Na tokratnem izjemoma enodnevnem zasedanju, bodo članom konvencije o teh področjih poročali pristojni delovni skupini konvencije. Ti sta - prva pod vodstvom podpredsednika konvencije Jean-Luca Dehaena in druga na čelu z evropskim komisarjem za reformo Michelom Barnierom - občutljivi področji v zadnjih tednih intenzivno obdelali in zdaj konvenciji v potrditev predlagata vrsto rešitev za prihodnjo ureditev. V primeru soglasja jih konvencija namreč lahko vključi v predlog ustavne pogodbe, ki bo po pričakovanjih rezultat njenega skoraj leto in pol trajajočega dela.

Kakšno bo to v zadnjih mesecih, pa bo članom v uvodu v zasedanje razložil predsednik Valery Giscard d'Estaing. Predstavil jim bo program dela za prvo polovico leta 2003, v katerih bo po načrtih konvencija svoje delo zaključila in do junijskega vrha EU v Solunu voditeljem povezave predložila svoje predloge.
Te bo EU morala potrditi na medvladni konferenci, dokončen datum katere še ni določen. Predvidoma bo to ali v drugi polovici leta 2003 ali pa v letu 2004. Na medvladni konferenci bodo polno sodelovale tudi prihodnje članice unije, ki bodo v povezavo formalno sicer vstopile 1. maja 2004. V konvenciji pa kandidatke niso v celoti enakopravne, soglasja članic namreč ne morejo preprečiti. Ob treh predstavnikih posameznih držav imata svoje člane v konvenciji še Evropska komisija in parlament.
Zadnjega zasedanja konvencije v letošnjem letu se bosta iz Slovenije udeležila vladni predstavnik Matjaž Nahtigal in poslanec ter tudi član predsedstva konvencije Lojze Peterle.