Simbolična potrditev lani oktobra podpisanega dokumenta je pomembno sporočilo za članice Evropske unije, ki so že začele postopek ratifikacije ustave. Ta naj bi v skladu z načrti stopila v veljavo 1. novembra 2006, pred tem pa jo med drugim čakajo referendumi v nekaterih članicah povezave, kjer pozitiven izid ni zagotovljen. Da bi ustavno pogodbo čim bolj približal evropskim državljanom, je Evropski parlament danes začel informacijsko kampanjo, v Strasbourgu pa so ob današnjem dogodku pripravili tudi niz spremljajočih prireditev.
Nasprotniki izobesili transparent
Da nasprotniki ustave ne bi ostali povsem v senci dogajanja, so poskrbeli nekateri poslanci evroskeptičnih strank in gibanj, ki so ob glasovanju izobesili transparente z napisom "Ne v mojem imenu!", s katerimi so izražali nasprotovanje evropski ustavi, ki bo, kot so prepričani, državam odvzela suverenost in povzročila oblikovanje evropske superdržave.
Zadovoljstvo ob podpori
Po glasovanju je predsednik parlamenta Josep Borrell dejal, da rezultat glasovanja ne zbuja dvomov o podpori Evropskega parlamenta ustavi. "Glasovalo je 677 od 732 poslancev in izrazilo svoje mnenje. Menim, da je vredno poudariti pomen te podpore in njen obseg," je tudi dejal Borrell.
Nad rezultatom glasovanja je bil zadovoljen tudi luksemburški premier Jean-Claude Juncker, ki je izrazil veselje 25 članic Unije nad prepričljivo podporo ustavi. "To je pomemben dogodek v zgodovini parlamenta in pomemben dogodek na poti ratifikacije ustave," je poudaril Juncker.
Kaj je zapisano v resoluciji?
V sprejeti resoluciji je med drugim zapisano, da ustava zagotavlja "stabilen in stalen okvir za prihodnji razvoj EU. Prav tako bo omogočila nadaljnje širitve, saj vsebuje mehanizme za ustrezno revizijo, če in ko bo to potrebno." V predlogu je tudi navedeno, da je "ustava na splošno dober kompromis in predstavlja znatno izboljšavo obstoječih pogodb, ki bo, ko bo stopila v veljavo, prinesla vidne koristi državljanom, državam članicam vključno z njihovimi regionalnimi in lokalnimi oblastmi, zagotovila pa bo tudi učinkovito delovanje institucij EU in s tem Unije kot celote."
Kot je še navedeno v sprejetem dokumentu, izboljšave evropske ustave odražajo štiri načela, na katerih pogodba temelji: večja preglednost Unijine narave in ciljev, večja učinkovitost ter okrepljena vloga v svetu, večja demokratična odgovornost ter več pravic za državljane. Nekatere kritike na račun ustave poročilo zavrača kot neutemeljene: "Ustava ne bo vodila v oblikovanje centralizirane superdržave, bo prej okrepila kot oslabila socialno dimenzijo unije ter nikakor ne zanemarja zgodovinskih in duhovnih korenin Evrope, saj se sklicuje na evropsko kulturno, versko in humanistično dediščino."