Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu danes pričakovano potrdili novo Evropsko komisijo Jean-Clauda Junckerja. Rezultat glasovanja je bil 423 glasov za, 209 proti in 67 vzdržanih. Predsednik parlamenta Martin Schulz je novi komisarski ekipi čestital in zaželel veliko uspeha. Čestitke je Junckerju in komisarjem v imenu Sveta EU izrekel tudi Italijan Benedetto Della Vedova, saj Italija trenutno predseduje Svetu.
Po več tednih zaslišanj komisarskih kandidatov ter usklajevanj in kupčkanj med političnimi skupinami je tako nova komisija zdaj končno potrjena. Svoj petletni mandat bo lahko nastopila 1. novembra, kot je bilo načrtovano.
Zanjo so, kot so napovedali, glasovali v obeh največjih političnih skupinah, EPP in S&D, ter manjši liberalci (Alde). Proti so bili poslanci Zelenih in združene levice ter evroskeptiki in skrajna desnica, vzdržani so bili konservativci (ECR).
Glavni novosti v ekipi, ki so ju prinesli minuli dnevi, sta komisarka za prometni resor Violeta Bulc in Slovak Maroš Šefčovič, novi podpredsednik komisije za energetsko unijo. Poleg tega je Juncker danes pred glasovanjem napovedal še nekaj sprememb v porazdelitvi resorjev v komisiji.
Začele so se spremembe, poti nazaj ni
Na novinarski konferenci po glasovanju sta tako Schulz kot Juncker izpostavila, da so letošnje evropske volitve in oblikovanje nove komisije po njih v temeljih spremenile odnose med institucijami EU. Ti bodo poslej tudi ostali drugačni, poti nazaj ni, sta se strinjala.
Oba sta tudi spomnila, da sta bila v bistvu tekmeca za položaj predsednika nove komisije. A kljub temu in kljub njuni različni politični opciji Schulz verjame, da bo Juncker "uspeh" in "sreča" za EU. Ima bogate izkušnje in ima vizijo ustvariti "ambiciozno Evropo".
Juncker je šel s pohvalo nekdanjega rivala še korak naprej: "Med volitvami sva bila tekmeca, a nikoli sovražnika. In ne zgodi se pogosto, da rivali za isti položaj na koncu celo ugotovijo, da so sedaj boljši prijatelji, kot so bili na začetku."
Juncker okaral novinarje
Ko so prišla na vrsto vprašanja, je bolj kot sama vsebina odgovorov izstopal način, na katerega je z novinarji govoril novi predsednik komisije – redkobesedno, s humorjem, večkrat precej sarkastično.
Potem ko je npr. dobil vprašanji najprej glede nemške kanclerke Angele Merkel in nato še glede italijanskega premiera Mattea Renzija, je novinarjem odvrnil, da upa, da ga ne bodo spraševali o vseh 28 voditeljih držav članic, saj le izgubljajo čas.
Na vprašanja glede konkretnih načrtov in dela prihodnje komisije je Juncker bolj ali manj ponavljal stališča, ki jih je povedal že večkrat. "Čudi me, da me sprašujete o podrobnostih politik, ki jih seveda še nismo točno dorekli," je okaral novinarje in jih spomnil, da se njegov mandat še ni začel.
Glede zahtev Velike Britanije, povezanih z njenim članstvom v EU, je ponovil, da si bo prizadeval za pošten dogovor, a da na kompromise pri načelu svobode gibanja v nobenem primeru ni pripravljen. Obenem je sicer v svojem slogu dodal, da "zadeve niso tako dramatične, kot se morda zdijo".
Pred poslanci ponovil že znane zadeve
Sicer je Juncker v nagovoru poslancem pred glasovanjem večinoma ponovil obljube, ki jih je izrekel že julija ob predstavitvi programa dela prihodnje komisije – o komisiji kot političnem telesu, ki bo delovalo usklajeno, reševalo strateška vprašanja in spoštovalo načelo subsidiarosti.
Predstavitev obljubljenega 300 milijard evrov težkega investicijskega programa je napovedal že do božiča, izpostavil je fleksibilno uresničevanje pravil pakta za stabilnost in rast, ki pa se ne bodo spreminjala, ter obljubil bolj socialno Evropo.
Glede spornega mehanizma za reševanje sporov med državami in investitorji (ISDS) je zatrdil, da ne bo pristal, da bi tajna sodišča omejevala pristojnosti nacionalnih. Glede širitve EU je ponovil, da bi bilo nerealistično zavajanje, če bi napovedovali nove članice v prihodnjih petih letih.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.