
Evropski poslanci so se strinjali, da je treba za uspešnejši boj proti terorizmu izboljšati izmenjavo informacij med državami članicami Evropske unije. Najučinkovitejše orožje je usklajeno delovanje med vsemi institucijami EU, državami članicami in civilno družbo, je poudaril evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini in dodal: "Le tako bomo sposobni enotno in učinkovito odgovoriti na grožnje terorizma."
Evropski poslanci zagovarjajo ukrepe, ki bodo temeljili na preprečevanju terorizma in hkrati ne bodo ogrožali človekovih pravic. "Proti terorizmu se je treba boriti brez milosti, obenem pa spoštovati človekove pravice in svoboščine," je poudaril namestnik luksemburškega zunanjega ministra Nicolas Schmit.
Pomembno vodilo pri tem pa je, da nihče ne more biti osumljen terorizma zaradi etičnih ali verskih razlogov, je razložil evropski komisar Frattini, ki je pri tem tudi opozoril, da številne države še vedno niso sprejele vseh že dogovorjenih ukrepov na tem področju.

Na zasedanju evropskega parlamenta so sprejeli več priporočil, v katerih izpostavljajo predvsem pomen obveščanja javnost o možnih terorističnih napadih v EU. Države članice bi morale izmenjevati informacije o morebitnih grožnjah in vzpostaviti sistem za zgodnje opozarjanje, ocenjujejo poslanci.
Poudarili so tudi pomen varovanja strateške infrastrukture, preprečevanja financiranja terorističnih organizacij ter večji nadzor nad finančnimi tokovi znotraj in zunaj povezave, pa tudi nujnost usklajenega odgovora na izzive, ki jih za EU predstavljajo migracije.