podobne bizarnosti!
pomi666
23. 05. 2013 10.00
Baroso in evropska komisija ni odgovorna nikomur, ne voli je nihče, razrešiti je ne more nihče......tega niti Broz niti Stalin nista imela
kure bedne
13. 09. 2012 16.58
+2
Tu se ne splača kaj komentirat, ker admin vstrajno briše. Pravica govora v Sloveniji še vedno ne velja. Zadnji komentar ob 12:39:54 hehe. Ostalo se briše.
janez6bb
13. 09. 2012 12.39
+6
NWO PRIHAJA:)!!!! še komu teorija zarote.
Tonček Balonček
13. 09. 2012 08.45
+1
ČLAs ej za novo posebno številko Nove refije, plebiscit, novo Kmečko zvezo in še kaj! Prosim pa za nove ljudi, ne Omana, Janš, Ruplae in podobnih! Jutri je nov dan!
dule100
13. 09. 2012 09.53
+0
Tona A tebe pa še kar boli Ni še nič popustilo ?
MERDE-AVE-MERDE
13. 09. 2012 08.43
+2
Tudi ZARADI TEGA se janša trudi omejiti pogoje za referendum ; )
MERDE-AVE-MERDE
13. 09. 2012 06.14
+3
če je kdo omenil pred 3, 5 leti, da bodo združili države tam na ameriški celini, da bodo združili Evropske države, potem isto v Azijskem delu, in še, in na koncu bodo vse to združili v eno zadevo - in imamo NWO - je bil etikirasn kot nek zagovornik teorij zarote.. NWO Uspeva in uspelo pa jim bo tako, da bodo vedno ponudili reštev za problem, edino rešitev za problem, ki so ga sami ustvarili. Isto je sedaj, krize ni ustvaril mali človek ; )
MERDE-AVE-MERDE
13. 09. 2012 06.17
+2
Ksenofont
13. 09. 2012 14.11
+1
kozlarija2
12. 09. 2012 23.20
+4
Nad državami bo bdela privatna banka =)
Strelja?ko
13. 09. 2012 02.14
+1
Pod diktirko Rotchilda Iluminatnega iz Amere.
lightning
12. 09. 2012 21.43
+6
tale unija bo kot bivša juga...z bogatim središčem (bruselj namesto beograda)....z eno vsemogočno republiko/državo (nemčija namesto srbije)...in seveda s sloveijo, ki se ji bo spet slabo godilo ker je pač majhna in v evropskem merilu nepomembna...seveda pa nam v jugi ni bilo niti približno tako slabo kot nam bo v tejle federaciji birokratov....
Osvald
12. 09. 2012 21.54
-1
raje med zadnjimi med razvitimi kot prvi med nerazvitimi.
Juzni
12. 09. 2012 22.01
+6
Osvald Rajse prvi med nerazvitimi piti pivo kot pa med zadnjimi v "rzvitem" svetu piti aspirine. Treba je priznati.
lightning
12. 09. 2012 22.07
-2
@osvald ko boš v evropski federaciji konkuriral za redka delovna mesta, pa še ta bodo nagrajena s kitajskimi plačami, boš mislil drugače...
Osvald
12. 09. 2012 22.12
+5
Lightning Ko boš skakal čez električno bodečo žico na zahod te bom vprašal če misliš kaj drugače.
lightning
12. 09. 2012 22.17
-4
@osvald ne bo potrebe skakat..vsi skoki bodo skoki nepriveligiranih v nasprotni smeri... politiki in javna uprava seveda ne bodo skakali...tem je in bo v eu federaciji krasno
Osvald
12. 09. 2012 22.18
+3
Shisui
12. 09. 2012 23.30
-2
labersek
12. 09. 2012 20.02
+5
katastrofa kaj se tile gredo , čas je da se po vsej evropi upremo , saj se že v grčiji
ikoz
12. 09. 2012 20.08
-7
ma pojdite nazaj na balkan če vam tu ni všeč mal pojdi pogledat po bivši jugi kaj je dogaja
slosap
12. 09. 2012 20.19
+7
LepiBorut
12. 09. 2012 20.25
+2
ikoz, kaj se dogaja v bivši državi? Daj povej nam!
LepiBorut
12. 09. 2012 20.48
+2
ikoz, čakamo, da izvemo kaj se dogaja po bivši jugi halo?
BoratPahor
12. 09. 2012 21.13
+0
ikoz
12. 09. 2012 19.49
-3
končno ena komanda nič veš teh šalabajzarskih odločitev dobiti kredite na lepe oči samo da si prave stranke ala Kordež Zoki pa še polno takih
Ramzess
12. 09. 2012 19.48
+1
Ista vsebina, drugo pakiranje, očitno plan z EU ni šel kot želeli, zdaj so ubrali drugo pot, do istega cilja.
nevski
12. 09. 2012 19.29
+4
Evropska Unija postaja Zimbabve. Slovenija mora čimprej ven iz EU.
LepiBorut
12. 09. 2012 19.41
+3
nevski, eu ni Zimbabve, EU je uradna kratica za veliko nemčijo.
nevski
12. 09. 2012 19.45
+0
Če ljudje bežijo iz EU v Angolo in Mozambik (Portugalska), potem je EU Zimbabve.
Tonček Balonček
12. 09. 2012 17.07
+5
A bomo potemtakem spet hodili na morje v federacijo? A bomo imeli plebiscit ali bodo zdaj tiste, ki so bili za samostojno Slovenijo, izbrisali iz registra?
pika50
13. 09. 2012 09.07
+1
Ne, referendum in plebiscit bodo za začetek Janševi onemogočili že kar v ustavi.
andlen
12. 09. 2012 16.56
+4
Žal so naši državniki telebani. Niti tega ne opazijo, da je tisti del Evrope, ki je naslednik Svetega rimskega cesarstva, ves čas in še danes urejen na podlagi suverenih avtonomnih držav, ki se jim uradno reče dežele. beseda dežela je itak prava slovenska beseda za državo. Beseda država je uvožena v slovenščino. Vse današnje države na teritoriju Svetega rimskega cesarstva (razen Slovenije, ki je šele sinoči izmišljena tvorba) so "federacije" - zveze avtonomnih dežel. "Zvezne administracije", ki so nekdaj bile dvorne pisarne dinastov, danes pa so "Bundes Kanzlei" (v ZRN in A na primer), so vedno poskušale na vse mogoče načine prevzemati kar največ pooblastil, a vendar je izvorna suvereniteta vedno ostajala deželam. Niti Bismarck niti Hitler npr. nista uspela izničiti avtonomije nemških dežel. Tudi v sedanjih kriznih časi prihaja do besede ta temeljna avtonomija, kar pomeni, da bo treba počasi dojeti, da EU ne more obstajati kot "zveza zvez" ali "federacija federacij", marveč le kot federacija dežel, ki so nosilke suverenitete in se edine morejo dogovoriti o zvezi med seboj. Nosilci EU kot "federacije" so torej lahko izključno suvereni subjekti - to pa so dežele. Enako so lahko nosilci zveze slovenskih dežel - magari, če se ta zveza imenuje Zvezna republika Slovenija - izključno avtonomne, vedno v znanem zgodovinskem času suverene slovenske dežele, ki so se leta 1918, potem ko je 31. oktobra odbor narodnega sveta v Ljubljani razglasil, da prevzema vsa ustavna pooblastila v teh deželah, združile s Kraljevino Srbijo v novo skupno državo. To dejstvo je uradno razglasil regent Aleksander Karadjordjević 1.12.1918 z besedami: "Veseli me, da se zemlje države SHS ujedinjuju sa Srbijom..." ("zemlje" - to je države - "države SHS" so bile pa samo prej omenjene slovenske dežele, združene pod skupno oblastjo Narodnega sveta v Ljubljani.
scipio
12. 09. 2012 17.27
+4
tradicije in razkropljenosti dežel svetega rimskega cesarstva (en lokalni kralj tu, drug cesar tam) so v marsičem vodili v stanje, da so v moderni dobi ostale brez kolonij in so zato morale zakuhati WWI in kmalu nato še WWII za ponovni in vsiljeni razrez torte, ki se ji je reklo kolonialni svet. medtem so vse bolj centralno urejene države, feredalne ali ne, ustvarile imperije, od katerih so živele živeli in v marsičem živijo še danes. zagovarjati partikularizem danes, ko se globalni vpliv meri med kontinenti ali celo povezavami tipa BRIC, ki so transkontinentalne... je dinozavrsko razmišljanje, relikt. Tudi Spodnja in Zgornja Šiška nista eno in isto, pa sta se naučili, da je tudi zanju najbolje živeti v mestnem okolju, ki mu pravimo Ljubljana.
tomtom2
12. 09. 2012 18.33
+1
Strelja?ko
13. 09. 2012 02.26
+1
Eh vedno se bo delilo, tako da se ne delat utvar da boste koga prepričal v svoj prav. Če ene skupine ljudi ne prenašam, grem in povem da ne bom bil več z njimi... Grem na svoje, in si svoja pravila postavim, ne bo mi drugi s svojimi "neumnostmi filal".
anja31a
12. 09. 2012 16.51
+2
luckyss Kaj bi padla po stopnicah.... nase znam pazit....
luckysss
12. 09. 2012 17.02
+4
Pojma nimaš, česa so sposobni člani službe državne varnosti in sorodni izrodki z licenco za ubijanje....
anja31a
12. 09. 2012 17.03
+2
luckysss
12. 09. 2012 17.21
Vevericka3
12. 09. 2012 16.50
+3
RADA IMAM LEŠNIKE.
kim llsung
12. 09. 2012 19.06
FU2
12. 09. 2012 16.41
+13
Na koncu bo še držalo kar sem slišal na morju na Hrvaškem... Boljše biti prvi na balkanu, kot zadnji v EU... hmmm
tali?ni tom
12. 09. 2012 18.49
-1
in mi smo po letu 91 zadnji v evropi !žal eni tega še danes ne dojemajo ! je blo pa fajn ko smo bli prvi na balkanu !
Strelja?ko
13. 09. 2012 02.33
čaki čaki pa ja ne boš zdej reku da ti je blo žal it iz juge? Meni ni, ker ko gledam psnetke iz srbije 2009, se mi zdi kot da se je ustavu čas 1990... Ja juga je bla dobra le za žurščine na jadranu, pa za fuzbalenje... za grajenje države pa je vsak bil za kaj druzga in evo spori okrog proračuna skupne blagajne 6 republik.... Ko smo šli... smo naredili 21 lepih let razvoja. No vsaj do drnovškove smrti ali sprejetja evra. Pol se je ustavlo še za nas... jbg.
Kaktus111
12. 09. 2012 16.36
+9
Pa koga se zdaj tile grejo , neki centralizem --to je hotu že Miloševič v Jugoslaviji uvest --zakaj smo sploh šli iz juge ???
Niet-Che
12. 09. 2012 16.51
+5
BoratPahor
12. 09. 2012 21.17
+1
Iz juge smo šli da končno se postavimo na noge da dokažemo Beogradu bla bla bla, prej smo hodili pokončno zdaj nas sakrminsko križ boli ko smo ugniti.
Strelja?ko
13. 09. 2012 02.36
-2
Zato da lahko gradimo švico, k je srbi niso tel... 21 let je zame čist dovolšn dokaz. Ni ravno švica, so pa lepe stvari narjene, k je v srbiji ni videt....
luckysss
12. 09. 2012 16.35
+15
Sosedov mulc mi je nabil žogo v garažo, ki se mi je podrla v prafaktorje, 15 minut kasneje se mi je podrla še drvarnica (ker je žoga letela mimo nje)...to se mi je zgodilo včeraj 11. septembra... Nisem prijavil policiji, ker bi rekli, da to ni možno - da sem vse podrl sam... Kdo je tukaj zdaj nor..:)))