Vremenska fronta s silovitimi snežnimi viharji, ki so ji nadeli ime Daisy (Marjetica), je v petek dosegla zahod Nemčije, danes pa se je od jugozahoda razširila tudi na vzhod in sever države. Najhuje je v zveznih deželah Severno Porenje – Vestfalija in Hessen. Na letališčih v Düsseldorfu, Kölnu in Bonnu promet sicer še poteka normalno, medtem ko so v Frankfurtu od petka zvečer zaradi snega, vetra in slabe vidljivosti odpovedali že več kot dvesto poletov. O zamudah in odpovedih letov poročajo tudi iz Berlina in Münchna. Letališča so na sploh vpoklicala dodatno osebje.
Tudi z nemških cest že poročajo o prometnem kaosu. Številne nesreče so se med drugim dogajale na cestah v Severnem Porenju – Vestfaliji, Baden-Württembergu, pa tudi na Bavarskem in v Turingiji. Na severu in vzhodu Nemčije za zdaj še ne prihaja do večjih težav, jih pa pričakujejo v nedeljo. Poleg izrednih vremenskih razmer pa promet otežuje tudi vse manj peska za posipanje cest, saj je tega ob tako velikih potrebah začelo primanjkovati.
Oblasti so Nemce sicer že včeraj pozvale, naj si za prihodnje dni pripravijo zaloge hrane in vode in naj, razen v nujnih primerih, ostajajo doma. Zelo verjetni so tudi izpadi električne energije.
Rdeči križ je medtem v nekaterih večjih mestih postavil ogrevane šotore, v katere se lahko zatečejo brezdomci. V preteklih nekaj tednih jih je namreč zmrznilo okrog deset.
Poleg izrednih vremenskih razmer pa promet otežuje tudi vse manj peska za posipanje cest, saj je tega ob tako velikih potrebah začelo primanjkovati.
Francoske prometne težave
V Franciji so medtem danes dopoldne vendarle odprli avtocesto A5, ki so jo zaradi močnega sneženja zaprli v petek zvečer, zaradi česar se je na nemško-francoski meji v Baden-Württembergu čez noč nakopičilo več sto tovornjakov.
Na glavnem pariškem letališču Charlesa de Gaulla naj bi danes odpovedali četrtino vseh letov, letališče Toulouse pa je bilo dopoldne zaradi deset centimetrov na novo zapadlega snega zaprto. Odpovedanih je tudi več vlakov, preostali pa močno zamujajo. V južnih delih države 15.000 domov ostaja brez elektrike.
Izredno huda zima na Otoku
Tako kot v Franciji se tudi v Veliki Britaniji spopadajo z ogromnimi količinami snega in hudim mrazom, kakršnega niso doživeli že vrsto let. Za Otok je letošnja zima najhujša v zadnjih treh desetletjih.
Zaradi pomanjkanja plina so bile britanske oblasti celo prisiljene omejiti industrijsko porabo plina, tako da ga bo več ostalo za ogrevanje britanskih domov. Sneg pa še naprej naletava. Na vzhodu Otoka naj bi ga danes in v nedeljo zapadlo novih dvajset centimetrov. Na letališčih je promet zaradi sneženja še naprej moten, na železniški povezavi Eurostar pod Rokavskim prelivom pa vozita le dve tretjini vlakov.
Težave tudi drugod po Evropi
Ledeni mraz in sneženje povzročata težave tudi drugje po Evropi. Za Irsko je letošnja zima najhujša po letu 1963, zato so se med drugim odločili do 14. januarja zapreti vse osnovne in srednje šole. Podobno je v Švici, hud mraz še naprej pesti tudi Španijo in Portugalsko, v vasi Folldal v osrednjem delu Norveške pa so ponoči izmerili rekordnih minus 42 stopinj Celzija.
Sneženje na Češkem in Poljskem
Na Češkem in Poljskem močno in neprekinjeno sneži, tako da javne službe ne uspejo sproti čistiti cest. Na Češkem so ponoči vendarle uspeli ohraniti prevozne glavne prometnice, predvsem po zaslugi petkove prepovedi, ko so dva najbolj prometna mejna prehoda na mejah z Nemčijo in Slovaško za več ur zaprli za tovorni promet in dali cestnim delavcem tako možnost, da očistijo sneg vsaj z dveh ključnih avtocest.
Na čeških cestah in železnicah, še posebej na vzhodu države, tako vlada kaos s številnimi nesrečami in zastoji. Podobno je na sosednjem Poljskem, meteorologi pa za obe državi za danes in nedeljo napovedujejo še več sneženja z več deset centimetri novozapadlega snega. Zaradi hudega mraza je na Poljskem v zadnjih 48 urah umrlo devet ljudi, s čimer je število žrtev mraza od začetka zime naraslo že na skoraj 140.
V Belgiji je močno sneženje zahtevalo smrtno žrtev. Moški je južno od Bruslja na poledenelem cestišču izgubil oblast nad vozilom in se smrtno ponesrečil. V državi so tudi morali odpovedati nekaj letalskih poletov.
Poplave in neurja
Medtem ko tudi s severa Italije poročajo o hudi zimi, pa jug te države pestijo hude poplave in neurja. V Rimu z zaskrbljenostjo spremljajo gladino reke Tibere, ki je ponekod v Umbriji že prestopila bregove, medtem ko je reka Aniene v Laciju s poplavami že povzročila večmilijonsko škodo. O poplavah med drugim poročajo iz Neaplja, zaradi močnega vetra so morali tudi odpovedati ladijske povezave z otoki Capri, Ischia in Procida.
S poplavami se spopadajo tudi v Črni gori, kjer se vse reke približujejo ali pa so že dosegle rekordno visok vodostaj. Zaradi naraslih voda načrtujejo evakuacijo ponekod ob Skadarskem jezeru in ob reki Bojana v ulcinjski občini, zaskrbljujoč je tudi položaj ponekod v podgoriški občini, v Bijelem Polju, občini Golubovci ter ob akumulacijskem jezeru v Nikšiću.
V Bosni in Hercegovini so med drugim rekordni vodostaji rek Save, Neretve, Drine, Sene in Vrbasa. Močno deževje povzroča poplave in zaradi nizkih temperatur tudi nevarno poledico povsod po državi, spremlja pa ga močan veter, zaradi katerega je brez elektrike ostalo več deset vasi.
Hud mraz tudi zunaj Evrope
Nič kaj bolje kot v Evropi ni na Kitajskem, kjer je zaradi hudega mraza poraba električne energije rekordno visoka. V s premogom bogati severni kitajski provinci Shanxi so bili po tem, ko sta dve tamkajšnji glavni termoelektrarni sporočili, da jima zmanjkuje premoga, prisiljeni uvesti najstrožje redukcije elektrike doslej. Shanxi ima sicer ogromne zaloge fosilnih goriv, ki pa jih mora večinoma izvoziti.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.