V Bruslju so sprejeli novega srbskega predsednika Tomislava Nikolića. Predstavniki EU so Nikolića pozvali, naj Srbija z besedami in dejanji igra pozitivno in konstruktivno vlogo pri ohranjanju sprave, ki je ključna za stabilnost Zahodnega Balkana. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je denimo srbskemu predsedniku posredoval jasno sporočilo, da so za EU dobri sosedski odnosi v regiji ključni, in ga pozval, naj za izboljšanje teh odnosov stori vse, kar lahko.
Kot je znano, je Nikolić kmalu po izvolitvi razburil z izjavo, da pokol v Srebrenici ni bil genocid. EU je te navedbe takoj odločno zavrnila, danes pa so njeni visoki predstavniki Nikolića tako ponovno opozorili, naj pazi na svojo retoriko.
Vsi voditelji Nikoliću govorili podobno
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je pogovor z Nikolićem označil kot iskreno in dobro razpravo, v kateri sta se strinjala, da so odnosi z EU ključni za prihodnost Srbije. EU je potrdila zavezanost evropski perspektivi Srbije, Nikolić pa je zatrdil, da je članstvo v Uniji glavna prioriteta Srbije.
Srbija je marca dobila status kandidatke za članstvo v Uniji, naslednji korak je začetek pristopnih pogajanj. Srbija mora sedaj izkoristiti priložnost in se osredotočiti na nadaljnji napredek, za kar bo ključna normalizacija odnosov s Kosovom, je poudaril Van Rompuy.
Normalizacija odnosov s Kosovom je "absolutno osrednji pogoj" za naslednji korak Srbije na poti v EU, pa je poudaril tudi Barroso. Ni pa želel govoriti o nikakršnih datumih o možnem začetku pogajanj s Srbijo, medtem ko je Nikolić izrazil pričakovanje, da bo Srbija priporočilo za začetek pogajanj dobila konec leta.
Pomen regionalnega sodelovanja in sprave je izpostavila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica Unije Catherine Ashton. "Spodbudno je slišati, da bo Srbija še naprej prispevala k stabilnosti in napredku celotne regije. To so temeljna načela EU in zame v današnjem svetu ni prostora za retoriko iz preteklosti," je poudarila.
Po besedah Ashtonove se je Nikolić zavezal, da bodo vsi dogovori, ki so bili doslej doseženi v okviru dialoga s Prištino, v celoti izvedeni. Visoka zunanjepolitična predstavnica je ob tem poudarila, da je treba takoj po oblikovanju nove srbske vlade ta dialog nadaljevati s pripravljenostjo na soočenje s težkimi vprašanji.
Kaj na vse to pravi Nikolić?
Na vprašanje, kako razume zahtevo EU po "normalizaciji odnosov s Kosovom", je Nikolić odgovoril, da so mu vsi sogovorniki v Bruslju jasno povedali, da "EU od Srbije nikoli ne bo zahtevala, da prizna neodvisnost Kosova". Obenem je ocenil, da je želja EU, da Albanci in Srbi živijo bolje kot doslej, "normalna", in zatrdil, da bo storil vse za to, da se uresniči.
Nikolić je od novinarjev v Bruslju dobil tudi vprašanje, kako odgovarja na očitke, da je v kratkem času po izvolitvi že porušil mostove v regiji, ki jih je po vojni na novo zgradil njegov predhodnik Boris Tadić. "Nisem razumel vprašanja, res ga nisem razumel," je odvrnil.
Obenem je zatrdil, da je prišel v Bruselj, da zagotovi državljanom Srbije boljšo prihodnost. Edini način za to je po njegovih besedah članstvo Srbije v EU in pogled, uperjen v prihodnost.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.