Tujina

Evropa v bran tjulnjem

Strasbourg, 05. 05. 2009 13.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Evropski poslanci so potrdili predlog uredbe, ki predvideva prepoved trgovanja z izdelki iz tjulnjev. V EU tradicionalni lov na tjulnje sicer izvajajo še na Finskem, Švedskem in v Veliki Britaniji.

V Evropskem parlamentu so s 550 glasovi za, 49 proti in 41 vzdržanimi glasovi potrdili kompromisni predlog uredbe, ki predvideva prepoved trgovanja z izdelki iz tjulnjev. Edina izjema bodo izdelki, pridobljeni z lovom, ki ga po tradiciji izvajajo Inuiti in omogoča njihovo samooskrbo, ter izdelki, ki so posledica lova v skladu z nacionalno zakonodajo o trajnostnem upravljanju morskih virov.

Skulptura tjulnja pred Evropskim parlamentov v Strasbourgu.
Skulptura tjulnja pred Evropskim parlamentov v Strasbourgu. FOTO: Reuters
Uredba kot izdelke iz tjulnjev opredeljuje vse izdelke, predelane ali nepredelane, pridobljene ali proizvedene iz tjulnjev. Mednje spadajo tudi meso, olje, mast, organi in nepredelani ali obdelani kožuhi ter izdelki iz kožuhov.

Evropski poslanci so kljub ostremu nasprotovanju Kanade – največje izvoznice izdelkov iz tjulnjev, ki je napovedala, da se bo v primeru prepovedi odločila za tožbo proti EU pri svetovni trgovinski organizaciji (WTO) – prepoved trgovanja z izdelki iz tjulnjev potrdili.

Namen uredbe je odpraviti sedanjo razdrobljenost notranjega trga, kjer imajo države članice do vprašanja lova tjulnjev različna stališča in različno opredeljene prepovedi trgovanja z izdelki iz njih.

Upoštevala naj bi vidik ustreznega ravnanja z živalmi in povrnila zaupanje potrošnikov, da izdelki na trgu niso iz tjulnjev, zato je prepoved najustreznejša rešitev.

Plišasti tjulenj med poslancema v Evropskem parlamentu.
Plišasti tjulenj med poslancema v Evropskem parlamentu. FOTO: Reuters

Zakonodaja bo začela veljati 20. dan po objavi v uradnem listu EU in se bo morala začeti izvajati najkasneje v šestih mesecih po začetku veljavnosti.

Tradicionalni lov na tjulnje še izvajajo v treh državah članicah EU: na Finskem, Švedskem in v Veliki Britaniji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bolivar
06. 05. 2009 00.50
+1
Zaščitimo živali,edino pravilno!!!
Nauders
05. 05. 2009 15.56
v Namibiji jih 80.000 letno pobijejo, z palicami jih tepejo do smrti
jezek_pika_poka
05. 05. 2009 15.09
+1
Tjulnji, jezki, žabe, ribe, kiti, delfini, tune, medvedi ... Vse bi bilo potrebno zaščititi, sploh pa naravne habitate .
j a N
05. 05. 2009 15.01
tjulni so zakon
tony_montana
05. 05. 2009 13.48
-2
UGLAVNEM DA SE UKVARJATE Z TJULNI,,,TOREJ KRIZE NI VEČ.....BEDAKI