V Damask je prispel vodja mirovnih operacij ZN Herve Ladsous, ki naj bi ocenil razmere v Siriji. Ladsous je na drugi obisk v Sirijo prišel, potem ko je Varnostni svet ZN mandat 300-članske misije Unsmis v petek podaljšal za 30 dni. Ob tem je povedal, da bo na terenu ocenil, kakšne so razmere v državi, in dodal, da mandata misije ne bodo podaljševali, razen če ne bo bistvenih sprememb, kar zadeva stopnjo nasilja in uporabo težkega orožja.
V Sirijo naj bi po napovedih Ladsousa ponoči prispel še novi vodja misije, svetovalec generalnega sekretarja ZN za vojaške zadeve Babacar Gaye, ki bo na položaju nadomestil generala Roberta Mooda.
Samo danes umrlo najmanj 77 ljudi
V Siriji se medtem nadaljuje nasilje, v katerem je po navedbah opozicijskega Sirskega observatorija za človekove pravice danes širom države umrlo najmanj 77 ljudi.
Sirski observatorij za človekove pravice je tudi sporočil, da v več četrtih Alepa potekajo spopadi med silami režima in uporniki, ki naj bi bili najhujši od začetka vstaje proti režimu predsednika Bašarja al Asada. Režim je položaje upornikov v Alepu napadel tudi s helikopterji. Uporniška Svobodna sirska vojska je ofenzivo na Alep označila za prvi korak k osvoboditvi mesta.
V tem trgovskem središču države, ki mu je bilo nasilje doslej v večji meri prihranjeno, je po poročanju sirskemu režimu naklonjenih medijev zaradi spopadov zaprta tretjina trgovinskih centrov.
Režimske sile naj bi v zaporu v Alepu tudi zadušile upor zapornikov in ubile najmanj osem ljudi. V Homsu pa naj bi upor v zaporu zatrli s solzivcem in streljanjem na zapornike.
O spopadih sicer danes poročajo tudi iz več četrti prestolnice Damask, kjer sirske sile skušajo znova prevzeti dele mesta, ki so zdaj v rokah upornikov.
"ZDA se zavedajo, da morajo tesneje sodelovati z opozicijo"
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je v odzivu na dogajanje v Alepu dejala, da se ZDA zavedajo, da morajo tesneje sodelovati z opozicijo. Dodala je, da bodo ZDA opozicijo še naprej podpirale z nevojaškimi sredstvi v boju proti al Asadu, še posebej na področju komunikacij in zdravstvene opreme.
Po besedah Clintonove pa mora biti tudi opozicija pripravljena in mora začeti oblikovati institucije prehodne vlade.
"Uporaba kemičnega orožja bi bila tragična napaka"
Al Asadov režim pa je zagrozil s kemičnim orožjem. "O uporabi kemičnega orožja ne bi smeli niti razmišljati!" je sirskemu predsedniku sporočil ameriški predsednik Barack Obama. Uporaba kemičnega orožja bi bila po njegovem izjemno "tragična napaka".
Tudi Rusija je Sirijo opozorila, naj v nobenem primeru ne uporabi kemičnega orožja. Rusko zunanje ministrstvo je spomnilo, da je Sirija leta 1968 podpisala mednarodni protokol, ki zavezuje podpisnice, da ne bodo uporabljale strupenih plinov kot načina vojskovanja.
Po hudih odzivih svetovne javnosti je uradni Damask retoriko o uporabi kemičnega orožja sicer precej spremenil. Zunanji minister je sinoči v televizijskem intervjuju povedal, da kemičnega in biološkega orožja ne bodo uporabljali. Pred tem pa so napovedali, da kemičnega orožja sicer ne bodo uporabili nad protirežimskimi uporniki, ampak v primeru zunanjega posredovanja.
Kljub sinočnjim zagotovilom je sirska vojska začela zaloge kemičnega orožja nameščati v skladišča ob državni meji. Domnevno zato, ker bodo tam bolj na varnem. Sirsko kemično orožje še posebej skrbi Izraelce, saj se bojijo, da bi po Asadovem padcu prišlo v roke islamskih skrajnežev.
Asad bo padel, vprašanje je samo, kdaj
Arabska liga, ki je al Asada pozvala k odstopu, ponudili pa so mu tudi varen odhod iz države, meni, da je al Asadov padec že gotovo dejstvo, saj režim ne bo več dolgo zdržal pritiska upornikov. Poleg tega v Siriji ne gre več za zahtevo po reformah, ampak za zahtevo po menjavi oblasti.
Se pa zavzemajo za rešitev po zgledu Jemna, kjer se je predsednik po mesecih protestov odpovedal oblasti in na svoje mesto imenoval enega od svojih sodelavcev, ki naj bi poskrbel za reforme, ki jih zahteva ljudstvo. S takšnim načinom menjave oblasti se načeloma strinja tudi sirska opozicija.
Tudi Clintonova je Al Asada znova pozvala k odstopu in dodala, da za njegov režim še ni prepozno, da se pripravi na tranzicijo in skuša najti način za končanje nasilja.
Evropa se pripravlja na val beguncev
Če se bodo razmere v Siriji še zaostrovale, se bo začel naval beguncev v Evropo. Na srečanju notranjih ministrov držav članic Evropske unije na Cipru so se zato dogovorili o reševalnem načrtu, ki predvideva, da bo Evropa v državah, ki so najbližje sirski meji, sposobna zagotoviti zatočišče za 200.000 ljudi. Evropa bo zato namenila tudi okoli 20 milijonov evrov.
Sirski begunci so se do zdaj najpogosteje zatekali v sosednje države. V Iraku, Jordaniji, Libanonu in Turčiji jih je po podatkih Združenih narodov trenutno več kot 103.000.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.