Kot je grški premier George Papandreu dodal v pogovoru za današnjo izdajo časnika Katimerini, "ni prostora za govorice, ki spodbujajo strahove in računajo na propad". Vodja misije IMF v Atenah Poul Thompsen pa meni, da je grški dolg "na noževi konici".
Thompsen je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Ethnos dejal, da je grški dolg sicer še vzdržen, vendar bo vzdržnost pod vprašajem, če ne bodo programi izpeljani tako, kot je bilo dogovorjeno. Pri tem je posebej omenil potrebo po okrepitvi strukturnih reform v grškem javnem sektorju.
Clintonova se mudi v Grčiji
Na obisku v Grčiji se mudi tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, ki je po srečanju z grškim kolgom Stavrosom Lambrinidisom izrazila "trdno podporo odločenosti Papandreujeve vlade za izvedbo potrebnih reform, ki bodo Grčijo vrnile na trdno finančno podlago".
Po besedah Clintonove je sedaj izziv "nadaljevanje po tej poti z enako odločenostjo in predanostjo", cena neukrepanja pa bi bila po njenih besedah "veliko višja". Ameriška državna sekretarka, ki ima na programu tudi srečanje z grškim premierjem, je sicer ponovila, da je grška dolžniška kriza problem, ki naj se rešuje v evropskem okviru.
V četrtek pa se bodo na izrednem srečanju v Bruslju sestali voditelji evroskupine, ki bodo govorili tudi o nadaljnji pomoči Grčiji. Države članice so bile sicer neenotne glede tega, ali je izredni vrh potreben. Srečanju je med drugim nasprotovala nemška kanclerka Angela Merkel.
Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl, ki velja za enega od očetov združene Evrope, naj bi bil do ravnanja Merklove pri reševanju krize evra zelo kritičen. Kot navaja časnik Der Spiegel v ponedeljkovi izdaji, sklicujoč se na neimenovanega Kohlovega sodelavca, naj bi nekdanji kancler dejal, da "bodo uničili njegovo Evropo".
Kohl je sicer v pogovoru za ponedeljkovo izdajo časnika Bild zanikal, da bi kritiziral politiko Merklove glede evra. Potrdil pa je, da je zaskrbljen zaradi "razvoja v Evropi in glede evra". Po njegovem mnenju "domnevne krize evra ne gre jemati kot strukturno krizo, ampak kot rezultat lastnih napak in kot izziv za obe strani - Evropo in nacionalne države".
"Dvoje je jasno: prvič, kriterijev evropskega Pakta za stabilnost in razvoj nikoli ne bi smeli znižati, ampak nasprotno, morali bi jih v imenu vse tesneje povezane Evrope zastaviti še strožje. In drugič, Grčije brez temeljite strukturne reforme njenega gospodarstva - položaja, katerega so se strokovnjaki zavedali - nikoli ne bi smeli sprejeti v evroobmočje," je še pojasnil Kohl.
Tudi drugi pomembni predstavniki Krščansko-demokratske unije (CDU) nemški kanclerki, ki je sicer članica te stranke, očitajo ravnanje v primeru grške krize. "Evropa je političen projekt. Prepomembna je, da bi jo prepustili bonitetnim agencijam," je med drugim menil ministrski predsednik zvezne dežele Hessen Volker Bouffier.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.